Куп на шампиони 1961/62

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1961/62
Податоци за купот
Датуми21 септември 1961 - 2 мај 1962
Екипи29
Финале
ШампиониПортугалија Бенфика
(2. титула)
Вице-шампионШпанија Реал Мадрид
Статистики за купот
Одиграни натпревари29
Постигнати голови109 (3.76 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Шпанија Алфредо Ди Стефано (7 голови)

Куп на шампиони 1961/62 — 7-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 2 мај 1962 година на Олимпискиот стадион во Амстердам, каде што Бенфика со резултат 5:3 го победила Реал Мадрид, а со тоа и ја освои втората по ред титула.

Португалија била единствена земја со два претставници, покрај Бенфике, освојувач на претходниот Куп на шампиони из, играл и Спортинг од Лисабон.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Стеауа Букурешт Романија 0:2 Австрија Австрија Виена 0:0 0:2
Нирнберг Германија 9:1 Ирска Драмкондра 5:0 4:1
Сервет Швајцарија 7:1 Малта Хибернијанс 5:0 2:1
ЦДНА Софија Бугарија 5:6 Чехословачка Дукла Прага 4:4 1:2
Гетеборг Шведска 2:11 Холандија Фејнорд 0:3 2:8
Горњик Забже Полска 5:10 Англија Тотенхем Хотспур 4:2 1:8
Стандард Лиеж Белгија 4:1 Норвешка Фредрикштад 2:1 2:0
Форвертс Берлин Источна Германија 3:0 Северна Ирска Линфилд 3:0 1
Монако Франција 4:6 Шкотска Ренџерс 2:3 2:3
Спортинг Лисабон Португалија 1:3 СФРЈ Партизан 1:1 0:2
Панатинаикос Кралство Грција 2:3 Италија Јувентус 1:1 1:2
Спора Луксембург Луксембург 2:15 Данска Б 1913 0:6 2:9
Вашаш Унгарија 1:5 Шпанија Реал Мадрид 0:2 1:3

Забелешка: Фенербахче, Хака (со ждреб) и Бенфика (како бранител на трофејот) директно се пласирале во првото коло.

1 натпреварот не бил одигран.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Фенербахче Турција 1:3 Германија Нирнберг 1:2 0:1
Австрија Виена Австрија 2:6 Португалија Бенфика 1:1 1:5
Сервет Швајцарија 4:5 Чехословачка Дукла Праг 4:3 0:2
Фејнорд Холандија 2:4 Англија Тотенхем Хотспур 1:3 1:1
Б 1913 Данска 0:12 Шпанија Реал Мадрид 0:3 0:9
Партизан СФРЈ 1:7 Италија Јувентус 1:2 0:5
Стандард Лиеж Белгија 7:1 Финска Хака 5:1 2:0
Форвертс Берлин Источна Германија 2:6 Шкотска Ренџерс 1:2 1:4

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нирнберг Германија 3:7 Португалија Бенфика 3:1 0:6
Дукла Праг Чехословачка 2:4 Англија Тотенхем Хотспур 1:0 1:4
Јувентус Италија 1:11 Шпанија Реал Мадрид 0:1 1:0
Стандард Лиеж Белгија 4:3 Шкотска Ренџерс 4:1 0:2

1 Реал Мадрид го победил Јувентус со резултат 3:1 во одлучувачкиот меч и се пласирал во полуфиналето.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Бенфика Португалија 4:3 Англија Тотенхем Хотспур 3:1 1:2
Реал Мадрид Шпанија 6:0 Белгија Стандард Лиеж 4:0 2:0

Финале[уреди | уреди извор]

2 мај 1962
Бенфика Португалија 5–3 Шпанија Реал Мадрид Олимписки стадион, Амстердам
Публика: 65,000
Судија: Лео Хорн (Холандија)
Агуаш гол 25'
Кавим гол 34'
Колуна гол 51'
Еузебио гол 65', 68'
Пушкаш гол 17', 23', 38'