УЕФА Лига на шампиони 2018/19

Од Википедија — слободната енциклопедија
2018/19 УЕФА Лига на шампиони
Финалето ќе се одигра на Ванда Метрополитано во Мадрид.
Податоци за купот
ДатумиКвалификации:
26 јуни – 29 август 2018
Натпреварување:
18 септември 2018 – 1 јуни 2019
ЕкипиГрупна фаза: 32
Вкупно: 79
2017/18
2019/20

УЕФА Лигата на Шампионите 2018-19 е 64-тата сезона на европскиот фудбалски турнир во фудбал, организирана од УЕФА, и 27-тата сезона, откако била преименувана од Купот на европски шампионски клубови до Лигата на шампионите. .

Финалето ќе се одигра во Ванда Метрополитано во Мадрид, Шпанија.[1] Победникот на Лигата на шампионите од 2018-2019 година ќе стекне право да играат против победникот на Уефа Лигата Европа во 2018-2019 година во УЕФА Супер Купот во 2019 година. Тие, исто така, автоматски се квалификуваат за УЕФА Лигата на Шампионите 2019-2020 година, групната фаза, и ако тие веќе се квалификувани преку нивните национални лига перформанси, седиштето ќе биде резервирано на шампионот на Австриската Бундес Лига 2018-2019 година, 11-рангирана асоцијација според влезната листа за следната сезона.[2]

Реал Мадрид е во одбрана на шампионската титула, откако освоил три последователни титули во сезоните  2015-16, 2016-17 и 2017-18 година.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Ждрепката за групната фаза се одржала на 30 август 2018 година на форумот Грималди во Монако.[3] 32 екипи биле влечени во осум групи со по четри тимови во неа, со ограничување дека тимовите од иста земја не можат да се влечат едни против други.

Во секоја група, тимовите играат едни против други во кружен формат. Победниците на групата и второпласираните ја продолжуваат трката во 16 најдобри, додека третопласираните тимови влегуваат во нокаут фаза на Лигата Европа 2018/2019 година. Натпреварите се играат 18-19 септември 2-3 октомври 23-24 октомври, 6-7 ноември 27-28 ноември и 11-12 декември 2018 година.

Вкупно 15 национални асоцијации биле претставени во групната фаза. Хофенхајм, Црвена Ѕвезда европски првак од 1991 година и Јанг Бојс ќе настапат како дебитанти (иако Црвената Ѕвезда Белград настапувала во Европскиот Куп на Шампионите во Групата фаза во сезоната 1991/1992 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Madrid's Estadio Metropolitano to host 2019 Champions League final“. Union of European Football Associations. 20 September 2017. Посетено на 3 November 2017.
  2. „Real Madrid and Spain top UEFA rankings again“. UEFA.com. 29 May 2018.
  3. „UEFA Champions League group stage draw“. UEFA.com.