Куп на шампиони 1978/79

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дел од Олимпискиот стадион во Минхен
Дел од Олимпискиот стадион во Минхен

шамп

Куп на шампиони 1978/79
Податоци за купот
Датуми15 август 1978 — 30 мај 1979
Екипи33
Финале
ШампиониАнглија Нотингем Форест
(1. титула)
Вице-шампионШведска Малме
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Швајцарија Клаудио Сулсер (11 голово)

Куп на шампиони 1978/79 — 24-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одриграно на 30 мај 1979 година на Олимпискиот стадион Минхен. На тој натпревар Нотингем Форест го победил Малме со резултат 1-0. За Нотингем Форест тоа било прва титула.

Резултати[уреди | уреди извор]

Предквалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Монако Франција 3:2 Романија Стеауа Букурешт 3:0 0:2

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
АЕК Атина Грција 7:5 Португалија Порто 6:1 1:4
Нотингем Форест Англија 2:0 Англија Ливерпул 2:0 0:0
Реал Мадрид Шпанија 12:0 Луксембург Прогрес Нидекорм 5:0 7:0
Грасхопер Швајцарија 12:3 Малта Валета 8:0 5:3
Оденсе Данска 3:4 Бугарија Локомотива Софија 2:2 1:2
Келн Германија 5:2 Исланд ИА 4:1 1:1
Јувентус Италија 1:2 Шкотска Ренџерс 1:0 0:2
Фенербахче Турција 3:7 Холандија ПСВ Ајндховен 2:1 1:6
Влазнија Албанија 3:4 Австрија Австрија Виена 2:0 1:4
Линфилд Северна Ирска 0:1 Норвешка Лилестром 0:0 0:1
Омонија Кипар 2:2 Ирска Бохимијан 2:1 0:1
Партизан СФРЈ 2:2 (4:5)п. Источна Германија Динамо Дрезден 2:0 0:2
Збројовка Брно Чешка 4:2 Унгарија Ујпешт Дожа 2:2 2:0
Клуб Брухе Белгија 3:4 Полска Висла Краков 2:1 1:3
Хака Финска 1:4 СССР Динамо Киев 0:1 1:3
Малме Шведска 1:0 Франција Монако 0:0 1:0

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
АЕК Атина Грција 2:7 Англија Нотингем Форест 1:2 1:5
Реал Мадрид Шпанија 3:3 Швајцарија Грасхопер 3:1 0:2
Локомотива Софија Бугарија 0:5 Германија Келн 0:1 0:4
Ренџерс Шкотска 3:2 Холандија ПСВ Ајндховен 0:0 3:2
Австрија Виена Австрија 4:1 Норвешка Лилестром 4:1 0:0
Бохимијан Ирска 0:6 Источна Германија Динамо Дрезден 0:0 0:6
Збројовка Брно Чешка 3:3 Полска Висла Краков 2:2 1:1
Динамо Киев СССР 5:4 Шведска Малме 2:1 3:3

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нотингем Форест Англија 5:2 Швајцарија Грасхопер 4:1 1:1
Келн Германија 2:1 Шкотска Ренџерс 1:0 1:1
Австрија Виена Австрија 3:2 Источна Германија Динамо Дрезден 3:1 0:1
Висла Краков Полска 3:5 Шведска Малме 2:1 1:4

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нотингем Форест Англија 4:3 Германија Келн 3:3 1:0
Австрија Виена Австрија 0:1 Шведска Малме 0:0 0:1

Финале[уреди | уреди извор]

30 мај 1979
Нотингем Форест Англија 1–0 Шведска Малме Олимписки стадион, Минхен
Гледачи: 57,000
Судија: Ерих Линемајр (Австрија)
Францис гол 45' Извештај