Куп на шампиони 1962/63

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1962/63
Податоци за купот
Датуми12 септември 1962 - 22 мај 1963
Екипи30
Финале
ШампиониИталија Милан
(1. титула)
Вице-шампионПортугалија Бенфика
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Италија Жозе Алтафини (14 голови)

Куп на шампиони 1962/63 — 8-то издание на Купот на шампиони, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 22 мај 1963 година на стадинот Вембли во Лондон, каде Милан со резултат 2:1 ја победил Бенфика, која го бранила трофејот од претходната сезона и играла во нејзиното трето последователно финале, кое за првпат го освоил Милан.

Португалија била единствена со два претставници каде што покрај Бенфике, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувал и Спортинг Лисабон.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Милан Италија 14:0 Луксембург Луксембург 8:0 6:0
Флоријана Малта 1:14 Англија Ипсвич Таун 1:4 0:10
Динамо Букурешт Романија 1:4 Турција Галатасарај 1:1 0:3
Полонија Битом Полска 6:2 Кралство Грција Панатинаикос 2:1 4:1
ЦСКА Софија Бугарија 6:2 СФРЈ Партизан 2:1 4:1
Реал Мадрид Шпанија 3:4 Белгија Андерлехт 3:3 0:1
Шелбурн Ирска 1:7 Португалија Спортинг Лисабон 0:2 1:5
Данди Шкотска 8:5 Германија Келн 8:1 0:4
Сервет Швајцарија 4:41 Холандија Фејнорд 1:3 3:1
Фредрикштад Норвешка 1:11 Унгарија Вашаш 1:4 0:7
Австрија Виена Австрија 7:3 Финска ХИФК 5:3 2:0
Форвертс Берлин Источна Германија 0:4 Чехословачка Дукла Прага 0:3 0:1
Линфилд Северна Ирска 1:2 Данска Есберг 1:2 0:0
Норчепинг Шведска 3:1 Албанија Партизани Тирана 2:0 1:1

Забелешка: Ремс (со ждрепка) и Бенфика (како бранител на трофејот) директно се пласирале во првото коло.

1 Фејнорд го победил Сервет со резултат 3:1 во одлучувачкиот меч и со тоа се пласирал во првото коло.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Милан Италија 4:2 Англија Ипсвич таун 3:0 1:2
Галатасарај Турција 4:2 Полска Полонија Битом 4:1 0:1
ЦСКА Софија Бугарија 4:5 Белгија Андерлехт 2:2 0:2
Спортинг Лисабон Португалија 2:4 Шкотска Данди 1:0 1:4
Фејнорд Холандија 3:31 Унгарија Вашаш 1:1 2:2
Австрија Виена Австрија 3:7 Франција Ремс 3:2 0:5
Есбјерг Данска 0:5 Чехословачка Дукла Прага 0:0 0:5
Норчепинг Шведска 2:6 Португалија Бенфика 1:1 1:5

1 Фејнорд го победил Вашаш со резултат 1:0 во одлучувачкиот меч и со тоа се пласирал во четвртфиналето.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Галатасарај Турција 1:8 Италија Милан 1:3 0:5
Андерлехт Белгија 2:6 Шкотска Данди 1:4 1:2
Ремс Франција 1:2 Холандија Фејнорд 0:1 1:1
Бенфика Португалија 2:1 Чехословачка Дукла Праг 2:1 0:0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Милан Италија 5:2 Шкотска Данди 5:1 0:1
Фејнорд Холандија 1:3 Португалија Бенфика 0:0 1:3

Финале[уреди | уреди извор]

22 мај 1963
Милан Италија 2–1 Португалија Бенфика стадион Вембли, Лондон
Публика: 45,700
Судија: Артур Холанд (Англија)
Алтафини гол 58', 66' Еузебио гол 18'