Финале на Купот на европските шампиони во 1980 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на Купот на европските шампиони во 1980 година
ПрвенствоКуп на шампиони 1979/80
Датум28 мај 1980
СтадионСантјаго Бернабеу, Мадрид
СудијаАнтонио Гаридо (Португалија)
Гледачи51.000
1979
1981

Финале на Купот на европските шампиони 1980фудбалски натпревар одржан на стадионот „Сантјаго Бернабеу“ во Мадрид на 28 мај 1980 г. кој завршил со победа за Нотингем Форест од Англија над Хамбург од Германија со 1–0. Во 21-вата минута, англискиот Џон Робертсон се протнал крај германскиот голман Рудолф Каргус и го дал единствениот гол во натпреварот. Со тоа, Нотингем Форест вторпат по ред го освоиле Европскиот куп и воедно станале првиот клуб во историјата со повеќе европски од домашни титули.

Пат до финалето[уреди | уреди извор]

Нотингем Форест Круг Хамбург
Противник Исход Натпревари Противник Исход Натпревари
Шведска Естерс 3–1 2–0 дома; 1–1 гости Прв круг Исланд Валир 5–1 2–1 дома; 3–0 гости
Романија Арџеш Питешт 4–1 2–0 дома; 2–1 гости Втор круг СССР Динамо Тбилиси 6–3 3–1 дома; 3–2 гости
Источна Германија Динамо Берлин 3–2 0–1 дома; 3–1 гости Четвртфинале Југославија Хајдук Сплит 3–3 1–0 дома; 2–3 гости
Холандија Ајакс 2–1 2–0 дома; 0–1 гости Полуфинале Шпанија Реал Мадрид 5–3 5–1 дома; 0–2 гости

Поединости за натпреварот[уреди | уреди извор]

28 мај 1980 (1980-05-28) г.
20:30 ч. CEST
Нотингем Форест Англија 1–0 Западна Германија Хамбург Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 51.000
Судија: Антонио Гаридо (Португалија)
Робертсон гол 20' Преглед

Извештај
MatchCentre

Нотингем Форест
Хамбург
ГМ 1 Англија Питер Шилтон
ОД 2 Англија Вив Андерсон
ОД 3 Шкотска Френк Греј заменет 78'
СР 4 Шкотска Џон Мекговерн (К)
ОД 5 Англија Лари Лојд
ОД 6 Шкотска Кени Бернс добил жолт картон во 21-вата минута 21'
СР 7 Северна Ирска Мартин Онил
СР 8 Англија Ијан Бојер
НП 9 Англија Гери Бертлс
СР 10 Англија Гери Милс заменет 67'
СР 11 Шкотска Џон Робертсон
Замени:
СР 12 Шкотска Џон Охер влегол во игра 67'
СР 15 Англија Брин Ган влегол во игра 78'
ГМ Англија Џими Монтгомери
ОД Англија Дејвид Нидам
Тренер:
Англија Брајан Кло
ГМ 1 Германија Рудолф Каргус
ОД 2 Германија Манфред Калц
ОД 3 Германија Петер Ногли (К) добил жолт картон во 72-рата минута 72'
ОД 4 Германија Дитмар Јакобс
ОД 5 Југославија Иван Булјан
СР 6 Германија Холгер Хиронимус заменет 46'
СР 7 Англија Кевин Киган
СР 8 Германија Каспар Мемеринг
НП 9 Германија Јирген Милевски
СР 10 Германија Феликс Магат
НП 11 Германија Вили Рајман
Замени:
СР 14 Германија Хорст Хрубеш влегол во игра 46'
Тренер:
Југославија Бранко Зебец

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]