Прејди на содржината

Куп на шампиони 1974/75

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1974/75
Податоци за купот
Датуми18 септември 1974 - 28 мај 1975
Екипи31
Финале
ШампиониЗападна Германија Баерн Минхен
(2. титула)
Вице-шампионАнглија Лидс Јунајтед
Статистики за купот
Одиграни натпревари55
Постигнати голови173 (3.15 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Западна Германија Герд Милер
Советскиот Сојуз Едвард Маркаров (5 гола)

Куп на шампиони 1974/75 — 20-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Финалето е одиграно на 28 мај 1975 на стадионот Паркот на принцовите во Париз, каде што Баерн Минхен со резултат 2-0 го победил Лидс Јунајтед, со тоа успевајќи да ја одбрани титулата од претходната сезона.

За првпат Купот на шампионите бил одигран без италијански клубови, поради тоа што Лацио, првак на Италија од претходната сезона, бил дисквалификуван од натпреварите организирани од УЕФА на една година поради инцидентот со навивачите на натпреварот во сезоната 1973/74 од УЕФА Купот против Ипсвич Таун.

Прво коло

[уреди | уреди извор]
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Видовре Данска 1-2 Полска Рух Хожов 0-0 1-2
Женес Еш Луксембург 2-5 Турција Фенербахче 2-3 0-2
Хајдук Сплит Социјалистичка Федеративна Република Југославија 9-1 Исланд Кеплавик 7-1 2-0
Сент Етјен Франција 3-1 Португалија Спортинг Лисабон 2-0 1-1
Корк Селтик Ирска -1 Кипар Омонија
Викинг Норвешка 2-6 СССР Арарат Ереван 0-2 2-4
Левски-Спартак Бугарија 1-7 Унгарија Ујпешт Дожа 0-3 1-4
Лидс Јунајтед Англија 5-3 Швајцарија Цирих 4-1 1-2
Слован Братислава Чехословачка 5-52 Белгија Андерлехт 4-2 1-3
Селтик Шкотска 1-3 Олимпијакос 1-1 0-2
Фејенорд Холандија 11-1 Северна Ирска Колрејн 7-0 4-1
ВЕСТ Линц Австрија 0-5 Барселона 0-0 0-5
Валета Малта 2-4 Финска Хелсинки 1-0 1-4
Университатеја Крајова Романија 3-4 Шведска Отвидаберг 2-1 1-3

Забелешка: Баерн Минхен како бранител на титулата директно се пласирал во осминафиналето, додека Магдебург директно се пласирал во осминафиналето преку ждрепка.

1 Корк Селтик се пласирал во осминафиналето по повлекувањето на Омонија од натпреварувањето поради политичката ситуација во Кипар.

2 Андерлехт се пласирал во осминафиналето поради правилото за повеќе постигнати голови на гости.

Осминафинале

[уреди | уреди извор]
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Рух Хожов Полска 4-1 Турција Фенербахче 2-1 2-0
Хајдук Сплит Социјалистичка Федеративна Република Југославија 5-6 Франција Сент Етјен 4-1 1-5
Баерн Минхен Западна Германија 5-3 Источна Германија Магдебург 3-2 2-1
Корк Селтик Ирска 1-7 СССР Арарат Ереван 1-2 0-5
Ујпешт Дожа Унгарија 1-5 Англија Лидс Јунајтед 1-2 0-3
Андерлехт Белгија 5-4 Олимпијакос 5-1 0-3
Фејенорд Холандија 0-3 Барселона 0-0 0-3
Хелсинки Финска 0-4 Шведска Отвидаберг 0-3 0-1

Четвртфинале

[уреди | уреди извор]
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Рух Хожов Полска 3-4 Франција Сент Етјен 3-2 0-2
Баерн Минхен Западна Германија 2-1 СССР Арарат Ереван 2-0 0-1
Лидс Јунајтед Англија 4-0 Белгија Андерлехт 3-0 1-0
Барселона 5-0 Шведска Отвидаберг 2-0 3-0

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Сент Етјен Франција 0-2 Западна Германија Баерн Минхен 0-0 0-2
Лидс Јунајтед Англија 3-2 Барселона 2-1 1-1
28 May 1975
Баерн Минхен Западна Германија 2–0 Англија Лидс Јунајтед Парк на Принцовите, Париз
Гледачи: 50,000
Судија: Мишел Китабџијан (Франција)
Рот гол 71'
Милер гол 81'
Извештај

Список на стрелци

[уреди | уреди извор]

[1]

Гол Играч Клуб
5 Советскиот Сојуз Едуард Маркаров Арарат Арарат Ереван
5 Западна Германија Герд Милер Бајерн Минхен Бајерн Минхен
4 Шведска Рене Алмквист Отвидаберг Отвидаберг
4 Шпанија Мануел Кларес Барселона Барселона
4 Шпанија Карлес Решак Барселона Барселона
4 Англија Алан Кларк Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
4 Шкотска Питер Лоример Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
4 Југославија Јурица Јерковиќ Хајдук Сплит Хајдук Сплит
4 Австрија Вилхелм Кројц Фејенорд Фејенорд
4 Холандија Лекс Схунмакер Фејенорд Фејенорд
4 Франција Ерве Ревели Сент Етјен Сент Етјен

Случај Бајерн Минхен-Лидс Јунајтед (1975)

[уреди | уреди извор]

Исходот од финалето помеѓу Бајерн Минхен и Лидс Јунајтед, бил вклучен во истрага за европскиот фудбал спроведена од англискиот новинар Брајан Гранвил, која била широко критикувана од европските медиуми, главно британски, кој верувале дека францускиот судија Мишел Китабџијан намерно го фаворизирал германскиот тим со еднострани одлуки и покрај супериорноста изразена на теренот од англискиот тим.[2] Францускиот судија наводно не досудил два пенали и поништил "чист" гол - при кој одлучувачка била жалбата што Франц Бекенбауер му ја упатил на Китабџијан - во корист на англичаните.[3] Инцидентите предизвикани од приврзаниците на двата тима довеле до тоа УЕФА да му забрани на Лидс да игра натпревари од кое било натпреварување управувано од конфедерацијата за четири сезони до 1980 година.[2] кои последователно биле сведени на две, сепак, означувајќи го крајот на континенталниот циклус на белите, кој започнал кон крајот на 1960-тите.[4] Лидс Јунајтед се вратил во главното конфедерациско натпреварување во сезоната 1992-1993.

  1. European Champions' Cup 1974-75 - Details su rsssf.com
  2. 2,0 2,1 "Welcome To Elland Road", Les Rowley & James Brown (1999), IFG Publishing, ISBN 0-9536338-0-2
  3. „Unlucky Paris match for Leeds“.
  4. England told: more rioting and you're out

Надивоворешни врски

[уреди | уреди извор]