Финале на Купот на европските шампиони во 1958 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на Купот на европските шампиони во 1958 година
Насловна страница на програмата
ПрвенствоКуп на шампиони 1957/58
По продолжение
Датум28 мај 1958
СтадионКрал Бодуен“, Брисел
СудијаАлберт Алстин (Белгија)
Гледачи67.000
1957
1959

Финале на Купот на европските шампиони во 1958 годинафудбалски натпревар кој се оддржал на стадионот „Крал Бодуен“ во Брисел, Белгија на 28 мај 1958 година. Во финалето се натпреваруваат ФК Реал Мадрид од Шпанија и ФК Милан од Италија. ФК Реал Мадрид победува си 3–2 по оддржаното продолжение со што го освоиле нивниот трет Европски куп по ред.

По натпреварот, играчите на Реал Мадрид биле наградени со нивните победнички медали од Ворен Бити кој тогаш имал 21 година.[1]

Детали за натправарот[уреди | уреди извор]

28 мај 1958
ФК Реал Мадрид Шпанија 3–2 (прод.) Италија ФК Милан Крал Бодуен“, Брисел
Гледачи: 67.000
Судија: Алберт Алстин (Белгија)
ди Стефано гол 74'
Риал гол 79'
Џенто гол 107'
Report Шиафино гол 59'
Грилјо гол 77'
ФК Реал Мадрид
ФК Милан
GK 1 Шпанија Хуан Алонзо (к)
RB 2 Шпанија Анхел Атјенза
CB 5 ШпанијаУругвај Хосе Сантамарија
LB 3 Шпанија Рафаел Лесмес
CM 4 Шпанија Хуан Сантистебан
CM 6 Шпанија Хосе Марија Зарага
RW 7 Шпанија Хосеито
RF 8 Франција Рејмонд Копа
CF 9 ШпанијаАргентина Алфредо ди Стефано
LF 10 ШпанијаАргентина Хектор Риал
LW 11 Шпанија Франциско Џенто
Раководител:
Аргентина Луис Карниглија
GK 1 Италија Нарцисо Солдан
RB 2 Италија Алфио Фонтано
CB 5 Италија Чезаре Малдини
LB 3 Италија Ерос Бералдо
RM 8 Шведска Нилс Лидхолм (к)
CM 4 Италија Марио Бергамаши
CM 6 Италија Лујџи Радиче
LM 10 Аргентина Ернесто Грилјо
RW 7 Италија Џанкарло Данова
CF 9 ИталијаУругвај Хуан Алберто Шиафино
LW 11 Аргентина Тито Кухијарони
Раководител:
Италија Џузепе Виани

Статистики за натпреварот[уреди | уреди извор]

ФК Реал Мадрид ФК Милан
Постигнати голови 3 2
Вкупно удари 20 17
Удари кон голот 14 10
Посед на топката 75% 25%
Корнери 4 3
Фаули 5 8
Офсајди 1 4
Жолти картони 0 0
Црвени картони 0 0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Simpson, Paul; Hesse-Lichtenberger, Uli (October 2005). Sleight, Hugh (уред.). „50 Things You Never Knew About... The European Cup“. FourFourTwo. Teddington: Haymarket Consumer (134): 101. ISSN 1355-0276.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]