УЕФА Лига на шампиони 1999/2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 1999/2000
Податоци за купот
Датуми13 јули 1999 — 24 мај 2000
Екипи32 (72 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониШпанија Реал Мадрид
(8. титула)
Вице-шампионШпанија Валенсија
Статистики за купот
Одиграни натпревари157
Постигнати голови444 (2.83 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Шпанија Раул Гонсалес
Бразил Ривалдо
Бразил Марио Жардел (10)

УЕФА Лига на шампиони 1999/2000 — 8. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 45. сезона од основањето на натпреварувањето.

Финалето било одиграно на 24 мај 2000 година на стадионот Стад де Франс во Сен Дени, каде што Реал Мадрид со резултат 3:0 издвоил победа над Валенсија со тоа освојувајќи го својот 8. трофеј во најсилното европско натпреварување. Бранителот на титулата од претходната година, Манчестер Јунајтед, испаднал во четвртфиналето, каде што бил поразен во двомеч од страна на Реал Мадрид.

Промени во форматот на натпреварувањето[уреди | уреди извор]

Од почетокот на сезоната 1999/2000, Лигата на шампиони добила потполно нов формат на натпреварување. Било воведено додатно коло на квалификации со цел да се создадат два круга на натпреварување по групи. Првиот круг се состоел од 32 екипи поделени во осум групи, а во следниот круг проаѓале првиот и вториот клуб во групата, додека осумте третопласирани клубови го продолжувале својот настап во УЕФА Купот. Вториот круг на натпреварувањето по групи го сочинувале 16 екипи кои биле поделени во 4 групи, а двете првопласирани екипи од секоја група продолжиле со настап во четвртфиналето.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 13 и 14 јули, а реванш натпреварите на 21 јули 1999 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Вестманаеја Исланд 3:1 Албанија Тирана 1:0 2:1
Литекс Ловеч Бугарија 5:0 Северна Ирска Гленторан 3:0 2:0
Жалгирис Вилнус Литванија 5:0 Ерменија Аракс Арарат 2:0 3:0
ХБ Торсхавн Фарски Острови 1:7 Финска Хака 1:1 0:6
Партизан Сојузна Република Југославија 10:1 Естонија Флора Талин 6:0 4:1
Женес Еш Луксембург 0:10 Латвија Сконто 0:2 0:8
Слога Југомагнат Македонија 2:2[1] Азербејџан Ганџа 1:0 1:2
Бери Таун Велс 2:3 Малта Валета 0:0 2:3
Сент Патрикс Атлетик Ирска 0:10 Молдавија Зимбру Кишинев 0:5 0:5

Второ квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 28 јули, а реванш натпреварите на 4 август 1999 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Рапид Виена Австрија 5:0 Малта Валета 3:0 2:0
Анортозис Кипар 3:2 Словачка Слован Братислава 2:1 1:1
Партизан Сојузна Република Југославија 6:1 Хрватска Риека 3:1 3:0
ЦСКА Москва Русија 2:4 Норвешка Молде 2:0 0:4
Литекс Ловеч Бугарија 5:5
(2:3 пен.)
Полска Виѓев Лоѓ 4:1 1:4 (прод.)
Хака Финска 1:7 Шкотска Ренџерс 1:4 0:3
Динамо Тбилиси Грузија 2:3 Молдавија Зимбру Кишинев 2:1 0:2
Днепро-Трансмаш Могилјев Белорусија 0:3 Шведска АИК 0:1 0:2
Слога Југомагнат Македонија 0:2 Данска Брондби 0:1 0:1
Рапид Букурешт Романија 4:5 Латвија Сконто 3:3 1:2
Бешикташ Турција 1:1[1] Израел Хапоел Хаифа 1:1 0:0
Динамо Киев Украина 3:0 Литванија Жалгирис Вилнус 2:0 1:0
Вестманаеја Исланд 1:5 Унгарија МТК 0:2 1:3
Марибор Словенија 5:4 Белгија Генк 5:1 0:3

Трето квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 10 и 11 август, а реванш натпреварите на 25 август 1999 година. Поразените екипи од третото квалификациско коло го продолжиле својот настап во УЕФА Купот.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Зимбру Кишинев Молдавија 0:2 Холандија ПСВ Ајндховен 0:0 0:2
Спартак Москва Русија 5:1 Сојузна Република Југославија Партизан 2:0 3:1
Челси Англија 3:0 Латвија Сконто 3:0 0:0
Рапид Виена Австрија 0:4 Турција Галатасарај 0:3 0:1
Фјорентина Италија 5:1 Полска Виѓев Лоѓ 3:1 2:0
Олборг Данска 3:4 Украина Динамо Киев 1:2 2:2
Ренџерс Шкотска 2:1 Италија Парма 2:0 0:1
Брондби Данска 3:6 Португалија Боавишта 1:2 2:4 (прод)
АЕК Атина Грција 0:1 Шведска АИК 0:0 0:1
Хапоел Хаифа Израел 0:4 Шпанија Валенсија 0:2 0:2
Херта Берлин Германија 2:0 Кипар Анортозис 2:0 0:0
Штурм Грац Австрија 4:3 Швајцарија Сервет 2:1 2:2
Молде Норвешка 1:1[1] Шпанија Мајорка 0:0 1:1
Олимпик Лион Франција 0:3 Словенија Марибор 0:1 0:2
Кроација Загреб Хрватска 2:0 Унгарија МТК 0:0 2:0
Теплице Чешка 0:2 Германија Борусија Дортмунд 0:1 0:1

Прв круг на натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Првиот круг на натпреварувањето по групи се играл од 14 септември до 3 ноември 1999 година.

Легенда:
Победникот од групата и второпласираната екипа продолжиле во вториот круг на натпреварувањето по групи.
Третопласираната екипа го продолжува своето натпреварување во третото коло од УЕФА Купот.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  БАЈ ЛАЦ ДИН МАР
Германија Баер Леверкузен 1:1 1:1 0:0
Италија Лацио 1:1 2:1 4:0
Украина Динамо Киев 4:2 0:1 0:1
Словенија Марибор 0:2 0:4 1:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Лацио 6 4 2 0 13 3 +10 14
2. Украина Динамо Киев 6 2 1 3 8 8 0 7
3. Германија Баер Леверкузен 6 1 4 1 7 7 0 7
4. Словенија Марибор 6 1 1 4 2 12 -10 4

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  ФЈО АРС АИК БАР
Италија Фјорентина 0:0 3:0 3:3
Англија Арсенал 0:1 3:1 2:4
Шведска АИК 0:0 2:3 1:2
Шпанија Барселона 4:2 1:1 5:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Барселона 6 4 2 0 19 9 +10 14
2. Италија Фјорентина 6 2 3 1 9 7 +2 9
3. Англија Арсенал 6 2 2 2 9 9 0 8
4. Шведска АИК 6 0 1 5 4 16 -12 1

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  БОА РОЗ ФЕЈ БД
Португалија Боавишта 0:3 1:1 1:0
Норвешка Розенборг 2:0 2:2 2:2
Холандија Фејенорд 1:1 1:0 1:1
Германија Борусија Дортмунд 3:1 0:3 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Норвешка Розенборг 6 3 2 1 12 5 +7 11
2. Холандија Фејенорд 6 1 5 0 7 6 +1 8
3. Германија Борусија Дортмунд 6 1 3 2 7 9 -2 6
4. Португалија Боавишта 6 1 2 3 4 10 -6 5

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  МЈ КРО ОМ ШТУ
Англија Манчестер Јунајтед 0:0 2:1 2:1
Хрватска Кроација Загреб 1:2 1:2 3:0
Франција Олимпик Марсеј 1:0 2:2 2:0
Австрија Штурм Грац 0:3 1:0 3:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Манчестер Јунајтед 6 4 1 1 9 4 +5 13
2. Франција Олимпик Марсеј 6 3 1 2 10 8 +2 10
3. Австрија Штурм Грац 6 2 0 4 7 12 -5 6
4. Хрватска Кроација Загреб 6 1 2 3 7 9 -2 5

Група Е[уреди | уреди извор]

 
  МОЛ ПОР ОЛИ РМ
Норвешка Молде 0:1 3:2 0:1
Португалија Порто 3:1 2:0 2:1
Грција Олимпијакос 3:1 1:0 3:3
Шпанија Реал Мадрид 4:1 3:1 3:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Реал Мадрид 6 4 1 1 15 7 +8 13
2. Португалија Порто 6 4 0 2 9 6 +3 12
3. Грција Олимпијакос 6 2 1 3 9 12 -3 7
4. Норвешка Молде 6 1 0 5 6 14 -8 3

Група Ф[уреди | уреди извор]

 
  БМ ПСВ ВАЛ РЕН
Германија Бајерн Минхен 2:1 1:1 1:0
Холандија ПСВ Ајндховен 2:1 1:1 0:1
Шпанија Валенсија 1:1 1:0 2:0
Шкотска Ренџерс 1:1 4:1 1:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Валенсија 6 3 3 0 8 4 +4 12
2. Германија Бајерн Минхен 6 2 3 1 7 6 +1 9
3. Шкотска Ренџерс 6 2 1 3 7 7 0 7
4. Холандија ПСВ Ајндховен 6 1 1 4 5 10 -5 4

Група Г[уреди | уреди извор]

 
  ВИЛ СМ СП БОР
Холандија Вилем II 1:3 3:4 0:0
Русија Спартак Москва 1:1 1:1 1:2
Чешка Спарта Прага 4:0 5:2 0:0
Франција Бордо 3:2 2:1 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Чешка Спарта Прага 6 3 3 0 14 6 +8 12
2. Франција Бордо 6 3 3 0 7 4 +3 12
3. Русија Спартак Москва 6 1 2 3 9 12 -3 5
4. Холандија Вилем II 6 0 2 4 7 15 -8 2

Група Х[уреди | уреди извор]

 
  ГАЛ ХБ ЧЕЛ МИЛ
Турција Галатасарај 2:2 0:5 3:2
Германија Херта Берлин 1:4 2:1 1:0
Англија Челси 1:0 2:0 0:0
Италија Милан 2:1 1:1 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Челси 6 3 2 1 10 3 +7 11
2. Германија Херта Берлин 6 2 2 2 7 10 -3 8
3. Турција Галатасарај 6 2 1 3 10 13 -3 7
4. Италија Милан 6 1 3 2 6 7 -1 6

Втор круг на натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Вториот круг на натпреварувањето по групи се играл од 23 ноември до 22 март 1999 година.

Легенда:
Победникот во групата и второпласираниот клуб продолжуваат во полуфиналето.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  ХБ БАР СП ПОР
Германија Херта Берлин 1:1 1:1 0:1
Шпанија Барселона 3:1 5:0 4:2
Чешка Спарта Прага 1:0 1:2 0:2
Португалија Порто 1:0 0:2 2:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Барселона 6 5 1 0 17 5 +12 16
2. Португалија Порто 6 3 1 2 8 8 0 10
3. Чешка Спарта Прага 6 1 2 3 5 12 -7 5
4. Германија Херта Берлин 6 0 2 4 3 8 -5 2

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  ФЈО МЈ ВАЛ БОР
Италија Фјорентина 2:0 1:0 3:3
Англија Манчестер Јунајтед 3:1 3:0 2:0
Шпанија Валенсија 2:0 0:0 3:0
Франција Бордо 0:0 1:2 1:4
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Манчестер Јунајтед 6 4 1 1 10 4 +6 13
2. Шпанија Валенсија 6 3 1 2 9 5 +4 10
3. Италија Фјорентина 6 2 2 2 7 8 -1 8
4. Франција Бордо 6 0 2 4 5 14 -9 2

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  ДК РМ РОЗ БМ
Украина Динамо Киев 1:2 2:1 2:0
Шпанија Реал Мадрид 2:2 3:1 2:4
Норвешка Розенборг 1:2 0:1 1:1
Германија Бајерн Минхен 2:1 4:1 2:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Германија Бајерн Минхен 6 4 1 1 13 8 +5 13
2. Шпанија Реал Мадрид 6 3 1 2 11 12 -1 10
3. Украина Динамо Киев 6 3 1 2 10 8 +2 10
4. Норвешка Розенборг 6 0 1 5 5 11 -6 1

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  ЧЕЛ ФЕЈ ОМ ЛАЦ
Англија Челси 3:1 1:0 1:2
Холандија Фејенорд 1:3 3:0 0:0
Франција Олимпик Марсеј 1:0 0:0 0:2
Италија Лацио 0:0 1:2 5:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Лацио 6 3 2 1 10 4 +6 11
2. Англија Челси 6 3 1 2 8 5 +3 10
3. Холандија Фејенорд 6 2 2 2 7 7 0 8
4. Франција Олимпик Марсеј 6 1 1 4 2 11 -9 4

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 4 и 5 април, а реванш натпреварите на 18 и 19 април 2000 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид Шпанија 3:2 Англија Манчестер Јунајтед 0:0 3:2
Порто Португалија 2:3 Германија Бајерн Минхен 1:1 1:2
Челси Англија 4:6 Шпанија Барселона 3:1 1:5 (прод)
Валенсија Шпанија 5:3 Италија Лацио 5:2 0:1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 2 и 3 мај, а реванш натпреварите на 9 и 10 мај 2000 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Валенсија Шпанија 5:3 Шпанија Барселона 4:1 1:2
Реал Мадрид Шпанија 3:2 Германија Бајерн Минхен 2:0 1:2

Финале[уреди | уреди извор]

24 мај 2000.
20:45
Реал Мадрид Шпанија 3 – 0 Шпанија Валенсија Стад де Франс, Сен Дени
Публика: 78.759
Судија: Стефано Браски (Италија)
Мориентес гол 39'
Макманаман гол 67'
Раул гол 75'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]