Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2003 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2003 година
ПрвенствоУЕФА Лига на шампиони 2002-2003
Победа на Милан по изведување на пенали со резултат 3–2
Датум28 мај 2003
СтадионОлд Трафорд, Манчестер
Играч на
натпреварот
Паоло Малдини (Милан )[1]
СудијаМаркус Мерк (Германија)
Гледачи62,315[1]
Временски приликиClear
18 °C (64 °F)[2]
2002
2004

Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2003 година — финале на Лигата на шампионите 2002-03, кое се одиграло на Олд Трафорд во Манчестер, Англија, на 28 мај 2003 година. На натпреварот се натпреварувале двата италијански тимови: Јувентус и Милан. Натпреварот бил првиот во историјата на Лигата на шампиони каде во финалето се сретнале две италијански екипи.

Милан победил по изведување на пенали откако по 90 минути и дополнителните 30 не бил постигнат гол. Со освојувањето на купот, Милан дошол до својот шести успех во Европскиот куп и Лигата на шампионите.

Натпревар[уреди | уреди извор]

Во текот на натпреварот, Милан успеал да постигне погодок преку Андриј Шевченко, но истиот бил поништен бидејќи судијата сметал дека Руи Кошта му го блокирал погледот на Џанлујџи Буфон од офсајд-позиција, иако телевизиските реакции покажале дека португалецот се повлекол од видното поле на Буфон пред да биде упатен ударот. Антонио Конте речиси постигнал гол за Јувентус, откако влегол во игра како замена на почетокот од второто полувреме, но неговиот удар со глава го сопрела пречката. Андреја Пирло, исто така, погодил статива за Милан. Во второто полувреме, двете екипи започнале повеќе да размислуваат за одбрана на својот гол, отколку за напад.

И Јувентус и Милан имаале повреди на своите одбанбени позиции. Игор Тудор се повредил на почетокот од натпреватор и бил заменет од Алесандро Бириндели, додека Роке Жуниор од Милан се повредил во продолженијата поради замор.

Прегледот на пеналите предизвикало контроверзии кај некои навивачи, бидејќи повторувањата покажале дека Дида бил пред линијата на голот, кога ги спасил пеналите на Давид Трезеге, Марсело Залајета и Паоло Монтеро. Како и да е, Андриј Шевченко го извел победничкиот пенал и станал првиот украински фудбалер кој победил на Европскиот куп.

Детали[уреди | уреди извор]

28 мај 2003
19:45 BST
Јувентус Италија 0–0 (прод.)
(2–3 пен.)
Италија Милан Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 62,315[1]
Судија: Маркус Мерк
Извештај
  Пенали  
Трезеге
Бириндели
Залајета
Монтеро
Дел Пјеро
2–3 Сержињо
Седорф
Калаѕе
Неста
Шевченко
Јувентус[3]
Милан[3]
GK 1 Италија Џанлујџи Буфон
RB 21 Франција Лилијан Тирам
CB 2 Италија Чиро Ферара
CB 5 Хрватска Игор Тудор заменет 42'
LB 4 Уругвај Паоло Монтеро
RM 16 Италија Мауро Каморанези заменет 46'
CM 3 Италија Алесио Такинарди добил жолт картон во 69-тата минута 69'
CM 26 Холандија Едгар Давидс заменет 65'
LM 19 Италија Џанлука Ѕамброта
CF 17 Франција Давид Трезеге
CF 10 Италија Алесандро Дел Пјеро добил жолт картон во 111-тата минута 111'
Substitutes:
GK 12 Италија Антонио Кименти
DF 7 Италија Џанлука Песото
DF 13 Италија Марк Јулијано
DF 15 Италија Алесандро Бириндели влегол во игра 42'
MF 8 Италија Антонио Конте влегол во игра 46'
FW 24 Италија Марко Ди Вајо
FW 25 Уругвај Марсело Залајета влегол во игра 65'
Тренер:
Италија Марчело Липи
GK 12 Бразил Дида
RB 19 Италија Алесандро Костакурта добил жолт картон во 18-тата минута 18' заменет 66'
CB 13 Италија Алесандро Неста
CB 3 Италија Паоло Малдини
LB 4 Грузија Кахабер Калаѕе
RM 8 Италија Џенаро Гатузо
CM 21 Италија Андреја Пирло заменет 71'
LM 20 Холандија Кларенс Седорф
AM 10 Португалија Руј Кошта заменет 87'
CF 7 Украина Андриј Шевченко
CF 9 Италија Филипо Инзаги
Substitutes:
GK 18 Италија Кристијан Абријати
DF 24 Данска Мартин Лаурсен
DF 25 Бразил Роке Жуниор влегол во игра 66'
MF 23 Италија Масимо Амброзини влегол во игра 87'
MF 27 Бразил Сержињо влегол во игра 71'
MF 32 Италија Кристијан Броки
FW 11 Бразил Ривалдо
Тренер:
Италија Карло Анчелоти

Играч на натпреварот:
Италија Паоло Малдини (Милан)[1]

Assistant referees:
Германија Кристијан Шраер (Германија)
Германија Хинер Милер (Германија)
Fourth official:
Германија Волфганг Старк (Германија)

Натпревар

  • 90 минути.
  • 30 минути (дополнително време)
  • пенали
  • максимално три измени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „2. Finals“ (PDF). UEFA Champions League Statistics Handbook 2016/17. Nyon, Switzerland: Union of European Football Associations. 2017. стр. 1. Посетено на 22 April 2017.
  2. http://www.wunderground.com/history/airport/EGCC/2003/5/28/DailyHistory.html?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA
  3. 3,0 3,1 „Tactical Line-ups – Final – Wednesday 28 May 2003“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 28 May 2003. Посетено на 29 December 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]