Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 1996 година

Од Википедија — слободната енциклопедија

1leftarrow.pngМатична статија: УЕФА Лига на шампиони 1995/96.

Финале на Лигата на шампионите 1996
ПрвенствоУЕФА Лига на шампиони 1996–1997
(4-2 на пенали за Јувентус)
Датум22 мај 1999
СтадионОлимпико, Рим
СудијаМануел Диаз Вега (Шпанија)
Гледачи67, 000
1995
1997

Финалето на УЕФА Лигата на шампионите 1996 година било 41-во по ред во Лигата на шампионите или стариот Европски куп (четврто по новиот формат) кое било одиграно на 22 мај 1996 на Олимпико во Рим. Во финалето се сретнале италијанскиот Јувентус и холандскиот Ајакс. Натшреварот по продолженијата завршил со резултат 1-1, па биле изведувани пенали , во кој Јувентус бил поуспешен и славел со 4-2. Ова бил втор наслов европски првак за "старата дама" . Во регуларниот дел од натпреварот, головите ги постигнале Фабрицио Раванели за Јуве во 12-тата минута; а во 41-та минута резултатот го изедначил напаѓачот на Ајакс Јари Литманен.

Детали од натпреварот[уреди | уреди извор]

22 мај 1996
20:30 ЦЕВ
Ајакс Холандија 1–1 (прод.)
(2–4 пен.)
Италија Јувентус Стадион Олимпико, Рим
Гледачи: 67,000
Судија: Мануел Диаз Вега (Шпанија)
Литманен гол 40' Извештај

Меч-Центар

гол 12' Раванели
  Пенали  
Давидс (saved)
Литманен Soccerball shade.svg
Шолтен Soccerball shade.svg
Силуј (saved)
2–4 Soccerball shade.svg Ферара
Soccerball shade.svg Песото
Soccerball shade.svg Падовано
Soccerball shade.svg Југовиќ
фinco
Ajax
Јувентус
GK 1 Холандија Едвин ван дер Сар
RB 2 Холандија Сони Силуј
CB 3 Холандија Дани Блинд Captain sports.svg добил жолт картон во 83-тата минута 83'
CB 4 Холандија Франк де Бур заменет 69'
LB 5 Холандија Винстон Богарде
CM 6 Холандија Роналд де Бур заменет 90'
RW 7 Нигерија Финиди Џорџ добил жолт картон во 22-рата минута 22'
CM 8 Холандија Едгар Давидс
CF 9 Нигерија Нванкво Кану
AM 10 Финска Јари Литманен
LW 11 Холандија Кики Мусампа заменет 46'
Резерви:
GK 12 Холандија Фред Грим
MF 13 Холандија Арнолд Шолтен влегол во игра 69'
MF 14 Холандија Дејв ван ден Берг
FW 15 Холандија Патрик Клајверт влегол во игра 46'
MF 16 Холандија Нордин Вутер добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2' влегол во игра 90'
Тренер:
Холандија Луј ван Гал
Ajax vs Juventus 1996-05-22.svg
GK 1 Италија Анџело Перуци
CB 2 Италија Чиро Ферара
LB 3 Италија Џанлука Песото
RB 4 Италија Морено Торичели добил жолт картон во 102-рата минута 102'
CB 5 Италија Пјетро Вјерховод
CM 6 Португалија Пауло Соуса заменет 57'
LM 7 Франција Дидје Дешан добил жолт картон во 86-тата минута 86'
RM 8 Италија Антонио Конте заменет 44'
CF 9 Италија Џанлука Вијали Captain sports.svg
LF 10 Италија Алесандро Дел Пјеро
RF 11 Италија Фабрицио Раванели заменет 77'
Резерви:
GK 12 Италија Микеланџело Рампуља
DF 13 Италија Серџо Порини
MF 14 Сојузна Република Југославија Владимир Југовиќ добил жолт картон во 50-тата минута 50' влегол во игра 44'
MF 15 Италија Анџело Ди Ливио добил жолт картон во 106-тата минута 106' влегол во игра 57'
FW 16 Италија Микеле Падовано влегол во игра 77'
Тренер:
Италија Марчело Липи

Асистенти судии:
Шпанија Жоакин Олмос Гонзалес (Шпанија)
Шпанија Фернандо Тресако Гарсија (Шпанија)
Четврти судија:
Шпанија Хосе Марија Гарсија Аранда (Шпанија)

Погледнете исто така[уреди | уреди извор]