Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2018 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на Лигата на шампиони во 2018 година
Kyiv-final-programme.jpg
Match programme cover
ПрвенствоУЕФА Лига на шампиони 2017-2018
Датум26 мај 2018 (2018-05-26)
СтадионНУК Олипискиот Стадион, Киев
СудијаМилорад Мажиќ (Србија)[1]
2017
2019

Финалето на Лигата на шампионите во 2018  бил финалниот натпревар на УЕФА Лигата на шампоните во сезоната 2017-18, односно 63-та сезона на Европскиот премиерен клупски фудбалски турнир организиран од страна на УЕФА, или 26-та сезона на УЕФА Лигата на Шампионите, бидејќи натпреварувањето било преименувано од Куп на Европски Шампиони во Лига на Шампиони. Натпреварот се одиграл на НУК Олипискиот Стадион во Киев, Украина на 26 мај 2018,[2] помеѓу шпанскиот Реал Мадрид, кој го освојувал натпреварувањето во последните две сезони, и англискиот Ливерпул.[3][4]


Реал Мадрид победил со 3-1 и стигнал до својата трета последователна титула вкупно 13-та во нивната клупска историја во ова натпреварување.

Реал Мадрид стекнал право да игра против победникот на УЕФА Лига Европа во Суперкупот на УЕФА 2018 година. Тие, исто така, се квалификувале за полуфиналето на ФИФА Светското клупско првенство 2018 година како претставник на УЕФА конфедерацијата.

Екипи[уреди | уреди извор]

Во следнава табела, финалето до 1992 година била ерата во Европскиот Куо, додека од 1993 година започнала ератра во УЕФА Лигата на Шампионите .

Тим Претходни финални настапи (здебелените букви ги покажува победниците)
Реал Мадрид 15 (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1962, 1964, 1966, 1981, 1998, 2000, 2002, 2014 година, 2016, 2017)
Ливерпул 7 (1977, 1978, 1981, 1984, 1985, 2005, 2007)

Место[уреди | уреди извор]

Детали[уреди | уреди извор]

Екипата "домaќин" (за административни цели) била одреден со дополнителна ждрепка која се одржала по полуфиналните натпревари кој се одиграле на 13 април 2018 година, во 13:00 часот, во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија.[5]


26 мај 2018 (2018-05-26)
20:45 ЦЕВ
Реал Мадрид Шпанија 3–1 Англија Ливерпул Олимписки стадион, Киев
Гледачи: 61,561[6]
Судија: Милорад Мажиќ (Србија)
Бензема гол 51'
Бејл гол 64'83'
Извештај Мане гол 55'


Реал Мадрид[7]
Ливерпул[7]
GK 1 Костарика Кејлор Навас
RB 2 Шпанија Дани Карвахал заменет 37'
CB 5 Франција Рафаел Варан
CB 4 Шпанија Серхио Рамос
LB 12 Бразил Марсело
CM 10 Хрватска Лука Модриќ
CM 14 Бразил Касемиро
CM 8 Германија Тони Крос
AM 22 Шпанија Иско заменет 61'
CF 9 Франција Карим Бензема заменет 89'
CF 7 Португалија Кристијано Роналдо
Резерви:
GK 13 Шпанија Кико Касиља
DF 6 Шпанија Начо влегол во игра 37'
DF 15 Франција Тео Ернандес
MF 20 Шпанија Марко Асенсио влегол во игра 89'
MF 23 Хрватска Матео Ковачиќ
FW 11 Велс Гарет Бејл влегол во игра 61'
FW 17 Шпанија Лукас Васкес
Менаџер:
Франција Зинедин Зидан
GK 1 Германија Лорис Кариус
RB 66 Англија Трент Александар-Арнолд
CB 6 Хрватска Дејан Ловрен
CB 4 Холандија Вирџил ван Дајк
LB 26 Шкотска Андрју Робертсон
CM 7 Англија Џејмс Милнер заменет 83'
CM 14 Англија Џордан Хендерсон
CM 5 Холандија Џорџино Вајналдум
RF 11 Египет Мохамед Салах заменет 31'
CF 9 Бразил Роберто Фирмино
LF 19 Сенегал Садио Мане добил жолт картон во 82-рата минута 82'
Резерви:
GK 22 Белгија Симон Мињоле
DF 2 Англија Натаниел Клајн
DF 17 Естонија Рагнар Клаван
DF 18 Шпанија Алберто Морено
MF 20 Англија Адам Лалана влегол во игра 31'
MF 23 Германија Емре Џан влегол во игра 83'
FW 29 Англија Доминик Соланке
Менаџер:
Германија Јирген Клоп

Играч на натпреварот:
Гарет Бејл (Реал Мадрид)[8]

Помошни судии:[1]
Милован Ристиќ (Србија)
Далибор Ѓурѓевиќ (Србија)
Четврти судија:[1]
Клемент Турпин (Франција)
Дополнителни помошни судии:[1]
Ненад Ѓокиќ(Србија)
Данило Грујиќ (Србија)
Резервен судија:[1]
Немања Петровиќ(Србија)

Правила на натпреварот[9]

 • 90 минути.
 • Продолженија од 30 минути доколку е неопходно.
 • Изведување пенали ако и понатаму е нерешено.
 • Седум избрани резерви, од кои три можат да се користат како замени.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име officials.
 2. „Kyiv to host 2018 Champions League final“. Union of European Football Associations. 15 September 2016. Посетено на 15 September 2016.
 3. „All you need to know about the Champions League final“. UEFA.com. 2 May 2018.
 4. „Madrid v Liverpool: meet the Champions League finalists“. UEFA.com. 2 May 2018.
 5. „Semi-final and final draws“. UEFA.com.
 6. „Full Time Report Final – Real Madrid v Liverpool“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 26 May 2018. Посетено на 26 May 2018.
 7. 7,0 7,1 „Tactical Line-ups – Final – Saturday 26 May 2018“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 26 May 2018. Посетено на 26 May 2018.
 8. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име motm.
 9. „Regulations of the UEFA Champions League 2017/18 Season“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 4 April 2017.