Лорис Кариус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лорис Кариус
Кариус како играч на ФК Ливерпул во 2018
Лични информации
Целосно име Лорис Свен Кариус[1]
Датум на раѓање 22 јуни 1993(1993-06-22)(30 г.)
Место на раѓање Биберах ан дер Рис, Германија
Висина 1.89 м (6 ст 2 ин)[2]
Положба голман
Клупски информации
Тековен клуб
ФК Ливерпул
Број 1
Младинска кариера
1998–2000 ФК Биберах
2000–2001 СГ Метенберг
2001–2005 ССВ Улм 1846
2005–2009 ФК Штутгарт
2009–2011 ФК Манчестер Сити
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
2011–2013 Mainz 05 II 27 (0)
2012–2016 ФК Мајнц 05 91 (0)
2016– ФК Ливерпул 29 (0)
Меѓународна кариера
2008–2009 Германија до 16 (0)
2009 Германија до 17 1 (0)
2010 Германија до 18 1 (0)
2011 Германија до 19 1 (0)
2012 Германија до 20 1 (0)
2014 Германија до 21 1 (0)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови, точно согласно 16:41, 13 мај 2018 (UTC)

Лорис Свен Кариус (22 јуни 1993) — германски професионален фудбалер кој игра како голман во клубот Ливерпул во Премиер лигата. Тој ја претставувал Германија на ниво на младите репрезентации.

Кариус ја започнал својата кариера со Штутгарт пред да се пресели во Манчестер Сити во 2009 година. По две години во младинскиот систем во Манчестер Сити, тој се вратил во Германија во Мајнц 05. Тој се етаблирал како голман од прва изборна страна на Бундеслигата пред да префрли во Ливерпул во 2016 година за сума од 4,75 милиони фунти.

Животопис[уреди | уреди извор]

Кариус е роден во Биберах ан дер Рис, Баден-Виртемберг на 22 јуни 1993 година од Кристин и Харалд Кариус. Харалд сакал неговиот син да стане мотокрос-возач, но дедото на Лорис, Карл, го охрабрил да се фокусира на фудбалот.

Кариус учел во гимназијата во Биберах, додека не се преселил во Англија во 2009 година, каде што тогаш бил приватно обучен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Squads for 2017/18 Premier League confirmed“. Premier League. 1 September 2017. Посетено на 9 September 2017.
  2. „Loris Karius: Overview“. Premier League. Посетено на 6 January 2018.