Дани Карвахал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дани Карвахал
Dani Carvajal
Карвахал во дресот на Реал Мадрид во 2013 година
Лични податоци
Полно име Даниел Карвахал Рамос
Роден на 11 јануари 1992(1992-01-11)(32 г.)
Роден во Леганес, Шпанија
Висина 1,73 м
Позиција Централен одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид
Број 2
Младинска кариера
1999–2002 Леман
2002–2010 Реал Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2012 Реал Мадрид Б 68 (3)
2012–2013 Бајер Леверкузен 32 (1)
2013– Реал Мадрид 112 (2)
Репрезентација
2010–2011 Шпанија П19 11 (0)
2012–2014 Шпанија П21 10 (1)
2014– Шпанија 13 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16:22, 29 април 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 28 март 2017

Даниел Карвахал Рамос (шпански: Daniel Carvajal Ramos), (Леганес, 11 јануари 1992) - шпански фудбалер, кој игра како десен бек и настапува за шпанскиот Реал Мадрид.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Реал Мадрид Кастиља[уреди | уреди извор]

Карвахал влегува во академијата на Реал Мадрид на десетгодишна возраст и игра во сите формации на клубот. Во текот на 2010 година стига до вториот тим на клубот – Реал Мадрид Кастиља.

Во својата прва сезона за резервниот тим, Карвахал станува стартер и ја презел капитенската лента. Во следната сезона, 2011/12, одигрува 38 натпревари и постигнува два гола, помагајќи му на тимот да се врати во Сегунда дивисион после петгодишно отсуство.

Бајер Леверкузен[уреди | уреди извор]

На 11 јули 2012 година, Карвахал преминува во германскиот Бајер Леверкузен, со договор на 5 години. Клаузула во договорот за продажба му дава право на Реал да си го врати Карвахал за сума од 6,5 милиони евра по една сезона, 7 милиони евра по две и 8 милиони евра по три сезони.[1]

Карвахал дебитира за Леверкузен на 1 септември 2012 година со победата со 2 : 0 на домашен терен против Фрајбург. На 25 ноември 2012 година го постигнува својот прв гол за клубот, постигнувајќи го вториот гол за победа од 2 : 1 над Хофенхајм.

Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

Во 2013 година преминува во тимот на Реал Мадрид за сума од 6,5 милиони евра, согласно клаузулата од договорот за трансфер со Бајер Леверкузен. На 8 јули 2015 година го обновува договорот со Реал Мадрид до 30 јуни 2020 година.[2][3]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Карвахал настапува за Шпанија до 18 години, Шпанија до 19 години и Шпанија до 21 година, а на 2 септември 2014 година дебитира за првиот тим на репрезентацијата на Шпанија на пријателскиот меч со репрезентацијата на Франција загубен со 1 : 0 на гости.[4][5][6]

Успеси[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

 Шпанија Реал Мадрид Кастиља
  • Сегунда дивисион Б: 2011/12

 Шпанија Реал Мадрид

Национални[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]