Финале на Купот на европските шампиони во 1966 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Финалето на Европскиот куп на шампиони во фудбал во 1966 година се игра на стадионот Хејсел во Брисел на 11 мај 1966 година и во него шпанскиот првак ФК Реал Мадрид го победува југословенски Партизан со 2-1 и по шести пат се закитува со највисокото фудбалско одличје.

Преглед[уреди | уреди извор]

И покрај добро прикажаната игра на најдобрите екипи од европскиот континент, Реал Мадрид повторно ја освојува титулата.

Детали[уреди | уреди извор]

11 мај 1966
Шпанија Реал Мадрид 2 – 1 ФК Партизан СФРЈ Хејсел, Брисел
Публика: 55,000
Судија: Рудолф Крајтлајн Западна Германија
Амаро гол 70'
Серена гол 76'
Васовиќ гол 55'
РЕАЛ МАДРИД:
GK 1 Шпанија Хосе Аракистајн
DF 2 Шпанија Пашин
DF 3 Шпанија Педро де Филипе
DF 4 Шпанија Игнасио Зоко
DF 5 Шпанија Мануел Санчиз Мартинез
MF 6 Шпанија Пири
MF 7 Шпанија Мануел Веласкес
MF 8 Шпанија Франсиско Серена
MF 9 Шпанија Амансио Амаро
FW 10 Шпанија Рамон Гросо
FW 11 Шпанија Франсиско Генто (c)
Тренер:
Шпанија Мигел Мињоз
ФК ПАРТИЗАН:
GK 1 СФРЈ Милутин Шошкиќ
DF 2 СФРЈ Фахрадин Јусуфи
DF 3 СФРЈ Велибор Васовиќ (c)
DF 4 СФРЈ Бранко Рашовиќ
DF 5 СФРЈ Љубомир Михајловиќ
MF 6 СФРЈ Владица Ковачевиќ
MF 7 СФРЈ Радослав Бечејац
MF 8 СФРЈ Мане Бајиќ
MF 9 СФРЈ Мустафа Хасанагиќ
FW 10 СФРЈ Милан Галиќ
FW 19 СФРЈ Јосип Пирмајер
Тренер:
СФРЈ Абдула Гегиќ

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]