Финале на Купот на европските шампиони во 1966 година

Од Википедија — слободната енциклопедија

Финалето на Европскиот куп на шампиони во фудбал во 1966 година се игра на стадионот Хејсел во Брисел на 11 мај 1966 година и во него шпанскиот првак ФК Реал Мадрид го победува југословенски Партизан со 2-1 и по шести пат се закитува со највисокото фудбалско одличје.

Преглед[уреди | уреди извор]

И покрај добро прикажаната игра на најдобрите екипи од европскиот континент, Реал Мадрид повторно ја освојува титулата.

Детали[уреди | уреди извор]

11 мај 1966
Шпанија Реал Мадрид 2 – 1 ФК Партизан СФРЈ Хејсел, Брисел
Публика: 55,000
Судија: Рудолф Крајтлајн Западна Германија
Амаро гол 70'
Серена гол 76'
Васовиќ гол 55'
РЕАЛ МАДРИД:
GK 1 Шпанија Хосе Аракистајн
DF 2 Шпанија Пашин
DF 3 Шпанија Педро де Филипе
DF 4 Шпанија Игнасио Зоко
DF 5 Шпанија Мануел Санчиз Мартинез
MF 6 Шпанија Пири
MF 7 Шпанија Мануел Веласкес
MF 8 Шпанија Франсиско Серена
MF 9 Шпанија Амансио Амаро
FW 10 Шпанија Рамон Гросо
FW 11 Шпанија Франсиско Генто (c)
Тренер:
Шпанија Мигел Мињоз
ФК ПАРТИЗАН:
GK 1 СФРЈ Милутин Шошкиќ
DF 2 СФРЈ Фахрадин Јусуфи
DF 3 СФРЈ Велибор Васовиќ (c)
DF 4 СФРЈ Бранко Рашовиќ
DF 5 СФРЈ Љубомир Михајловиќ
MF 6 СФРЈ Владица Ковачевиќ
MF 7 СФРЈ Радослав Бечејац
MF 8 СФРЈ Мане Бајиќ
MF 9 СФРЈ Мустафа Хасанагиќ
FW 10 СФРЈ Милан Галиќ
FW 19 СФРЈ Јосип Пирмајер
Тренер:
СФРЈ Абдула Гегиќ

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]