Куп на шампиони 1986/87

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1986/87
Податоци за купот
Датуми17 септември 1986 — 27 мај 1987
Екипи31
Финале
ШампиониПортугалија Порто
(1. титула)
Вице-шампионГерманија Баерн Минхен
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Социјалистичка Федеративна Република Југославија Борислав Цветковиќ (7 голови)

Куп на шампиони 1986/87 — 32-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 27 мај 1987 на стадионот Ернест Хапел во Виена. На тој натпревар тимот на Порто издвоил победа над Баерн Минхен со резултат 2-1. За Порто тоа била прва титула во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификације[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Пари Сен Жермен Франција 2:3 Чешка Витковице 2:2 0:1
Порто Португалија 10:0 Малта Рабат Ајакс 9:0 1:0
Брондби Данска 6:3 Унгарија Хонвед 4:1 2:2
Иргрите Шведска 3:7 Источна Германија Динамо Берлин 2:3 1:4
Бешикташ Турција 3:0 Албанија Динамо Тирана 2:0 1:0
АПОЕЛ Кипар 3:3 Финска Хелсинки 1:0 2:3
Шемрок Роверс Ирска 0:3 Шкотска Селтик 0:1 0:2
Берое Стара Загора Бугарија 1:3 СССР Динамо Киев 1:1 0:2
ПСВ Ајндховен Холандија 0:2 Германија Баерн Минхен 0:2 0:0
Авенир Беген Луксембург 0:6 Австрија Австрија Виена 0:3 0:3
Андерлехт Белгија 2:1 Полска Горник Забже 2:0 1:1
Стеауа Букурешт Романија слободен - -
Розенборг Норвешка 2:1 Северна Ирска Линфилд 1:0 1:1
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 4:2 Грција Панатинајкос 3:0 1:2
Јанг Бојс Швајцарија 1:5 Шпанија Реал Мадрид 1:0 0:5
Јувентус Италија 11:0 Исланд Валир 7:0 4:0

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Витковице Чешка 1:3 Португалија Порто 1:0 0:3
Брондби Данска 3:2 Источна Германија Динамо Берлин 2:1 1:1
Бешикташ Турција - Кипар АПОЕЛ - -
Селтик Шкотска 2:4 СССР Динамо Киев 1:1 1:3
Баерн Минхен Германија 3:1 Австрија Австрија Виена 2:0 1:1
Андерлехт Белгија 3:1 Романија Стеауа Букурешт 3:0 0:1
Розенборг Норвешка 1:7 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда 0:3 1:4
Реал Мадрид Шпанија 1:1 (3:1)пен. Италија Јувентус 1:0 0:1

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Порто Португалија 2:1 Данска Брондби 1:0 1:1
Бешикташ Турција 0:7 СССР Динамо Киев 0:5 0:2
Баерн Минхен Германија 7:2 Белгија Андерлехт 5:0 2:2
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 4:4 Шпанија Реал Мадрид 4:2 0:2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Порто Португалија 4:2 СССР Динамо Киев 2:1 2:1
Баерн Минхен Германија 4:2 Шпанија Реал Мадрид 4:1 0:1

Финале[уреди | уреди извор]

27 мај 1987
Порто Португалија 2–1 Западна Германија Баерн Минхен Стадион Ернест Хапел, Виена
Гледачи: 62,000[1]
Судија: Алексис Понет (Белгија)
Маџер гол 79'
Жуари гол 81'
Извештај Кегл гол 24'

Наводи[уреди | уреди извор]