Розенборг БК

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Розенборг)
Розенборг
Целосно имеРозенборг Балклуб
Прекаритроилонган
Основан19 мај 1917 како Одд
СтадионЛеркендал, Трондхејм
(Капацитет: 36.310)
ПретседателИвар Котенг
МенаџерНорвешка Пер Јоар Хансен
ЛигаНорвешка Премиер лига
2023Премиер Лига, 9.
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Розенборг БК е норвешки фудбалски клуб од градот Трондхејм, и моментално се натпреварува во Норвешката Премиер лига. Со вкупно освоени 22 национални првенства и 9 норвешки купа, Розенборг е најуспешен фудбалски клуб во Норвешка. Тие освоиле дури 13 титули првак на Норвешка едно подруго, а повеќе титули по ред од нив има само латвијскиот клуб Сконто Рига - 14.

Розенборг бил основан како Одд на 19 мај 1917 година. Својте домашни натпревари тимот ги игра на стадионот Леркендал, кој има капацитет од 21,166 места.

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

  • Норвешки шампион (26)  : 1967., 1969., 1971., 1985., 1988., 1990., 1992., 1993., 1994., 1995., 1996., 1997., 1998., 1999., 2000., 2001., 2002., 2003., 2004., 2006., 2009., 2010, 2015, 2016, 2017, 2018.

Вицешампиони (5): 1968., 1970., 1973., 1989., 1991.

Финалисти (5): 1967., 1972., 1973., 1991., 1998.

Европски[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Шведска ГМ Даниел Ерлунд
2 Костарика ОД Кристијан Гамбоа
3 Шведска ОД Микаел Дорсин (Кап.)
4 Норвешка ОД Торе Региниусен
5 Норвешка ОД Пер Вернер Ренинг
7 Данска СР Мајк Јенсен
8 Чешка СР Мортен Гамст Педерсен
9 Финска НП Рику Риски
10 Нигерија СР Џон Чибуике
11 Данска НП Тобијас Микелсен
12 Норвешка СР Александер Лунд Хансен
Бр. Позиција Играч
14 Данска НП Ники Биле Нилсен
15 Норвешка НП Александер Седерлунд
16 Норвешка ОД Јерген Скјелвик
18 Норвешка СР Даниел Бернтсен
20 Норвешка СР Оле Кристијан Селнес
21 Норвешка СР Фредерик Мидтсјо
22 Норвешка СР Јонас Свенсон
23 Норвешка НП Пал Андре Хеланд
24 Норвешка ОД Стефан Страндберг
30 Норвешка ГМ Ларс Субхауг
42 САД СР Микел Дискеруд

Надворешни врски[уреди | уреди извор]