Александер Седерлунд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Норвешка Алекасндер Седерлунд
Лични податоци
Роден на 3 август 1987 (1987-08-03) (36 г.)
Роден во Хаугесунд, Норвешка
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Розенборг Розенборг
Број 15
Младинска кариера
Хаугесунд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2006 Хаугесунд 0 (0)
2007 Вард Хаугесунд 11 (4)
2008-2009 Тревизо 0 (0)
2008Намур (позајмен) 3 (0)
2009Хабнарфјердир (позајмен) 18 (3)
2010 Леко 7 (0)
2010 Вард Хаугесунд 12 (4)
2011-2013 Хаугесунд 70 (24)
2013- Розенборг 27 (11)
Репрезентација
2006 Норвешка Норвешка 21 1 (0)
2011- Норвешка Норвешка 15 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Александар Седерлунд (роден на 3 август 1987 во Хаугесунд) — норвешки фудбалер, напaѓач на Розенборг и Норвешката репрезентација.