Ники Биле Нилсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ники Биле Нилсен
Лични податоци
Роден на 7 февруари 1988 (1988-02-07) (33 г.)
Роден во Вигерслев, Данска
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Розенборг Розенборг
Број 9
Младинска кариера
БК Фрем
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2005 Фрем 35 (5)
2006-2008 Реџина 7 (1)
2007Мартина(позајмен) 14 (2)
2008Лукезе (позајмен) 5 (0)
2008-2010 Нордсјеланд 58 (18)
2010-2011 Виљареал Б 33 (6)
2011-2013 Виљареал 1 (0)
2011-2012 Елче 35 (12)
2012 Рајо Валекано 9 (0)
2012- Розенборг 3 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010
Ники Биле Нилсен

Ники Нилс Биле Нилсен (роден на 7 февруари 1988 година) — дански фудбалер кој игра како напаѓач за Розенборг во Норвешката Типелига. Тој одиграл 40 натпревари за различни дански национални младински тимови, вклучувајќи и 21 натпревар и 15 гола за селекцијата под 21-на година. Тој ја претставувал Данска на Европското фудбалско првенство за играчи под 21-на година во Данска, во јуни 2011 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]