Куп на шампиони 1965/66

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1965/66
Податоци за купот
Датуми8 септември 1965 — 11 мај 1966
Екипи31
Финале
ШампиониШпанија Реал Мадрид
(6. титула)
Вице-шампионСоцијалистичка Федеративна Република Југославија Партизан
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Унгарија Флоријан Алберт
Португалија Еузебио (7 голови)

Куп на шампиони 1965/66 — 11-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 11 мај 1966 година на стадионот Хејсел во Брисел, каде што Реал Мадрид со 2:1 го победил Партизан. Ова била шестата титула на Реал Мадрид освоена на ова натпреварување.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Фејнорд Холандија 2:6 Шпанија Реал Мадрид 2:1 0:5
17 ноември Албанија 0:1 Шкотска Килманрок 0:0 0:1
Фенербахче Турција 1:5 Белгија Андерлехт 0:0 1:5
Лин Норвешка 6:8 Северна Ирска Дери сити 5:3 1:5
Панатинајкос Кралство Грција 4:2 Малта Слием Вондерерс 4:1 0:1
Кеплавик Исланд 2:13 Унгарија Ференцварош 1:4 1:9
Динамо Букурешт Романија 7:2 Данска Б 1909 4:0 3:2
Хелсинки Финска 2:9 Англија Манчестер јунајтед 2:3 0:6
Друмкондра Ирска 1:3 Источна Германија Форвертс Берлин 1:0 0:3
Стад Дуделанж Луксембург 0:18 Португалија Бенфика 0:8 0:10
Јургорден Шведска 2:7 Бугарија Левски Софија 2:1 0:6
Лозана Швајцарија 0:4 Чешка Спарта Прага 0:0 0:4
ЛАСК Линц Австрија 2:5 Полска Горник Забже 1:3 1:2
АПОЕЛ Кипар 0:10 Германија Вердер Бремен 0:5 0:5
Партизан СФРЈ 4:2 Франција Нант 2:0 2:2

Прво коло[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Андерлехт Белгија 9:0 Северна Ирска Дери Сити 9:0 н.о.
Килманрок Шкотска 3:7 Шпанија Реал Мадрид 2:2 1:5
Динамо Букурешт Романија 2:3 Италија Интер Милано 2:1 0:2
Ференцварош Унгарија 3:1 Кралство Грција Панатинајкос 0:0 3:1
Спарта Прага Чешка 5:1 Полска Горник Забже 3:0 2:1
Партизан СФРЈ 3:1 Германија Вердер Бремен 3:0 0:1
Форвертс Берлин Источна Германија 1:5 Англија Манчестер Јунајтед 0:2 1:3
Левски Софија Бугарија 4:5 Португалија Бенфика 2:2 2:3

Четврфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Андерлехт Белгија 3:4 Шпанија Реал Мадрид 1:0 2:4
Интер Милано Италија 5:1 Унгарија Ференцварош 4:0 1:1
Спарта Прага Чешка 4:6 СФРЈ Партизан 4:1 0:5
Манчестер јунајтед Англија 8:3 Португалија Бенфика 3:2 5:1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Реал Мадрид Шпанија 2:1 Италија Интер Милано 1:0 1:1
Партизан СФРЈ 2:1 Англија Манчестер јунајтед 2:0 0:1

Финале[уреди | уреди извор]

11 мај 1966
Реал Мадрид Шпанија 2-1 СФРЈ Партизан Хејсел, Брисел
Публика: 46,745
Судија: Рудолф Критлен (Западна Германија)
Амансио гол 70'
Серена гол 76'
Васовиќ гол 55'