Куп на шампиони 1981/82

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1981/82
Податоци за купот
Датуми26 август 1981 — 26 мај 1982
Екипи33
Финале
ШампиониАнглија Астон Вила
(1. титула)
Вице-шампионГерманија Баерн Минхен
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Германија Дитер Хенес
(7 голови)

Куп на шампиони 1981/82 — 27-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Финалето било одиграно на 26 мај 1982 на стадионот Де Којп во Ротердам. На тој натпревар Астон Вила го победила Баерн Минхен со резултат 1-0. За Астон Вила тоа била прва и досега единствена титула во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Предквалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Сент Етјен Франција 1-3 Источна Германија Динамо Берлин 1-1 0-2

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Австрија Виена Австрија 3-2 Албанија Партизани Тирана 3-1 0:1
Динамо Киев СССР 2-1 Турција Трабзонспор 1-0 1-1
Динамо Берлин Источна Германија 3:3 Швајцарија Цирих 2-0 1-3
Астон Вила Англија 7-0 Исланд Валир 5-0 2-0
Виѓев Лоѓ Полска 2-6 Белгија Андерлехт 1-4 1-2
Селтик Шкотска 0-10 Италија Јувентус 0-5 0-5
Ференцварош Унгарија 3-5 Чешка Бањик Острава 3-2 0-3
Хибернијанс Малта 2-10 СФРЈ Црвена Ѕвезда 1-2 1-8
Старт Норвешка 1-4 Холандија АЗ Алкмар 1-3 0-1
ОПС Финска 0-8 Англија Ливерпул 0-1 0-7
ЦСКА Софија Бугарија 1-0 Шпанија Реал Сосиедад 1-0 0-0
Прогрес Нидеркорн Луксембург 1-5 Северна Ирска Гленторан 1-1 0-4
КБ Данска 3-3 Ирска Етлон Таун 1-1 2-2
Университатеа Крајова Романија 3-2 Грција Олимпијакос 3-0 0-2
Бенфика Португалија 4-0 Кипар Омонија 3-0 1-0
Естер Шведска 0-6 Германија Бајерн Минхен 0-1 0-5

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Австрија Виена Австрија 1-2 СССР Динамо Киев 0-1 1-1
Динамо Берлин Источна Германија 2-2 Англија Астон Вила 1-2 1-0
Андерлехт Белгија 4-2 Италија Јувентус 3-1 1-1
Бањик Острава Чешка 3-4 СФРЈ Црвена Ѕвезда 3-1 0:3
АЗ Алкмар Холандија 4-5 Англија Ливерпул 2-2 2-3
ЦСКА Софија Бугарија 3-2 Северна Ирска Гленторан 2-0 1-2
КБ Данска 2-4 Романија Университатеа Крајова 1-0 1-4
Бенфика Португалија 1-4 Германија Бајерн Минхен 0-0 1-4

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Динамо Киев СССР 0-2 Англија Астон Вила 0-0 0-2
Андерлехт Белгија 4-2 СФРЈ Црвена Ѕвезда 2-1 2-1
Ливерпул Англија 1-2 Бугарија ЦСКА Софија 1-0 0-2
Университатеа Крајова Романија 1-3 Германија Бајерн Минхен 0-2 1-1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Астон Вила Англија 1-0 Белгија Андерлехт 1-0 0-0
ЦСКА Софија Бугарија 4-7 Германија Баерн Минхен 4-3 0-4

Финале[уреди | уреди извор]

26 мај 1982
Астон Вила Англија 1–0 Германија Баерн Минхен Стадион Фејенорд, Ротердам
Гледачи: 39,776
Судија: Жорж Конрат (Франција)
Вит гол 67' Извештај