Куп на шампиони 1960/61

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1960/61
Податоци за купот
Датуми31 август 1960 — 31 мај 1961
Екипи28 (26 се натпреварувале)
Финале
ШампиониПортугалија Бенфика
(1. титула)
Вице-шампионШпанија Барселона
Статистики за купот
Одиграни натпревари29
Постигнати голови92 (3.17 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Португалија Жозе Агуаш (11 голови)

Куп на шампиони 1960/61 — 6 издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 31 мај 1961 година на Ванкдорф стадионот во Берн. Во тој меч Бенфика ја победила Барселона со резултат 3:2, која претходно го исфрлила Реал Мадрид во првото коло, освојувач на претходните пет изданија на ова натпреварување.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Хартс Шкотска 1:5 Португалија Бенфика 1:2 0:3
Црвена Ѕвезда СФРЈ 1:5 Унгарија Ујпешт Дожа 1:2 0:3
Фредрикштад Норвешка 4:3 Холандија Ајакс 4:3 0:0
Орхус Данска 3:1 Полска Легија Варшава 3:0 0:1
Јувентус Италија 3:4 Бугарија ЦДНА Софија 2:0 1:4
ХИФК Финска 2:5 Шведска ИФК Малме 1:3 1:2
Рапид Виена Австрија 4:1 Турција Бешикташ 4:0 0:1
Лимерик Ирска 2:9 Швајцарија Јанг бојс 0:5 2:4
Стеауа Букурешт Романија -1 Чешка Спартак Храдец Кралове
Гленавон Северна Ирска -2 Источна Германија Висмут Карл Маркс Штат
Ремс Франција 11:1 Луксембург Женес 6:1 5:0
Барселона Шпанија 5:0 Белгија Лирс 2:0 3:0

Забелешка: Реал Мадрид, Панатинаикос, Барнли и Хамбургер директно се пласирале во првото коло.

1 Стеауа Букурешт се повлекла од натпреварувањето.

2 Гленавон се повлекол од натпреварувањето.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Бенфика Португалија 7:4 Унгарија Ујпешт Дожа 6:2 1:2
Орхус Данска 4:0 Норвешка Фредрикстад 3:0 1:1
Рапид Виена Австрија 3:31 Источна Германија Висмут Карл Маркс Штат 3:1 0:2
ИФК Малме Шведска 2:1 Бугарија ЦСКА Софија 1:0 1:1
Реал Мадрид Шпанија 3:4 Шпанија Барселона 2:2 1:2
Спартак Храдец Кралове Чешка 1:0 Кралство Грција Панатинаикос 1:0 0:0
Барнли Англија 4:3 Франција Ремс 2:0 2:3
Јанг бојс Швајцарија 3:8 Германија Хамбургер 0:5 3:3

1 Рапид Виена го победил Висмут Карл Маркс со 1:0 во одлучувачкиот натпревар и со тоа се пласирала во четвртфиналето.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Бенфика Португалија 7:2 Данска Орхус 4:1 3:1
Рапид Виена Австрија 4:0 Шведска ИФК Малме 2:0 2:0
Барселона Шпанија 5:1 Чешка Спартак Храдец Кралове 4:0 1:1
Барнли Англија 4:5 Германија Хамбургер 3:1 1:4

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Бенфика Португалија 4:1 Австрија Рапид Виена 3:0 1:1
Барселона Шпанија 2:21 Германија Хамбургер 1:0 1:2

1 Барселона го победила Хамбургер со 1:0 во одлучувачкиот натпревар и со тоа се пласирала во финалето.

Финале[уреди | уреди извор]

31 мај 1961
Бенфика Португалија 3–2 Шпанија Барселона Ванкдорф стадион, Берн
Публика: 33.000
Судија: Готфрид Динст (Швајцарија)
Агуаш гол 30'
Рамаљетс гол 32' (а. г.)
Колуна гол 55'
Кочиш гол 20'
Цибор гол 75'