Готфрид Динст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Готфрид Динст (Базел, 9 септември 1919 - Берн, 1 јуни 1998 година[1]) ― швајцарски фудбалски судија. Најмногу бил познат како судија на финалето на Светското првенство во фудбал во 1966 година.[2]

Динст е еден од само четворицата луѓе кои двапати суделе во финалето на Купот на шампионите, што го сторил во 1961 и 1965 година, и еден од само двајца (другиот е Италијанецот Серџо Гонела) кој судел и на Европското првенство и на финалето на СП. Тој му судел на првичното финале на Европското првенство 1968, кое завршило нерешено 1: 1 меѓу Италија и Југославија. Финалето било преиграно два дена подоцна; суден од Шпанецот Хозе Марија Ортиз де Мендибил, Италијанците победиле со 2-0.

Наводи[уреди | уреди извор]

 


Претходник
Финале на Купот на шампионите 1960
Шкотска
Џек Моват
Судија на финалето на Купот на шампионите 1961
{{{years}}}
Наследник
Финале на Купот на шампионите 1962
Холандија
Лео Хорн
Претходник
Финале на Купот на шампионите
Австрија
Јозеф Стол
Судија на финалето на Купот на шампионите 1965
{{{years}}}
Наследник
Финале на Купот на шампионите 1966
Западна Германија
Рудолф Крајтлајн
Претходник
Финале на Светското првенство во фудбал 1962
СССР
Николај Латишев
Судија на финалето на Светското првенство во фудбал 1966
{{{years}}}
Наследник
Финале на Светското првенство во фудбал 1970
Источна Германија
Руди Глекнер
Претходник
Финале на Европското првенство во фудбал 1964
Англија
Артур Холанд
Судија на финалето на Европското првенство во фудбал
{{{years}}}
Наследник
Финале на Европското првенство во фудбал 1972
Австрија
Фердинанд Маршал