Куп на шампиони 1982/83

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1982/83
Податоци за купот
Датуми25 август 1982 — 25 мај 1983
Екипи33
Финале
ШампиониГерманија Хамбургер
(1. титула)
Вице-шампионИталија Јувентус
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Италија Паоло Роси (6 голови)

Куп на шампиони 1982/83 — 28-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 25 маја 1983 година на Олимпискиот стадион Спиридон Луис во Атина. На тој меч Хамбургер издвоил победа над Јувентус со резултат 1-0. За Хамбургер тоа била прва титула во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Предквалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Динамо Букурешт Романија 4:3 Норвешка Валеранга 3:1 1:2

Квалификације[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Монако Франција 0:2 Бугарија ЦСКА Софија 0:0 0:2
Динамо Загреб СФРЈ 1:3 Португалија Спортинг Лисабон 1:0 0:3
Викингур Исланд 2:4 Шпанија Реал Сосиедад 0:1 2:3
Селтик Шкотска 4:3 Холандија Ајакс 2:2 2:1
Грасхопер Швајцарија 0:4 СССР Динамо Киев 0:1 0:3
17 ноември Тирана Албанија 2:2 Северна Ирска Линфилд 1:0 1:2
Динамо Берлин Источна Германија 1:3 Германија Хамбургер 1:1 0:2
Олимпијакос Грција 2:1 Шведска Естер 2:0 0:1
Динамо Букурешт Романија 3:2 Чешка Дукла Прага 2:0 1:2
Астон Вила Англија 3:1 Турција Бешикташ 3:1 0:0
Стандард Лиеж Белгија 5:3 Унгарија Ђер 5:0 0:3
Видовре Данска 4:7 Италија Јувентус 1:4 3:3
Авенир Беген Луксембург 0:13 Австрија Рапид Виена 0:5 0:8
Хибернијанс Малта 2:7 Полска Виѓев Лоѓ 1:4 1:3
Омонија Кипар 2:3 Финска Хелсинки 2:0 0:3
Дандалк Ирска 1:5 Англија Ливерпул 1:4 0:1

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
ЦСКА Софија Бугарија 2:2 Португалија Спортинг Лисабон 2:2 0:0
Реал Сосиедад Шпанија 3:2 Шкотска Селтик 2:0 1:2
Динамо Киев СССР - Албанија 17 ноември - -
Хамбургер Германија 5:0 Грција Олимпијакос 1:0 4:0
Динамо Букурешт Романија 2:6 Англија Астон Вила 0:2 2:4
Стандард Лиеж Белгија 1:3 Италија Јувентус 1:1 0:2
Рапид Виена Австрија 5:6 Полска Виѓев Лоѓ 2:1 3:5
Хелсинки Финска 1:5 Англија Ливерпул 1:0 0:5

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Спортинг Лисабон Португалија 1:2 Шпанија Реал Сосиедад 1:0 0:2
Динамо Киев СССР 2:4 Германија Хамбургер 0:3 2:1
Астон Вила Англија 2:5 Италија Јувентус 1:2 1:3
Виѓев Лоѓ Полска 4:3 Англија Ливерпул 2:0 2:3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Реал Сосиедад Шпанија 2:3 Германија Хамбургер 1:1 1:2
Јувентус Италија 4:2 Полска Виѓев Лоѓ 2:0 2:2

Финале[уреди | уреди извор]

25 мај 1983
Хамбургер Германија 1–0 Италија Јувентус Олимписки стадион Спиридон Луис, Атина
Гледачи: 75,000
Судија: Николај Рајнеа (Романија)
Магат гол 8' Извештај