Паоло Роси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паоло Роси
Paolo Rossi
Лични податоци
Роден на 23 септември 1956 (1956-09-23) (64 г.)
Роден во Прато, Италија
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1976 Комо 6 (0)
1976-1979 Виченца 94 (60)
1979–1980Перуџа(позајмен) 28 (13)
1980-1981 Виченца 0 (0)
1981-1985 Јувентус 83 (24)
1985-1986 Милан 20 (2)
1986-1987 Верона 20 (4)
Репрезентација
1998-2003 Италија 48 (20)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010
Паоло Роси бакнувајќи го трофејот од Светското првенство на ФИФА 1982 година.

Паоло Роси (роден на 23 Септември 1956 во Прато) — италијански поранешниот фудбалер кој играл напаѓач. Во 1982 година, тој го предводеше Италијанскиот национален тим до титулата на Светското првенство во 1982, постигнувајќи шест гола и освојувајќи ги наградите златна копачка-како најдобар стрелец на првенството и Златната топка. По неговиот настап во 1982-та на Светското Првенство тој стана херој во срцата на сите Италијанци. Роси е еден од само двајцата играчи кој ги имаат освоено сите три почести на еден турнир (другиот е аргентинецот Марио Кемпес, во 1978). Хавиер Савиола, Лионел Меси, Серхио Агуеро и Доминик Адијах пак, го направија истото во помладите тимови, во 2001, 2005, 2007 и 2009 на ФИФА под-20 години светските првенства. Тој е на листата заедно со Пеле во 125-те најголемите фудбалери на сите времиња.

Од пензионирањето, Роси поминал во спортското новинарство. Тој во моментов работи како критичар за Јувентус Каналот.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Италија[уреди | уреди извор]

ФИФА Светско првенство (1): 1982

Надворешни врски[уреди | уреди извор]