Куп на шампиони 1988/89

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1988/89
Податоци за купот
Датуми6 септември 1988 — 24 мај 1989
Екипи31
Финале
ШампиониИталија Милан
(3. титула)
Вице-шампионРоманија Стеауа Букурешт
Статистики за купот
Одиграни натпревари59
Постигнати голови170 (2.88 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Холандија Марко ван Бастен (10 голови)

Куп на шампиони 1988/89 — 34-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Финале било одиграно на 24 мај 1989 на стадионот Камп Ноу во Барселона, каде што Милан со резултат 4:0 издвоил победа над Стеауа Букурешт, со тоа освојувајќи го третиот трофеј во Купот на шампионите (претходните два ги освоил во 1962/63 и 1968/69).

Ова било четврта последователна сезона без настап на англиските клубови, поради трагедијата на стадионот Хејсел во 1985 година, така што Ливерпул, првак на Англија од претходната сезона, немал право на учество.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Порто Португалија 3:2 Финска Хелсинки 3:0 0:2
Горник Забже Полска 7:1 Луксембург Женес Еш 3:0 4:1
Реал Мадрид Шпанија 4:0 Норвешка Мос 3:0 1:0
Хонвед Унгарија 1:4 Шкотска Селтик 1:0 0:4
Динамо Берлин Источна Германија 3:5 Западна Германија Вердер Бремен 3:0 0:5
Витоша Софија Бугарија 2:7 Италија Милан 0:2 2:5
Дандалк Ирска 0:8 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда 0:5 0:3
Хамрун Спартанс Малта 2:3 Албанија 17 ноември Тирана 2:1 0:2
Пезопорикос Ларнака Кипар 2:7 Шведска Гетеборг 1:2 1:5
Спарта Прага Чехословачка 3:7 Романија Стеауа Букурешт 1:5 2:2
Спартак Москва СССР 3:1 Северна Ирска Гленторан 2:0 1:1
Клуб Брухе Белгија 2:21 Данска Брондби 1:0 1:2
Валир Исланд 1:2 Франција Монако 1:0 0:2
Лариса Грција 3:3
(0:3 пен.)
Швајцарија Ксамакс 2:1 1:2
Рапид Виена Австрија 2:3 Турција Галатасарај 2:1 0:2

Забелешка: ПСВ Ајндховен како бранител на титулата директно се пласирал во осминафиналето.

1 Клуб Брухе се пласирал во осминафиналето по правилото за повеќе постигнати голови на гости.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
ПСВ Ајндховен Холандија 5:2 Португалија Порто 5:0 0:2
Горник Забже Полска 2:4 Шпанија Реал Мадрид 0:1 2:3
Селтик Шкотска 0:1 Западна Германија Вердер Бремен 0:1 0:0
Милан Италија 2:2
(4:2 пен.)
Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда 1:1 1:11
17 ноември Тирана Албанија 0:4 Шведска Гетеборг 0:3 0:1
Стеауа Букурешт Романија 5:1 СССР Спартак Москва 3:0 2:1
Клуб Брухе Белгија 2:6 Франција Монако 1:0 1:6
Ксамакс Швајцарија 3:5 Турција Галатасарај 3:0 0:5

1 Реванш натпреварот во Белград бил повторно одигран. Првиот натпревар германскиот судија Дитер Паули го прекинал во 65 минута поради густа магла при резултат 1:0 за Црвена Ѕвезда. Натпреварот бил поништен и било одлучено да се одигра следниот ден.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
ПСВ Ајндховен Холандија 2:3 Шпанија Реал Мадрид 1:1 1:2
Вердер Бремен Западна Германија 0:1 Италија Милан 0:0 0:1
Гетеборг Шведска 2:5 Романија Стеауа Букурешт 1:0 1:5
Монако Франција 1:2 Турција Галатасарај 0:1 1:1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид Шпанија 1:6 Италија Милан 1:1 0:5
Стеауа Букурешт Романија 5:1 Турција Галатасарај 4:0 1:1

Финале[уреди | уреди извор]

24 мај 1989
20:15
Стеауа Букурешт Романија 0–4 Италија Милан Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 97,000
Судија: Карл Хајнц Тритшлер (Германија)
Извештај Гулит гол 18'39'
Ван Бастен гол 27'47'