Куп на шампиони 1983/84

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1983/84
Податоци за купот
Датуми14 септември 1983 — 30 мај 1984
Екипи32
Финале
ШампиониАнглија Ливерпул
(4. титула)
Вице-шампионИталија Рома
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)СССР Виктор Сокол (7 голови)

Куп на шампиони 1983/84 — 29-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 30 мај 1984 на Олимпискиот стадион во Рим. На тој меч Ливерпул го победил тимот на Рома по подоброто изведување на пенали. За Ливерпул тоа била четврта титула во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Оденсе Данска 0:6 Англија Ливерпул 0:5 0:1
Лех Познањ Полска 2:4 Шпанија Атлетик Билбао 2:0 0:4
Ајакс Холандија 0:2 Грција Олимпијакос 0:0 0:2
Бенфика Португалија 6:2 Северна Ирска Линфилд 3:0 3:2
Ѓер Унгарија 4:1 Исланд Викингур 2:1 2:0
Динамо Минск СССР 3:2 Швајцарија Грасхопер 1:0 2:2
Лахти Финска 0:4 Романија Динамо Букурешт 0:1 0:3
Хамбургер Германија - Албанија Влазнија - -
Фенербахче Турција 0:5 Чешка Бохемијанс Прага 0:1 0:4
Рапид Виена Австрија 4:3 Франција Нант 3:0 1:3
Етлон Таун Ирска 4:11 Белгија Стандард Лијеж 2:3 2:8
Хамрун Спартанс Малта 0:6 Шкотска Данди Јунајтед 0:3 0:3
ЦСКА Софија Бугарија 4:4 Кипар Омонија 3:0 1:4
Рома Италија 4:2 Шведска Гетеборг 3:0 1:2
Динамо Берлин Источна Германија 6:1 Луксембург Jeunesse Esch 4:1 2:0
Партизан СФРЈ 5:1 Норвешка Викинг 5:1 0:0

Осмина финала[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ливерпул Англија 1:0 Шпанија Атлетик Билбао 0:0 1:0
Олимпијакос Грција 1:3 Португалија Бенфика 1:0 0:3
Ѓер Унгарија 4:9 СССР Динамо Минск 3:6 1:3
Динамо Букурешт Романија 5:3 Германија Хамбургер 3:0 2:3
Бохемијанс Прага Чешка 2:2 Австрија Рапид Виена 2:1 0:1
Стандард Лијеж Белгија 0:4 Шкотска Данди Јунајтед 0:0 0:4
ЦСКА Софија Бугарија 0:2 Италија Рома 0:1 0:1
Динамо Берлин Источна Германија 2:1 СФРЈ Партизан 2:0 0:1

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ливерпул Англија 5:1 Португалија Бенфика 1:0 4:1
Динамо Минск СССР 1:2 Романија Динамо Букурешт 1:1 0:1
Рапид Виена Австрија 2:2 Шкотска Данди Јунајтед 2:1 0:1
Рома Италија 4:2 Источна Германија Динамо Берлин 3:0 1:2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ливерпул Англија 3:1 Романија Динамо Букурешт 1:0 2:1
Данди Јунајтед Шкотска 2:3 Италија Рома 2:0 0:3

Финале[уреди | уреди извор]

30 мај 1984
Ливерпул Англија 1–1
(4–2 пен.)
Италија Рома Олимписки стадион, Рим
Гледачи: 69,693
Судија: Ерик Фредриксон (Шведска)
Нил гол 13' Извештај Пруцо гол 42'
  Пенали  
Никол
Нил
Сунес
Раш
Кенеди
4–2 Ди Барлотомеј
Конти
Риџети
Грациани