УЕФА Лига на шампиони 2001/02

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 2001/02
Податоци за купот
Датуми11 јули 2001 — 15 мај 2002
Екипи32 (72 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониШпанија Реал Мадрид
(9. титула)
Вице-шампионГерманија Баер Леверкузен
Статистики за купот
Одиграни натпревари157
Постигнати голови393 (2.5 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Холандија Руд Ван Нистелрој (10 голови)

УЕФА Лига на шампиони 2001/02 — 10. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 47. сезона од основањето на натпреварувањето.

Финалето било одиграно на 15 мај 2002 година на стадионот Хемпден Парк во Глазгов, каде што Реал Мадрид со резултат 2:1 издвоил победа над Баер Леверкузен со тоа освојувајќи го својот 9. трофеј во најсилното европско натпреварување. Бранителот на титулата од претходната година, Бајерн Минхен, испаднал во четвртфиналето, каде што бил поразен во двомеч од страна на Реал Мадрид.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 11 јули, а реванш натпреварите на 18 јули 2001 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Аракс Арарат Ерменија 0:3 Молдавија Шериф Тираспол 0:1 0:2
Линфилд Северна Ирска 0:1 Грузија Торпедо Кутаиси 0:0 0:1
Бохимијан Ирска 3:0 Естонија Левадија Талин 3:0 0:0
Ф91 Диделанж Луксембург 2:6 Латвија Сконто 1:6 1:0
Левски Софија Бугарија 4:0 Босна и Херцеговина Железничар Сараево 4:0 0:0
ВБ Вагур Фарски Острови 0:5 Белорусија Славија Мозир 0:0 0:5
Валета Малта 0:5 Финска Хака 0:0 0:5
Слога Југомагнат Македонија 1:1[1] Литванија Каунас 0:0 1:1
Рејкјавик Исланд 2:2[1] Албанија Влазнија Скадар 2:1 0:1
Бери Таун Велс 3:0 Азербејџан Шамкир 2:0 1:0

Второ квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 24 и 25 јули, а реванш натпреварите на 31 јули и 1 август 2001 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Хака Финска 3:1 Израел Макаби Хаифа 0:1 3:0*
Шахтјор Донецк Украина 4:2 Швајцарија Лугано 3:0 1:2
Омонија Кипар 2:3 Сојузна Република Југославија Црвена ѕвезда 1:1 1:2
Ференцварош Унгарија 0:0
(4:5 пен.)
Хрватска Хајдук Сплит 0:0 0:0 (прод.)
Порто Португалија 9:3 Велс Бери Таун 8:0 1:3
Марибор Словенија 1:6 Шкотска Ренџерс 0:3 1:3
Галатасарај Турција 6:1 Албанија Влазнија Скадар 2:0 4:1
Славија Мозир Белорусија 0:2 Словачка Интер Братислава 0:1 0:1
Андерлехт Белгија 6:1 Молдавија Шериф Тираспол 4:0 2:1
Торпедо Кутаиси Грузија 2:4 Данска Копенхаген 1:1 1:3
Левски Софија Бугарија 1:1[1] Норвешка Бран 0:0 1:1
Сконто Латвија 1:3 Полска Висла Краков 1:2 0:1
Бохимијан Ирска 1:4 Шведска Халмстад 1:2 0:2
Стеауа Букурешт Романија 5:1 Македонија Слога Југомагнат 3:0 2:1

* Реванш натпреварот бил завршен со победа на Макаби со резултат 4:0, но натпреварот бил регистриран како службена победа од 3:0 за екипата на Хака поради тоа што екипата на Макаби играла со суспендиран играч.

Трето квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 7 и 8 август, а реванш натпреварите на 21 и 22 август 2001 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Шахтјор Донецк Украина 1:5 Германија Борусија Дортмунд 0:2 1:3
Локомотива Москва Русија 3:2 Австрија Тирол Инсбрук 3:1 0:1
Стеауа Букурешт Романија 3:5 Украина Динамо Киев 2:4 1:1
Хака Финска 1:9 Англија Ливерпул 0:5 1:4
Хајдук Сплит Хрватска 1:2 Шпанија Мајорка 1:0 0:2 (прод.)
Црвена ѕвезда Сојузна Република Југославија 0:3 Германија Баер Леверкузен 0:0 0:3
Висла Краков Полска 3:5 Шпанија Барселона 3:4 0:1
Копенхаген Данска 3:5 Италија Лацио 2:1 1:4
Интер Братислава Словачка 3:7 Норвешка Розенборг 3:3 0:4
Халмстад Шведска 3:4 Белгија Андерлехт 2:3 1:1
Славија Прага Чешка 1:3 Грција Панатинајкос 1:2 0:1
Галатасарај Турција 3:2 Бугарија Левски Софија 2:1 1:1
Ајакс Холандија 2:3 Шкотска Селтик 1:3 1:0
Порто Португалија 5:4 Швајцарија Грасхопер 2:2 3:2
Парма Италија 1:2 Франција Лил 0:2 1:0
Ренџерс Шкотска 1:2 Турција Фенербахче 0:0 1:2

Прв круг на натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Првиот круг од натпреварувањето по групи се играл од 11 септември до 31 октомври 2001 година.

Легенда:
Победникот од групата и второпласираната екипа продолжиле во вториот круг на натпреварувањето по групи.
Третопласираната екипа го продолжува своето натпреварување во третото коло од УЕФА Купот.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  АНД ЛОК РМ РОМ
Белгија Андерлехт 1:5 0:2 0:0
Русија Локомотива Москва 1:1 2:0 0:1
Шпанија Реал Мадрид 4:1 4:0 1:1
Италија Рома 1:1 2:1 1:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Реал Мадрид 6 4 1 1 13 5 +8 13
2. Италија Рома 6 2 3 1 6 5 +1 9
3. Русија Локомотива Москва 6 2 1 3 9 9 0 7
4. Белгија Андерлехт 6 0 3 3 4 13 -9 3

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  БОА БД ДК ЛИВ
Португалија Боависта 2:1 3:1 1:1
Германија Борусија Дортмунд 2:1 1:0 0:0
Украина Динамо Киев 1:0 2:2 1:2
Англија Ливерпул 1:1 2:0 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Ливерпул 6 3 3 0 7 3 +4 12
2. Португалија Боависта 6 2 2 2 8 7 +1 8
3. Германија Борусија Дортмунд 6 2 2 2 6 7 -1 8
4. Украина Динамо Киев 6 1 1 4 5 9 -4 4

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  АРС МАЈ ПАН ШАЛ
Англија Арсенал 3:1 2:1 3:2
Шпанија Мајорка 1:0 1:0 0:4
Грција Панатинајкос 1:0 2:0 2:0
Германија Шалке 04 3:1 0:1 0:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Грција Панатинајкос 6 4 0 2 8 3 +5 12
2. Англија Арсенал 6 3 0 3 9 9 0 9
3. Шпанија Мајорка 6 3 0 3 4 9 -5 9
4. Германија Шалке 04 6 2 0 4 9 9 0 6

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  ГАЛ ЛАЦ НАН ПСВ
Турција Галатасарај 1:0 0:0 2:0
Италија Лацио 1:0 1:3 2:1
Франција Нант 0:1 1:0 4:1
Холандија ПСВ Ајндховен 3:1 1:0 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Франција Нант 6 3 2 1 8 3 +5 11
2. Турција Галатасарај 6 3 1 2 5 4 +1 10
3. Холандија ПСВ Ајндховен 6 2 1 3 6 9 -3 7
4. Италија Лацио 6 2 0 4 4 7 -3 6

Група Е[уреди | уреди извор]

 
  СЕЛ ЈУВ ПОР РОЗ
Шкотска Селтик 4:3 1:0 1:0
Италија Јувентус 3:2 3:1 1:0
Португалија Порто 3:0 0:0 1:0
Норвешка Розенборг 2:0 1:1 1:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Јувентус 6 3 2 1 11 8 +3 11
2. Португалија Порто 6 3 1 2 7 5 +2 10
3. Шкотска Селтик 6 3 0 3 8 11 -3 9
4. Норвешка Розенборг 6 1 1 4 4 6 -2 4

Група Ф[уреди | уреди извор]

 
  БАР БЛ ФЕН ОЛ
Шпанија Барселона 2:1 1:0 2:0
Германија Баер Леверкузен 2:1 2:1 2:4
Турција Фенербахче 0:3 1:2 0:1
Франција Олимпик Лион 2:3 0:1 3:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Барселона 6 5 0 1 12 5 +7 15
2. Германија Баер Леверкузен 6 4 0 2 10 9 +1 12
3. Франција Олимпик Лион 6 3 0 3 10 9 +1 9
4. Турција Фенербахче 6 0 0 6 3 12 -9 0

Група Г[уреди | уреди извор]

 
  ДЕП ЛИЛ МЈ ОЛИ
Шпанија Депортиво ла Коруња 1:1 2:1 2:2
Франција Лил 1:1 1:1 3:1
Англија Манчестер Јунајтед 2:3 1:0 3:0
Грција Олимпијакос 1:1 2:1 0:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Депортиво ла Коруња 6 2 4 0 10 8 +2 10
2. Англија Манчестер Јунајтед 6 3 1 2 10 6 +4 10
3. Франција Лил 6 1 3 2 7 7 0 6
4. Грција Олимпијакос 6 1 2 3 6 12 -6 5

Група Х[уреди | уреди извор]

 
  БМ ФЕЈ СП СМ
Германија Бајерн Минхен 3:1 0:0 5:1
Холандија Фејенорд 2:2 0:2 2:1
Чешка Спарта Прага 0:1 4:0 2:0
Русија Спартак Москва 1:3 2:2 2:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Германија Бајерн Минхен 6 4 2 0 14 5 +9 14
2. Чешка Спарта Прага 6 3 2 1 10 3 +7 11
3. Холандија Фејенорд 6 1 2 3 7 14 -7 5
4. Русија Спартак Москва 6 0 2 4 7 16 -9 2

Втор круг на натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Првиот круг од натпреварувањето по групи се играл од 20 ноември до 20 март 2002 година.

Легенда:
Победникот во групата и второпласираниот клуб продолжуваат во полуфиналето.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  БМ БОА МЈ НАН
Германија Бајерн Минхен 1:0 1:1 2:1
Португалија Боависта 0:0 0:3 1:0
Англија Манчестер Јунајтед 0:0 3:0 5:1
Франција Нант 0:1 1:1 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Манчестер Јунајтед 6 3 3 0 13 3 +10 12
2. Германија Бајерн Минхен 6 3 3 0 5 2 +3 12
3. Португалија Боависта 6 1 2 3 2 8 -6 5
4. Франција Нант 6 0 2 4 4 11 -7 2

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  БАР ГАЛ ЛИВ РОМ
Шпанија Барселона 2:2 0:0 1:1
Турција Галатасарај 0:1 1:1 1:1
Англија Ливерпул 1:3 0:0 2:0
Италија Рома 3:0 1:1 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Барселона 6 2 3 1 7 7 0 9
2. Англија Ливерпул 6 1 4 1 4 4 0 7
3. Италија Рома 6 1 4 1 6 5 +1 7
4. Турција Галатасарај 6 0 5 1 5 6 -1 5

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  ПАН ПОР РМ СПА
Грција Панатинајкос 0:0 2:2 2:1
Португалија Порто 2:1 1:2 0:1
Шпанија Реал Мадрид 3:0 1:0 3:0
Чешка Спарта Прага 0:2 2:0 2:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Реал Мадрид 6 5 1 0 14 5 +9 16
2. Грција Панатинајкос 6 2 2 2 7 8 -1 8
3. Чешка Спарта Прага 6 2 0 4 6 10 -4 6
4. Португалија Порто 6 1 1 4 3 7 -4 4

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  АРС БЛ ДЕП ЈУВ
Англија Арсенал 4:1 0:2 3:1
Германија Баер Леверкузен 1:1 3:0 3:1
Шпанија Депортиво ла Коруња 2:0 1:3 2:0
Италија Јувентус 1:0 4:0 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Германија Баер Леверкузен 6 3 1 2 11 11 0 10
2. Шпанија Депортиво ла Коруња 6 3 1 2 7 6 +1 10
3. Англија Арсенал 6 2 1 3 8 8 0 7
4. Италија Јувентус 6 2 1 3 7 8 -1 7

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 2 и 3 април, а реванш натпреварите на 9 и 10 април 2002 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Панатинајкос Грција 2:3 Шпанија Барселона 1:0 1:3
Бајерн Минхен Германија 2:3 Шпанија Реал Мадрид 2:1 0:2
Депортиво ла Коруња Шпанија 2:5 Англија Манчестер Јунајтед 0:2 2:3
Ливерпул Англија 3:4 Германија Баер Леверкузен 1:0 2:4

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 23 и 24 април, а реванш натпреварите на 30 април и 1 мај 2002 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Барселона Шпанија 1:3 Шпанија Реал Мадрид 0:2 1:1
Манчестер Јунајтед Англија 3:3[1] Германија Баер Леверкузен 2:2 1:1

Финале[уреди | уреди извор]

15 мај 2002
20:45 UTC+1
Баер Леверкузен Германија 1 – 2 Шпанија Реал Мадрид Хемпден Парк, Глазгов
Публика: 52.000
Судија: Урс Маер (Швајцарија)
Лусио гол 13' (извештај) Раул гол 8'
Зидан гол 45'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]