Прејди на содржината

УЕФА Лига на шампиони 2007/08

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 2007/08
Податоци за купот
Датуми18 септември 2007 – 21 мај 2008
Екипи32 (76 вкупно)
Финале
ШампиониАнглија Манчестер Јунајтед
(3. титула)
Вице-шампионАнглија Челси
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови330 (2.64 по натпревар)
Посетеност5.380.947 (43.048 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Португалија Кристијано Роналдо (8 голови)

УЕФА Лига на шампиони 2007/08 — 16. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 53. сезона од основањето на натпреварувањето.

Финалето било одиграно на 21 мај 2008 година во Москва на стадионот стадионот Лужники, каде што Манчестер Јунајтед играл против Челси, со тоа одигрувајќи го првото „англиско“ финале во историјата на европските купови. Манчестер издвоил победа на мечот по одигрувањето на пенали со резултат 6:5, по нерешениот резултат 1:1 заклучно со продолжетоците.

Манчестер ја освоил УЕФА Лигата на шампиони без ниеден пораз.

Квалификации[уреди | уреди извор]

На ова натпреварување учествувале 76 клубови од 53 национални сојузи од државите членки на УЕФА. Од секоја држава имало одреден број на претставници во УЕФА Лигата на шампионите врз основа на коефициентот на лигата во државата; сојузот со поголем коефициент имал повеќе свои претставници од оној национален сојуз со помал коефициент, но сепак, ниеден сојуз не смеел да биде претставуван со повеќе од четири клубови. Сите фудбалски сојузи имале барем еден претставник во квалификациите, освен Лихтенштајн, чии клубови се натпреварувале во швајцарските лиги, но ниеден во Швајцарската Супер лига. Во оваа година за првпат учествувала и Црна Гора, поради поделбата на Србија и Црна Гора. Шампионите од Сан Марино и Андора исто така го започнале своето учество на овој турнир.

Квалификациска шема за сезоната 2007/08 од УЕФА Лигата на шампионите:[1]

 • Сојузи 1-3 (Шпанија, Италија и Англија): 4 клубови
 • Сојузи 4-6 (Франција, Германија и Португалија): 3 клубови
 • Сојузи 7-15: 2 клуба
 • Сојузи 16-53: 1 клуб

Прво квалификациско коло: (28 претставници)

 • 24 шампиони од сојузите 25–53 (без Лихтенштајн)

Второ квалификациско коло: (28 претставници)

 • 14 победници од првото квалификациско коло
 • 8 шампиони од сојузите 17-24 (Бугарија, Израел, Норвешка, Австрија, Србија, Полска, Данска и Унгарија)
 • 6 вицешампиони од сојузите 10-15

Трето квалификациско коло: (32 екипи)

 • 14 победници од второто квалификациско коло
 • 7 шампиони од сојузите 10-16 (Романија, Шкотска, Белгија, Украина, Чешка, Турција и Швајцарска)
 • 3 вицешампиони од сојузите 7-9 (Холандија, Грција и Русија)
 • 6 третопласирани од сојузите 1-6
 • 2 четвртопласирани од сојузите 1-3 (Милан, четвртопласиран од Италија, како домаќин, директно се квалификувал во групната фаза.)

Групна фаза: (32 екипи)

 • бранител на титулата
 • 16 победници од третото квалификациско коло
 • 9 шампиони од сојузите 1-9
 • 6 второпласирани од сојузите 1-6
Групна фаза
Шпанија Реал Мадрид Англија Манчестер Јунајтед Германија Штутгарт Холандија Ајндховен
Шпанија Барселона Англија Челси Германија Шалке 04 Грција Олимпијакос
Италија Интер Франција Лион Португалија Порто Русија ЦСКА Москва
Италија Рома Франција Марсеј Португалија Спортинг Италија МиланШ
Трето квалификациско коло
Шпанија Севиља Франција Тулуза Русија Спартак Москва Украина Динамо Киев
Шпанија Валенсија Германија Вердер Бремен Романија Динамо Букурешт Чешка Спарта Прага
Италија Лацио Португалија Бенфика Шкотска Селтик Турција Фенербахче
Англија Ливерпул Холандија Ајакс Белгија Андерлехт Швајцарија Цирих
Англија Арсенал Грција Атина
Второ квалификациско коло
Романија Стеауа Букурешт Чешка Славија Прага Норвешка Розенборг Полска Заглебје Лубин
Шкотска Ренџерс Турција Бешикташ Австрија Ред Бул Салцбург Данска Копенхаген
Белгија Генк Бугарија Левски Софија Србија Црвена ѕвезда Унгарија Дебрецин
Украина Шахтјор Донецк Израел Бејтар Ерусалим
Прво квалификациско коло
Хрватска Динамо Загреб Латвија Вентспилс Ирска Дери Сити Азербејџан Казар Ленкоран
Шведска Елфсборг Молдавија Шериф Тираспол Албанија Тирана Луксембург Диделанж
Словачка Жилина Грузија Олимпи Рустави Ерменија Пјуник Казахстан Астана
Кипар АПОЕЛ Литванија Каунас Естонија Левадиа Фарски Острови ХБ
Словенија Домжале Македонија Победа Прилеп Малта Марсашлок Андора Ранжерс
Босна и Херцеговина Сараево Исланд ФХ Велс Њу Сејнтс Сан Марино Мурата
Финска Тампаре Јунајтед Белорусија Бате Борисов Северна Ирска Линфилд Црна Гора Зета
Ш: Бранителот на титулата од сезоната 2006/2007 директно влегол во групната фаза.

Календар[уреди | уреди извор]

Датум Настан
29 јуни 2007 Ждрепка за првото и второто квалификациско коло
17-18 јули 2007 Прв натпревар од првото квалификациско коло
24-25 јули 2007 Втор натпревар од првото квалификациско коло
31 јули-1 август 2007 Прв натпревар од второто квалификациско коло
3 август 2007 Ждрепка за третото квалификациско коло
7-8 август 2007 Втор натпревар од второто квалификациско коло
14-15 август 2007 Прв натпревар од третото квалификациско коло
28-29 август 2007 Втор натпревар од третото квалификациско коло
30 август 2007 Ждрепка за датумите што се играат во групната фаза
18-19 септември 2007 Прво коло од групната фаза
2-3 октомври 2007 Второ коло од групната фаза
23-24 октомври 2007 Трето коло од групната фаза
6-7 ноември 2007 Четврто коло од групната фаза
27-28 ноември 2007 Петто коло од групната фаза
11-12 декември 2007 Шесто коло од групната фаза 1
21 декември 2007 Ждрепка за осминафиналето
19-20 февруари 2008 Прв натпревар од осминафиналето
4-11 март 2008 Втор натпревар од осминафиналето 2
14 март 2008 Ждрепка за четвртфиналето
1-2 април 2008 Прв натпревар од четвртфиналето
8-9 април 2008 Втор натпревар од четвртфиналето
22-23 април 2008 Полуфинале, 1 натпревар
29-30 април 2008 Полуфинале, 2 натпревар
21 мај 2008 Финале Москва, Русија

1 Тимовите од групата Д го одиграле шестото коло на 4 декември поради учеството на Милан во ФИФА Светското клупско првенство во Јапонија од 13 до 14 декември.

2 Милан и Интер го користат стадионот Џузепе Меаца како домашен терен. Двата тима требало да ги одиграат осминафиналните натпревари на истиот датум. Натпреварот помеѓу Интер и Ливерпул бил одложен на недела дена, поточно на 11 март 2008 година.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Извлекувањето било одржано на 29 јуни 2007 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари биле одиграни на 17 и 18 јули, а реванш натпреварите на 24 и 25 јули 2007 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Хазар Ленкоран Азербејџан 2:4 Хрватска Динамо Загреб 1:1 1:3 (прод.)
АПОЕЛ Кипар 2:3 Белорусија Бате Борисов 2:0 0:3 (прод.)
Шериф Тираспол Молдавија 5:0 Андора Ранжерс 2:0 3:0
ФХ Исланд 4:1 Фарски Острови ХБ 4:1 0:0
Њу Сејнтс Велс 4:4 (гг.) Латвија Вентспилс 3:2 1:2
Победа Прилеп Македонија 0:1 Естонија Левадија 0:1 0:0
Олимпи Рустави Грузија 0:3 Казахстан Астана 0:0 0:3
Зета Црна Гора 5:4 Литванија Каунас 3:1 2:3
Мурата Сан Марино 1:4 Финска Тампере Јунајтед 1:2 0:2
Ф91 Диделанж Луксембург 5:7 Словачка Жилина 1:2 4:5
Линфилд Северна Ирска 0:1 Шведска Елфсборг 0:0 0:1
Дери Сити[2] Ирска 0:2 Ерменија Пјуник 0:0 0:2
Марсашлок Малта 1:9 Босна и Херцеговина Сараево 0:6 1:3
Домжале Словенија 3:1 Албанија Тирана 1:0 2:1

Второ квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Извлекувањето било одржано на 29 јуни 2007 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари се одиграле на 31 јули и 1 август, а реванш натпреварите на 7 и 8 август 2008 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Пјуник Ерменија 1:4 Украина Шахтјор Донецк 0:2 1:2
Црвена ѕвезда Србија (гг) 2:2 Естонија Левадија 1:0 1:2
Ренџерс Шкотска 3:0 Црна Гора Зета 2:0 1:0
Дебрецин Унгарија 0:1 Шведска Елфсборг 0:1 0:0
Заглебје Лубин Полска 1:3 Романија Стеауа Букурешт 0:1 1:2
Генк Белгија 2:2 (гг) Босна и Херцеговина Сараево 1:2 1:0
Вентспилс Латвија 0:7 Австрија Ред Бул Салцбург 03 0:4
Астана Казахстан 2:10 Норвешка Розенборг 1:3 1:7
ФХ Исланд 2:4 Белорусија Бате Борисов 1:3 1:1
Копенхаген Данска 2:1 Израел Бејтар Ерусалим 1:0 1:1 (прод.)
Жилина Словачка 0:0
(3:4 пен.)
Чешка Славија Прага 0:0 0:0 (прод.)
Тампере Јунајтед Финска 2:0 Бугарија Левски Софија 1:0 1:0
Домжале Словенија 2:5 Хрватска Динамо Загреб 1:2 1:3
Бешикташ Турција 4:0 Молдавија Шериф Тираспол 1:0 3:0

Трето квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Извелкувањето било одржано на 3 август 2007 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари биле одиграни на 14 и 15 август, а реванш натпреварите на 28 и 29 август. Победниците од ова квалификациско коло се пласирале во групната фаза, додека поразените тимови продолжиле со својот настап во првата фаза на УЕФА Купот. Поради смртта на Антонио Пуерте, реванш натпреварот помеѓу Севиља и Атина бил одложен за 3 септември.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Бате Борисов Белорусија 2:4 Романија Стеауа Букурешт 2:2 0:2
Тампере Јунајтед Финска 0:5 Норвешка Розенборг 0:3 0:2
Спартак Москва Русија 2:2
(3:4 пен.)
Шкотска Селтик 1:1 1:1 (прод.)
Вердер Бремен Германија 5:3 Хрватска Динамо Загреб 2:1 3:2
Ред Бул Салцбург Австрија 2:3 Украина Шахтјор Донецк 1:0 1:3
Ајакс Холандија 1:3 Чешка Славија Прага 0:1 1:2
Валенсија Шпанија 5:1 Шведска Елфсборг 3:0 2:1
Сараево Босна и Херцеговина 0:4 Украина Динамо Киев 0:1 0:3
Фенербахче Турција 3:0 Белгија Андерлехт 1:0 2:0
Ренџерс Шкотска 1:0 Србија Црвена ѕвезда 1:0 0:0
Тулуза Франција 0:5 Англија Ливерпул 0:1 0:4
Бенфика Португалија 3:1 Данска Копенхаген 2:1 1:0
Лацио Италија 4:2 Романија Динамо Букурешт 1:1 3:1
Спарта Прага Чешка 0:5 Англија Арсенал 0:2 0:3
Цирих Швајцарија 1:3 Турција Бешикташ 1:1 0:2
Севиља Шпанија 6:1 Грција АЕК Атина 2:0 4:1

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Извлекувањето за групната фаза било одржано на 30 август во Монако. Групната фаза се одиграла помеѓу 18 септември и 12 декември 2007 година.

Критериуми[уреди | уреди извор]

Според параграфот 6.05 во УЕФА правилникот за сезоната 2007/08, доколку два или повеќе тимови имаат ист број на бодови во завршниот дел од групната фаза, се применуваат следните правила во рангирањето на клубовите:

 1. поголем број на бодови добиени во натпреварите во групната фаза кај коишто се пресметува;
 2. поголема гол-разлика;
 3. поголем број на голови постигнати во гости;
 4. поголема гол-разлика од сите одиграни натпревари во групната фаза;
 5. поголем број на постигнати голови во сите натпревари во групната фаза;
 6. поголем број на коефициент, како и коефициентот на сојузот во претходните 5 сезони.
Легенда на бои
Тимови кои се пласирале во осминафиналето
Тимови кои го продолжуваат својот настап во УЕФА Купот

Во табелите, тимовите домаќини се наоѓаат на левата страна.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  БЕШ ЛИВ ОМ ПОР
Турција Бешикташ 2:1 2:1 0:1
Англија Ливерпул 8:0 0:1 4:1
Франција Олимпик Марсеј 2:0 0:4 1:1
Португалија Порто 2:0 1:1 2:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Португалија Порто 6 3 2 1 8 7 +1 11
Англија Ливерпул 6 3 1 2 18 5 +13 10
Франција Олимпик Марсеј 6 2 1 3 6 9 -3 7
Турција Бешикташ 6 2 0 4 4 15 -11 6

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  ЧЕЛ РОЗ ШАЛ ВАЛ
Англија Челси 1:1 2:0 0:0
Норвешка Розенборг 0:4 0:2 2:0
Германија Шалке 04 0:0 3:1 0:1
Шпанија Валенсија 1:2 0:2 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Англија Челси 6 3 3 0 9 2 +7 12
Германија Шалке 04 6 2 2 2 5 4 +1 8
Норвешка Розенборг 6 2 1 3 6 10 -4 7
Шпанија Валенсија 6 1 2 3 2 6 -4 5

Група Ц[уреди | уреди извор]

  ЛАЦ ОЛИ РМ ВБ
Италија Лацио 1:2 2:2 2:1
Грција Олимпијакос 1:1 0:0 3:0
Шпанија Реал Мадрид 3:1 4:2 2:1
Германија Вердер Бремен 2:1 1:3 3:2
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Шпанија Реал Мадрид 6 3 2 1 13 9 +4 11
Грција Олимпијакос 6 3 2 1 11 7 +4 11
Германија Вердер Бремен 6 2 0 4 8 13 -5 6
Италија Лацио 6 1 2 3 8 11 -3 5

Група Д[уреди | уреди извор]

  БЕН СЕЛ МИЛ ШАК
Португалија Бенфика 1:0 1:1 0:1
Шкотска Селтик 1:0 2:1 2:1
Италија Милан 2:1 1:0 4:1
Украина Шахтјор Донецк 1:2 2:0 0:3
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Италија Милан 6 4 1 1 12 5 +7 13
Шкотска Селтик 6 3 0 3 5 6 -1 9
Португалија Бенфика 6 2 1 3 5 6 -1 7
Украина Шахтјор Донецк 6 2 0 4 6 11 -5 6

Група Е[уреди | уреди извор]

  БАР ЛИО РЕН ШТУ
Шпанија Барселона 3:0 2:0 3:1
Франција Лион 2:2 0:3 4:2
Шкотска Ренџерс 0:0 0:3 2:1
Германија Штутгарт 0:2 0:2 3:2
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Шпанија Барселона 6 4 2 0 12 3 +9 14
Франција Лион 6 3 1 2 11 10 +1 10
Шкотска Ренџерс 6 2 1 3 7 9 -2 7
Германија Штутгарт 6 1 0 5 7 15 -8 3

Група Ф[уреди | уреди извор]

  ДИН МАН РОМ СПО
Украина Динамо Киев 2:4 1:4 1:2
Англија Мачестер Јунајтед 4:0 1:0 2:1
Италија Рома 2:0 1:1 2:1
Португалија Спортинг 3:0 0:1 2:2
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Англија Манчестер Јунајтед 6 5 1 0 13 4 +9 16
Италија Рома 6 3 2 1 11 6 +5 11
Португалија Спортинг 6 2 1 3 9 8 +1 7
Украина Динамо Киев 6 0 0 6 4 19 -15 0

Група Г[уреди | уреди извор]

  ЦСКА ФЕН ИНТ ПСВ
Русија ЦСКА Москва 2:2 1:2 0:1
Турција Фенербахче 3:1 - 1:0 2:0
Италија Интер 4:2 3:0 2:0
Холандија Ајндховен 2:1 0:0 0:1
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Италија Интер 6 5 0 1 12 4 +8 15
Турција Фенербахче 6 3 2 1 8 6 +2 11
Холандија ПСВ Ајндховен 6 2 1 3 3 6 -3 7
Русија ЦСКА Москва 6 0 1 5 7 14 -7 1

Група Х[уреди | уреди извор]

  АРС СЕВ СЛА СТЕ
Англија Арсенал 3:0 7:0 2:1
Шпанија Севиља 3:1 4:2 2:1
Чешка Славија Прага 0:0 0:3 2:1
Романија Стеауа Букурешт 0:1 0:2 1:1
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Шпанија Севиља 6 5 0 1 14 7 +7 15
Англија Арсенал 6 4 1 1 14 4 +10 13
Чешка Славија Прага 6 1 2 3 5 16 -11 5
Романија Стеауа Букурешт 6 0 1 5 4 10 -6 1

Завршница[уреди | уреди извор]

Од осминафиналето до полуфиналето, клубовите одиграле 2 меѓусебни натпревари, на домашен терен и во гости со истите правила како и во квалификациските кола.

Извлекувањето за осминафиналето било одржано на 21 декември 2007 година во Нион, Швајцарија.

Извлекувањето за четвртфиналето и полуфиналето се одржало на 14 март 2008 година во Нион, Швајцарија. За разлика од осминафиналето, клубовите од иста група или држава можат да бидат извлечени заедно во четвртфиналето.

Шема[уреди | уреди извор]

  Осминафинале Четвртинафинале Полуфинале Финале
                                     
1  Германија Шалке 04 (пен.)    
16  Португалија Порто    
     Германија Шалке 04    
 
     Шпанија Барселона    
8  Шкотска Селтик  
9  Шпанија Барселона    
     Шпанија Барселона    
     Англија Манчестер Јунајтед    
5  Италија Рома    
12  Шпанија Реал Мадрид    
     Италија Рома  
 
     Англија Манчестер Јунајтед    
4  Франција Лион  
 Англија Манчестер Јунајтед    
     Англија Манчестер Јунајтед (пен.) 1 (6)
     Англија Челси 1 (5)
6  Англија Арсенал    
11  Италија Милан    
     Англија Арсенал  
 
     Англија Ливерпул    
3  Англија Ливерпул  
 Италија Интер    
     Англија Ливерпул  
     Англија Челси (прод.)    
7  Турција Фенербахче (пен.)    
10  Шпанија Севиља    
     Турција Фенербахче  
 
     Англија Челси    
2  Грција Олимпијакос  
 Англија Челси    


Осминафинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 19 и 20 февруари, а реванш натпреварите на 4 и 5 март 2008 година. Поради нередите на стадионот Сан Сиро во натпреварот со Милан, реванш натпреварот помеѓу Интер и Ливерпул бил одигран на 11 март.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Селтик Шкотска 2:4 Шпанија Барселона 2:3 0:1
Лион Франција 1:2 Англија Манчестер Јунајтед 1:1 0:1
Шалке 04 Германија 1:1
(4:1 пен.)
Португалија Порто 1:0 0:1 (прод.)
Ливерпул Англија 3:0 Италија Интер Милан 2:0 1:0
Рома Италија 4:2 Шпанија Реал Мадрид 2:1 2:1
Арсенал Англија 2:0 Италија Милан 0:0 2:0
Олимпијакос Грција 0:3 Англија Челси 0:0 0:3
Фенербахче Турција 5:5
(3:2 пен.)
Шпанија Севиља 3:2 2:3 (прод.)

Четврфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 1 и 2 април, а реванш натпреварите на 8 и 9 април 2008 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Арсенал Англија 3:5 Англија Ливерпул 1:1 2:4
Рома Италија 0:3 Англија Манчестер Јунајтед 0:2 0:1
Шалке 04 Германија 0:2 Шпанија Барселона 0:1 0:1
Фенербахче Турција 2:3 Англија Челси 2:1 0:2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 22 и 23 април, а реванш натпреварите на 29 и 30 април 2008 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ливерпул Англија 3:4 Англија Челси 1:1 2:3 (прод.)
Барселона Шпанија 0:1 Англија Манчестер Јунајтед 0:0 0:1

Финале[уреди | уреди извор]

21 мај 2008
20:45 CEST
Манчестер Јунајтед Англија 1 – 1 (прод.) Англија Челси Стадион Лужники, Москва
Публика: 67.310
Судија: Словачка Михаел Лубош[3]
Роналдо гол 26'


Тевез
Керик
Роналдо
Харгривс
Нани
Андерсон
Гигс
Извештај


6 – 5 (пен.)
Лампард гол 45'


Балак
Белети
Лампард
Е. Кол
Тери
Калу
Анелка

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Bert Kassies (2007). „The access list from UEFA European Cup Football“. UEFA European Cup Football. Архивирано од изворникот 2007-02-17. Посетено на 20 јуни 2007.
 2. Шелбурн ја освоил Фудбалската лига на Ирска во 2006 година, но не се пријавил за УЕФА лиценца со цел на учество во УЕФА Лигата на шампиони. „Shels relinquish Champions League place“. RTÉ Sport. 30 март 2007. Посетено на 20 јуни 2007.
 3. „Referee appointed for UEFA Champions League final“ (PDF). UEFA. 19 мај 2008. Посетено на 19 мај 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]