Финале на Купот на европските шампиони во 1983 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на Купот на европските шампиони во 1983 година
ПрвенствоКуп на шампиони 1982/83
Датум25 мај 1983
СтадионОлимписки стадион, Атина
СудијаНиколае Рајна (Романија)
Гледачи73.500
1982
1983 →

Финале на Купот на европските шампиони 1982фудбалски натпревар одржан на Олимпискиот стадион во Атина на 25 мај 1983 г. кој завршил со победа на Хамбург од Германија над Јувентус од Италија со 1–0. Исходот го решил фудбалерот Феликс Мегат уште во осмата минута од натпреварот, и со тоа клубот за првпат го освоил Европскиот куп.

Пат до финалето[уреди | уреди извор]

Германија Хамбург Круг Италија Јувентус
Противник Збир. Прв натп. Втор натп. Противник Збир. Прв натп. Втор натп.
Источна Германија Динамо Берлин 3–1 1–1 Г 2–0 Д Прв круг Данска Видовре 7–4 4–1 Г 3–3 Д
Грција Олимпијакос 5–0 1–0 Д 4–0 Г Втпр круг Белгија Стандард Лиеж 3–1 1–1 Г 2–0 Д
СССР Динамо Киев 4–2 3–0 Г 1–2 Д Четвртфинале Англија Астон Вила 5–2 2–1 Г 3–1 Д
Шпанија Реал Сосиедад 3–2 1–1 Г 2–1 Д Полуфинале Полска Виѓев Лоѓ 4–2 2–0 Д 2–2 Г

Натпревар[уреди | уреди извор]

Подробности за натпреварот[уреди | уреди извор]

мај 25 1983 (1983-05-25) г.
21:15 ч. EEST
Хамбург Западна Германија 1–0 Италија Јувентус Олимписки стадион, Атина
Гледачи: 73.500
Судија: Николае Рајна (Романија)
Магат гол 9' Извештај
Хамбург
Јувентус
ГМ 1 Западна Германија Ули Штајн
ОД 2 Западна Германија Манфред Калц
ОД 3 Западна Германија Бернд Вемајер
ОД 4 Западна Германија Дитмар Јакобс
ОД 5 Западна Германија Холгер Хиронимус
СР 6 Западна Германија Волфганг Ролф добил жолт картон во 35-тата минута 35'
СР 7 Западна Германија Јирген Милевски
СР 8 Западна Германија Јурген Гро добил жолт картон во 39-тата минута 39'
НП 9 Западна Германија Хорст Хрубеш (К)
СР 10 Западна Германија Феликс Магат
НП 11 Данска Ларс Баструп заменет 55'
Замени:
СР 12 Западна Германија Томас фон Хезен влегол во игра 55'
Тренер:
Австрија Ернст Хапел
ГМ 1 Италија Дино Ѕоф (К)
ОД 2 Италија Клаудио Џентиле
ОД 3 Италија Антонио Кабрини добил жолт картон во 39-тата минута 39'
СР 4 Сан Марино Масимо Бонини добил жолт картон во 36-тата минута 36'
ОД 5 Италија Серџо Брио
ОД 6 Италија Гаетано Ширеја
НП 7 Италија Роберто Бетега
СР 8 Италија Марко Тардели
НП 9 Италија Паоло Роси заменет 55'
СР 10 Франција Мишел Платини
СР 11 Полска Збигњев Боњек
Замени:
СР 15 Италија Доменико Марокино влегол во игра 55'
Тренер:
Италија Џовани Трапатони

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]