Куп на шампиони 1987/88

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1987/88
Податоци за купот
Датуми16 септември 1987 — 25 мај 1988
Екипи32
Финале
ШампиониХоландија ПСВ Ајндховен
(1. титула)
Вице-шампионПортугалија Бенфика
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови141 (2.31 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Романија Георге Хаџи
Франција Жан-Марк Ферери
Алжир Рабах Маџер
Шкотска Али Мекојст
Чехословачка Петар Новак
Шпанија Мичел
Португалија Руи Агуас (4)

Куп на шампиони 1987/88 — 33-то издание од Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Финалето било одиграно на 25 мај 1988 на стадионот Некар во Штутгарт, каде што ПСВ Ајндховен ја победил екипата на Бенфика по подоброто изведување на пенали, со тоа освојуваќи го својот прв трофеј во Купот на шампионите.

Ова било трета последователна сезона без учество на англиските клубови, поради забраната која ја добиле по Хејселската трагедија во 1985 година, така што Евертон, првакот на Англија од претходната сезона не можел да учествува.

Португалија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Порто, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувала и Бенфика, првак на Португалија од претходната сезона.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ксамакс Швајцарија 6:2 Финска Кусиси 5:0 1:2
Баерн Минхен Западна Германија 5:0 Бугарија ЦФКА Средец 4:0 1:0
Реал Мадрид Шпанија 3:1 Италија Наполи 2:0 1:1
Порто Португалија 6:0 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Вардар 3:0 3:0
Лилестрем Норвешка 5:3 Северна Ирска Линфилд 1:1 4:2
Бордо Франција 4:0 Источна Германија Динамо Берлин 2:0 2:0
Рапид Виена Австрија 7:0 Малта Хамрун Спартанс 6:0 1:0
ПСВ Ајндховен Холандија 3:2 Турција Галатасарај 3:0 0:2
Стеауа Букурешт Романија 4:2 Унгарија МТК 4:0 0:2
Шамрок Роверс Ирска 0:1 Кипар Омонија 0:1 0:0
Динамо Киев СССР 1:2 Шкотска Ренџерс 1:0 0:2
Олимпијакос Грција 2:3 Полска Горник Забже 1:1 1:2
АГФ Орхус Данска 4:2 Луксембург Женес Еш 4:1 0:1
Бенфика Португалија 4:0 Албанија Партизани Тирана 4:0 -1
Фрам Исланд 0:10 Чехословачка Спарта Праг 0:2 0:8
Малме Шведска 1:2 Белгија Андерлехт 0:1 1:1

1 Партизани Тирана бил дисквалификуван од натпреварувањето од страна на УЕФА поради тоа што имале четири исклучени играчи во првиот натпревар.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ксамакс Швајцарија 2:3 Западна Германија Баерн Минхен 2:1 0:2
Реал Мадрид Шпанија 4:2 Португалија Порто 2:1 2:1
Лилестрем Норвешка 0:1 Франција Бордо 0:0 0:1
Рапид Виена Австрија 1:4 Холандија ПСВ Ајндховен 1:2 0:2
Стеауа Букурешт Романија 5:1 Кипар Омонија 3:1 2:0
Ренџерс Шкотска 4:2 Полска Горник Забже 3:1 1:1
АГФ Орхус Данска 0:1 Португалија Бенфика 0:0 0:1
Спарта Праг Чехословачка 1:3 Белгија Андерлехт 1:2 0:1

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Баерн Минхен Западна Германија 3:4 Шпанија Реал Мадрид 3:2 0:2
Бордо Франција 1:11 Холандија ПСВ Ајндховен 1:1 0:0
Стеауа Букурешт Романија 3:2 Шкотска Ренџерс 2:0 1:2
Бенфика Португалија 2:1 Белгија Андерлехт 2:0 0:1

1 ПСВ се пласирал во полуфиналето поради правилото за постигнати повеќе голови на гости.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид Шпанија 1:11 Холандија ПСВ Ајндховен 1:1 0:0
Стеауа Букурешт Романија 0:2 Португалија Бенфика 0:0 0:2

1 ПСВ се пласирал во полуфиналето поради правилото за постигнати повеќе голови на гости.

Финале[уреди | уреди извор]

25 May 1988
ПСВ Ајндховен Холандија 0–0
(6–5 пен.)
Португалија Бенфика Стадион Некар, Штутгарт
Гледачи: 70,000
Судија: Лујџи Ањолин (Италија)
Извештај
  Пенали  
Куман
Кифт
Нилсен
Ваненбург
Лерби
Јансен
6–5 Елцо
Дито
Хајри
Антонио Пачеко
Мозер
Велосо