Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 1999 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лига на шампиони финале 1999
Датум26 Mај 1999
СтадионКамп ноу, Барселона
Играч на
натпреварот
Марио Баслер (Баерн Минхен)
СудијаПјерлуиџи Колина (Италија)
Гледачи90,045
1998
2000

Финалето на УЕФА Лигата на шампионите 1999 година било 44-то по ред финале на Лигата на шампионите и стариот Европски куп кое е одиграно на 26 мај 1999. на стадионот Камп ноу во Барселона. Учесници во финалето биле англискиот Манчестер Јунајтед и германскиот Баерн Минхен. Натпреварот остнал во сеќавање како еден од најпознатите натпревари во светскиот фудбал, најмногу поради двата гола на Манчестер Јунајтед кој дошле во судиското продолжение од мечот во кое тие направиле пресврт и од 0-1 стигнале до победа од 2-1 иако речиси цел натпревар биле во негатива.[1][2]

Победата на Јунајтед само ја дополнила нивната фантастична сезона 1998-99[3], во која веќе претходно ги имале освоено насловите во Премиер лигата[4] и ФА Купот[5]. Баерн исто така имал одлична сезона, затоа што ја освоил Бундеслигата и стигнал до финалето на германскиот куп.[6]

Манчестер Јунајтед во натпреварот настапувал во својте традиционални црвени дресови, додека Бајерн играл во гостинскиот дрес со сива боја. Судија на натпреварот бил италијанецот, Пјерлуиџи Колина кој изјавил дека ова бил еден од најневеројатните натпревари на кој тој судел во неговата кариера.

Детали од натпреварот[уреди | уреди извор]

26 мај 1999
20:45 ЦЕВ
Манчестер Јунајтед Англија 2–1 Германија Баерн Минхен Камп ноу, Барселона
Гледачи: 90,045
Судија: Пјерлуиџи Колина (Италија)
Шерингам гол 90+1'
Солшер гол 90+3'
Извештај Баслер гол 6'
Манчестер Јунајтед
Баерн Минхен
GK 1 Данска Петер Шмајхел (к)
RB 2 Англија Гери Невил
CB 5 Норвешка Рони Јонсен
CB 6 Холандија Јап Стам
LB 3 Ирска Денис Ирвин
RM 11 Велс Рајан Гигс
CM 7 Англија Дејвид Бекам
CM 8 Англија Ники Бат
LM 15 Шведска Џеспер Бломквист заменет 67'
CF 19 Тринидад и Тобаго Двајт Јорк
CF 9 Англија Енди Кол заменет 81'
Substitutes:
GK 17 Холандија Рајмонд ван дер Гоу
DF 4 Англија Дејвид Меј
DF 12 Англија Фил Невил
DF 30 Англија Вес Браун
MF 34 Англија Џонатан Грининг
FW 10 Англија Теди Шерингам влегол во игра 67'
FW 20 Норвешка Оле Гунар Солшер влегол во игра 81'
Менаџер:
Шкотска Алекс Фергусон
GK 1 Германија Оливер Кан (к)
SW 10 Германија Лотар Матеус заменет 80'
RB 2 Германија Маркус Бабел
CB 25 Германија Томас Линке
CB 4 Гана Самуел Куфур
LB 18 Германија Михаел Тарнат
CM 11 Германија Штефан Ефенберг добил жолт картон во 60-тата минута 60'
CM 16 Германија Јенс Јеремис
RF 14 Германија Марио Баслер заменет 90'
CF 19 Германија Карстен Јанкер
LF 21 Германија Александер Циклер заменет 71'
Substitutes:
GK 22 Германија Бернд Дрехер
DF 5 Германија Томас Хелмер
MF 7 Германија Мехмет Шол влегол во игра 71'
MF 8 Германија Томас Штрунц
MF 17 Германија Торстен Финк влегол во игра 80'
MF 20 Босна и Херцеговина Хасан Салихамиџиќ влегол во игра 90'
FW 24 Иран Али Даеи
Менаџер:
Германија Отмар Хицфелд

Man of the Match:
Германија Марио Баслер (Баерн Минхен)

Асистенти судии:
Италија Џенаро Мацеи (Италија)[7]
Италија Клаудио Пуљизи (Италија)[7]
Резервен судија:
Италија Фиоренцо Треози (Италија)[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Јунајтед шампион на Европа“. BBC Sport. 26. svibnja 1999. Посетено на January 30, 2009. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „Finale UEFA Lige prvaka 1999.: Ključni trenutci“. BBC Sport. 26. svibnja 1999. Посетено на January 30, 2009. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. „Solskjaer takes Treble chance“. The Guardian. 26. svibnja 1999. Посетено на January 30, 2009. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. „Ferguson odveo United do novog naslova“. Sports Illustrated. 17. svibnja 1999. Посетено на January 30, 2009. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  5. „Manchester United 2:0 Newcastle United“. Архивирано од изворникот на 2010-12-15. Посетено на January 30, 2009.
  6. „DFB-Pokal 1998-99“ (германски). fussballdaten.de. 2008. Посетено на 30. siječnja 2009.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  7. 7,0 7,1 „Italian referee Collina for European Cup Final“. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 2013-02-04.
  8. Radnedge, Keir (2007) [2005]. 50 Years of the Champions League & European Cup. Carlton Books. стр. 231. ISBN 978-1-84442-326-2.