Куп на шампиони 1989/90

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1989/90
Податоци за купот
Датуми13 септември 1989 — 23 мај 1990
Екипи32
Финале
ШампиониИталија Милан
(4. титула)
Вице-шампионПортугалија Бенфика
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови169 (2.77 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Франција Жан-Пјер Папен
Бразил Ромарио (6)

Куп на шампиони 1989/90 — 35-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Финалето било одиграно на 23 мај 1990 година на стадионот Пратер во Виена, каде што Милан со резултат 1:0 издвоил победа над Бенфика, и со тоа успеал да го одбрани трофејот од претходната сезона и освојувајќи го својот четврти трофеј во Купот на шампионите.

Ова била петта последователна сезона без учество на англиски клубови, поради забраната за учество која ја добиле од страна на УЕФА поради Хејселската трагедија од 1985 година, така што Арсенал, освојувач на Англиската лига од претходната сезона, не можел да учествува.

Италија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Милан, освојувач на Купот од претходната сезона се натпреварувал и Интер, првак на Италија од претходната сезона.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Малме Шведска 2:1 Италија Интер Милано 1:0 1:1
Розенборг Норвешка 0:5 Белгија Мехелен 0:0 0:5
Милан Италија 5:0 Финска Хелсинки 4:0 1:0
Спора Луксембург Луксембург 0:9 Шпанија Реал Мадрид 0:3 0:6
Ренџерс Шкотска 1:3 Западна Германија Баерн Минхен 1:3 0:0
Слием Вондерерс Малта 1:5 Албанија 17 ноември Тирана 1:0 0:5
Стеауа Букурешт Романија 5:0 Исланд Фрам 4:0 1:0
ПСВ Ајндховен Холандија 5:0 Швајцарија Луцерн 3:0 2:0
Спарта Прага Чехословачка 5:2 Турција Фенербахче 3:1 2:1
Рух Хожов Полска 2:6 Бугарија ЦСКА Софија 1:1 1:5
Олимпик Марсеј Франција 4:1 Данска Брондби 3:0 1:1
Динамо Дрезден Источна Германија 4:5 Грција АЕК Атина 1:0 3:5
Хонвед Унгарија 2:21 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Војводина 1:0 1:2
Дери Сити Ирска 1:6 Португалија Бенфика 1:2 0:4
Линфилд Северна Ирска 1:3 СССР Днепро Днепропетровск 1:2 0:1
Сваровски Тирол Австрија 9:2 Кипар Омонија 6:0 3:2

1 Хонвед се пласирал во осминафиналето по правилото за постигнати повеќе голови на гости.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Малме Шведска 1:4 Белгија Мехелен 0:0 1:4
Милан Италија 2:1 Шпанија Реал Мадрид 2:0 0:1
Баерн Минхен Западна Германија 6:1 Албанија 17 ноември Тирана 3:1 3:0
Стеауа Букурешт Романија 2:5 Холандија ПСВ Ајндховен 1:0 1:5
Спарта Прага Чехословачка 2:5 Бугарија ЦСКА Софија 2:2 0:3
Олимпик Марсеј Франција 3:1 Грција АЕК Атина 2:0 1:1
Хонвед Унгарија 0:9 Португалија Бенфика 0:2 0:7
Днепро Днепропетровск СССР 4:2 Австрија Сваровски Тирол 2:0 2:2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Мехелен Белгија 0:2 Италија Милан 0:0 0:2 (прод.)
Баерн Минхен Западна Германија 3:1 Холандија ПСВ Ајндховен 2:1 1:0
ЦСКА Софија Бугарија 1:4 Франција Олимпик Марсеј 0:1 1:3
Бенфика Португалија 4:0 СССР Днепро Днепропетровск 1:0 3:0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Милан Италија 2:21 Западна Германија Баерн Минхен 1:0 1:2 (прод.)
Олимпик Марсеј Франција 2:22 Португалија Бенфика 2:1 0:1

1 Милан се пласирал во финалето по правилото за повеќе постигнати погодоци на гости.

2 Бенфика се пласирала во финалето по правилото за повеќе постигнати погодоци на гости.

Финале[уреди | уреди извор]

23 мај 1990
Милан Италија 1–0 Португалија Бенфика стадион Пратер, Австрија
Гледачи: 57.500
Судија: Хелмут Кол (Австрија)
Рајкард гол 68'