Прејди на содржината

Финале на Купот на европските шампиони во 1964 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на Купот на европските шампиони 1964
ПрвенствоКуп на шампиони 1963/64
Датум27 мај 1964
СтадионСтадион Пратер, Виена
СудијаЈозеф Штол (Австрија)
Гледачи71.333[1]
1963
1965

Финале на Купот на европските шампиони во 1964 годинафудбалски натпревар помеѓу Интер Милан и во тоа време, петкратниот првак Реал Мадрид, кој се одржал на стадионот Пратер, Виена. Интер го освоил купот по првпат, победувајќи го Реал Мадрид со 3–1.

Пат кон финалето[уреди | уреди извор]

Италија Интер Милан Коло Шпанија Реал Мадрид
Противник Вкупно 1. натпревар 2. натпревар Противник Вкупно 1. натпревар 2. натпревар
Англија Евертон 1–0 0–0 (Г) 1–0 (Д) Квалификации Шкотска Ренџерс 7–0 1–0 (Г) 6–0 (Д)
Франција Монако 4–1 1–0 (Д) 3–1 (Г) Прво коло Романија Динамо Букурешт 8–4 3–1 (Г) 5–3 (Д)
Југославија Партизан 4–1 2–0 (Г) 2–1 (Д) Четвртфинале Италија Милан 4–3 4–1 (Д) 0–2 (Г)
Германија Борусија Дортмунд 4–2 2–2 (Г) 2–0 (Д) Полуфинале Швајцарија Цирих 6–1 2–1 (Г) 6–0 (Д)

Натпревар[уреди | уреди извор]

Поподробно[уреди | уреди извор]

27 мај 1964
19:30 CET
Интер Милан Италија 3–1 Шпанија Реал Мадрид Стадион Пратер, Виена
Гледачи: 71.333[1]
Судија: Јозеф Штол (Австрија)
Мацола гол 43'76'
Милани гол 61'
Извештај Фело гол 70'
Интер Милан
Реал Мадрид
GK 1 Италија Џулијано Сарти
SW 6 Италија Армандо Пики (капетан)
DF 5 Италија Аристиде Гварнери
RB 2 Италија Тарчисио Бургних
LB 3 Италија Џачинто Факети
DM 4 Италија Карло Тањин
MF 10 Шпанија Луис Суарез
MF 8 Италија Сандро Мацола
LW 11 Италија Марио Корсо
RW 7 Бразил Жаир да Кошта
FW 9 Италија Аурелио Милани
Менаџер:
Аргентина Еленио Ерера
GK 1 Шпанија Хосе Висенте
DF 5 Шпанија Уругвај Хосе Сантамарија
DF 6 Шпанија Игнасио Зоко
RB 2 Шпанија Исидро Санчес
LB 3 Шпанија Пахин
MF 4 Франција Лисјен Милер
LW 11 Шпанија Francisco Gento (капетан)
RW 7 Шпанија Амансио Амаро
FW 8 Шпанија Фело
FW 10 Шпанија Унгарија Ференц Пускаш
FW 9 Шпанија Аргентина Алфредо ди Стефано
Менаџер:
Шпанија Мигел Муњос

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „UEFA Champions League – Statistics Handbook 2012/13“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. стр. 130. Посетено на 22 септември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]