Куп на шампиони 1956/57

Од Википедија — слободната енциклопедија

Купот на шампиони 1956/57 — второ издание на Европскиот Куп. Повторно овој Куп го освои Реал Мадрид кој во финалето ја победи Фјорентина со 2-0 на Сантјаго Бернабеу, Мадрид на 30 мај 1957 година

Кфалификции[уреди | уреди извор]

Тим #1 Вкупно Тим #2 1рв натп. 2ор натп.
Борусија Дортмунд Германија 5-51 Луксембург Спора Луксембург 4-3 1-2
Динамо Букурешт Романија 4-3 Турција Галатасарај 3-1 1-2
Андерлехт Белгија 0-12 Англија Манчестер Јунајтед 0-2 0-10
Слован Братислава Чешка 4-2 Полска Легиа Варшава 4-0 0-2
Орхус Данска 2-6 Франција Ница 1-1 1-5
Порто Португалија 3-5 Шпанија Атлетико Мадрид 1-2 2-3

1 Борусија Дортмунд победи во плеј-оф со 7-0

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

1 август 1956
Германија Борусија Дортмунд 4–3 Луксембург Спора Луксембург Рот Ерд Стадион, Дортмунд
Публика: ~20.000
Судија: Јохан Хенрич Мартенс  Холандија
Брач гол 32'
Нјипекло гол 57'
Преиблер гол 60' гол 78'
Бореукс гол 25' гол 35' гол 88'

26 август 1956
Романија Динамо Букурешт 3–1 Турција Галатасарај Динамо Стадион, Букурешт
Публика: ~85.000
Судија: Франчеко Ливерани  Италија
Волка гол 10' гол 6'
Ене гол 82'
Октај гол 68'

12 септември 1956
Белгија Андерлехт 0–2 Англија Манчестер Јунајтед Констант Ванден Сток Стадион, Андерлехт
Публика: ~33.000
Судија: Леополд Силвиан Хорн  Холандија
Вајолет гол 27'
Тејлор гол 75'

12 септември 1956
Чешка Слован Братислава 4–0 Полска Легиа Варшава Телехне Поле, Братислава
Публика: ~25.000
Судија: Фридрих Маер Австралија Австралија
Пажичку гол 11' гол 68'
Ковач гол 30' (пен)
Моравчик гол 40'

19 септември 1956
Данска Орхус 1–1 Франција Ница Идратспаркен, Копенхаген
Публика: ~13.000
Судија: Артур Едвард Елис  Англија
Јенсен гол 14' Фоикс гол 58'

20 септември 1956
Португалија Порто 1–2 Шпанија Атлетико Билбао дас Андес Стадион, Порто
Публика: ~35.000
Судија: Марио Маурели  Италија
Хосе Марија гол 53' Гаинѕа гол 6'
Траперо гол 84'

Втор Натпревар[уреди | уреди извор]

6 септември 1956
Луксембург Спора Луксембург 2–1 Германија Борусија Дортмунд Хози Бател Стадион, Луксембург Сити
Публика: ~7.000
Судија: Карл Лечарт  Белгија
Фидлер гол 22'
Леч гол 40'
Преиблер гол 28'

Борусија Дортмунд изигра нерешено 5-5 со Спора Луксембург


16 септември 1956
Германија Борусија Дортмунд 7–0 Луксембург Спора Луксембург Рот Ерд Стадион, Дортмунд
Публика: ~15.000
Судија: Фриц Баучмилер  Швајцарија
Приблер гол 25' гол 37'
Симер гол 30'
Келбаса гол 41' гол 50' гол 63'
Петерс гол 57'
Плеј-оф

Борусија Дортмунд победи во плеј-офот со 7-0


30 септември 1956
Турција Галатасарај 2–1 Романија Динамо Букурешт Али Сами Јен Стадион, Истанбул
Публика: ~23.000
Судија: Густав Јиранек Австралија Австралија
Ајтач гол 40'
Октај гол 90'
Суру гол 30'

Динамо Букурешт победи со вкупен резултат 4-3


26 септември 1956
Англија Манчестер Јунајтед 10–0 Белгија Анделехт Олд Трафорд, Манчестер
Публика: ~43.000
Судија: Бенџамин Мевин Грифитс Обединето Кралство Обединето Кралство
Тејлор гол 8' гол 20' гол 54'
Вајолет гол 26' гол 39' гол 40' гол 75'
Велан гол 63' гол 89'
Бери гол 78'

Манчестер Јунајтед победи со вкупен резултат 12-0


19 септември 1956
Полска Легиа Варшава 2–0 Чешка Слован Братислава Стадион на Полската Армија, Варшава
Публика: ~40.000
Судија: Алфред Грил Австралија Австралија
Ковал гол 52'
Бричси гол 62'

Слован Братислава победи со вкупен резултат 4-2


27 септември 1956
Франција Ница 5–1 Данска Орхус Ду Реј Стадион, Ница
Публика: ~8.000
Судија: Џон Хасбанд  Англија
Фоикс гол 2'
Милазо гол 27' гол 74'
Фаивре гол 45' гол 60'
Јенсен гол 82'

Ница победи со вкупен резултат 6-2


26 септември 1956
Шпанија Атлетико Билбао 3–2 Португалија Порто Сан Мамес Стадион, Билбао
Публика: ~35.000
Судија: Марио Маурели  Англија
Артече гол 15' гол 72' (пен) гол 83' Хернани гол 4'
Хосе Марија гол 20'

Атлетико Билбао победи со вкупен резултат 5-3

Осмина-финале[уреди | уреди извор]

  Осмина-финале Четврт-финале Полуфинале Финале
                                         
 Англија Манчестер Јунајтед 3 0 3  
 ГерманијаБорусија Дортмунд 2 0 2  
   Шпанија Атлетико Билбао 5 0 5  
   Англија Манчестер Јунајтед 3 3 6  
 Шпанија Атлетико Билбао 3 3 6
 Унгарија Будимпешта Хонвед 2 3 51  
   Шпанија] Реал Мадрид 3 2 5  
   Англија Манчестер Јунајтед 1 2 3  
 Шкотска Ренџерс 2 1 3  
 Франција Ница 1 2 32  
   Шпанија Реал Мадрид 3 3 6
   Франција Ница 0 2 2  
 Шпанија Реал Мадрид 4 1 53
 Австрија Рапид Виена 2 3 5  
   Шпанија Реал Мадрид 2
   Италија Фјорентина 0
 Бугарија ЦСКА Софија 8 2 10  
 Романија Динамо Букурешт 1 3 4  
   СФРЈ Црвена Ѕвезда 3 1 4
   Бугарија ЦСКА Софија 1 2 3  
 Холандија Рода 3 0 3
 СФРЈ Црвена Ѕвезда 4 2 6  
   СФРЈ Црвена Ѕвезда 0 0 0
   Италија Фјорентина 0 1 1  
 Чешка Слован Братислава 1 0 1  
 Швајцарија Грасхопер 0 2 2  
   Италија Фјорентина 3 2 5
   Швајцарија Грасхопер 1 2 5  
 Италија Фјорентина 1 1 2
 Шведска Норшепинг 4 1 5  

1 Реваншот се одигра на Хејсеј Стадион Брисел
2 Реал Мадрид ја победи Рапид Виена со 2-0 во плеј-офот
3 Ница го победи Ренџерс со 3-1 во плеј-офот

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

17 октомври 1956
Англија Манчестер Јунајтед 3–2 Германија Борусија Дортмунд Олд Трафорд, Манчестер
Публика: ~75.000
Судија: Леополд Силвиан Хорн  Холандија
Вајолет гол 10' гол 26'
Пег гол 30'
Капитулски гол 80'
Преиблер гол 87'

21 октомври 1956
Бугарија ЦСКА Софија 8–1 Романија Динамо Букурешт Васил Левски, Софија
Публика: ~50.000
Судија: Ваша Стенавивачич СФРЈ СФР Југославија
Колев гол 12' гол 27' гол 56' гол 64'
Миланов гол 21' гол 67'
Панаиотов гол 65'
Димитров гол 80'
Бачут гол 71' (пен)

24 октомври 1956
Шкотска Ренџерс 2–1 Франција Ница Иброкс Стадион, Глазгов
Публика: ~65.000
Судија: Артур Едвард Елис  Англија
Мурај гол 40'
Симпсон гол 60'
Фаивре гол 22'

24 октомври 1956
Чешка Слован Братислава 1–0 Швајцарија Грасхопер Техелне Поле, Братислава
Публика: ~30.000
Судија: Фриц Сипелт Австралија Австралија
Моравчик гол 17'

1 ноември 1956
Шпанија Реал Мадрид 4–2 Австрија Рапид Виена Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: ~100.000
Судија: Готфриед Диенст Австралија Австралија
ди Стефано гол 10' гол 22'
Маршал гол 61' гол 63'
Диенст гол 59'
Гиебер гол 89'

3 ноември 1956
Холандија Рода 3–4 СФРЈ Црвена Ѕвезда Гементелијк, Керкрејд
Публика: ~11.500
Судија: Албет Алстеин  Белгија
Јансен гол 8'
Бисчопс гол 76'


Ташич гол 79' (а.г.)

Костич гол 4' гол 74'
Топлак гол 38'


Рудински гол 81'


21 ноември 1956
Италија Фјорентина 1–1 Шведска Норшепинг Комунал, Фиренца
Публика: ~6.000
Судија: Деан Харзич  Франција
Бизари гол 15' Билд гол 8'

21 ноември 1956
Шпанија Атлетико Билбао 3–2 Унгарија Будимпешта Нонвед Сан Мамес Стадион, Билбао
Публика:39.000
Судија: Џон Хасбанд  Англија
Артече гол 16'
Аурекоечеа гол 27'
Ариета гол 84'
Будаи гол 75'
Кочиш гол 86'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

21 ноември 1956
Германија Борусија Дортмунд 0–0 Англија Манчестер Јунјтед Рот Ерд Стадион, Дортмунд
Публика:44.500
Судија: Јохан Хенрич Матенс  Холандија

Манчестер Јунјтед победи со вкупен резултат 3-2


30 декември 1956
Романија Динамо Букурешт 3–2 Бугарија ЦСКА Софија Динамо Стадион, Букурешт
Публика: ~20.000
Судија: Густав Јиранек Австралија Австралија
Нукушур гол 58' (пен)
Лазар гол 67'
Наегу гол 84'
Стојанов гол 22'
Јанев гол 62'

ЦСКА Софија победи со вкупен резултат 10-4


14 ноември 1956
Франција Ница 2–1 Шкотска Ренџерс Ду реј Стадион, Ница
Публика: ~8.000
Судија: Рикардо Пјери  Италија
Браво гол 61'
Фоикс гол 64'
Хубарт гол 41' (пен)

Ница изигра нерешено 3-3 со Ренџерс


28 ноември 1956
Франција Ница 3–1 Шкотска Ренџерс Паркот на принцовите, Париз
Публика: ~11.000
Судија: Лусин ван Нуфел  Белгија
Фоикс гол 40'
Муро гол 51'
Фаивре гол 75'
Плеј-оф Бонвин гол 50' (а.г.)

Ница победи во плеј-офот со 3-1


12 декември 1956
Швајцарија Грасхопер 2–0 Чешка Слован Братислава Грунвалдер Стадион, Минхен
Публика:12.000
Судија: Фриц Сипелт Австралија Австралија
Вукосављевич гол 75'
Дурет гол 90'

Грасхопер победи со вкупен резултат 2-1


14 ноември 1956
Австрија Рапид Виена 3–1 Шпанија Реал Мадрид Пратерстадион, Нитерострич
Публика: ~60.000
Судија: Маурис Гике  Франција
Хапоелк гол 19' гол 39' (пен) гол 42' ди Стефано гол 60'

Реал Мадрид изигра нерешено 5-5 со Рапид Виена


13 декември 1956
Шпанија Реал Мадрид 2–0 Австрија Рапид Виена Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: ~100.000
Судија: Алфред Бонд  Англија
Јозеито гол 2'
Копа гол 24'
Плеј-оф

Реал Мадрид победи во плеј-офот со 2-0


14 ноември 1956
СФРЈ Црвена Ѕвезда 2–0 Холандија Рода ЈНА Стадион, Белград
Публика: ~15.000
Судија: Рудолф Роман Австралија Австралија
Топлак гол 33'
Костич гол 78'

Црвена Ѕвезда победи со вкупен резултат 6-3


28 ноември 1956
Шведска Норшепинг 0–1 Италија Фјорентина Олимпико, Рим
Публика:~10.000
Судија: Мичел Деливерс  Франција
Виргили гол 17'

Фјорентина победи со вкупен резултат 2-1


20 декември 1956
Унгарија Будимпешта Хонвед 3–3 Шпанија Атлетико Билбао Хелсеј Стадион, Брисел
Публика: ~30.000
Судија: Алберт Алстеин  Белгија
Будаи гол 6'
Кочиш гол 81'
Пушкаш гол 85'
Меродио гол 3' гол 71'
Ариета гол 68'

Атлетико Билбао победи со вкупен резултат 6-5

Четврт-финале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

21 ноември 1956
Шпанија Атлетико Билбао 5–3 Англија Манчетер Јунајтед Сан Мамес, Билбао
Публика: ~36.000
Судија: Алберт Душ Германија Западна Германија
Урибе гол 3' гол 28'
Кочиш гол 43'
Меродио гол 73'
Артече гол 78'
Тејлор гол 48'
Вајолет гол 54'
Велан гол 85'

6 февруари 1957
Италија Фјорентина 3–1 Швајцарија Грасхопер Комунале, Фиренца
Публика: ~10.000
Судија: Фриц Сипелт Австралија Австралија
Сефато гол 3'
Такола гол 10' гол 12'
Баламан гол 31'

14 февруари 1957
Шпанија Реал Мадрид 3–0 Франција Ница Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: ~110.000
Судија: Жерард Версуп  Белгија
Хосеито гол 19'
Матеос гол 50'гол 72'

17 февруари 1957
СФРЈ Црвена Ѕвезда 3–1 Бугарија ЦСКА Софија Црвена Ѕвезда Стадион, белград
Публика: ~33.000
Судија: Рикардо Пјери  Италија
Костич гол 7' гол 25'
Попович гол 53'
Јанев гол 89'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

6 февруари 1957
Англија Манчетер Јунајтед 3–0 Шпанија Атлетико Билбао Олд Трафорд, Манчестер
Публика: ~70.000
Судија: Алберт Душ Германија Западна Германија
Вајолет гол 41'
Тејлор гол 70'
Бери гол 84'

Манчетер Јунајтед победи со вкупен резултат 6-5


27 февруари 1957
Швајцарија Грасхопер 2–2 Италија Фјорентина Хардтрум Стадион, Цирих
Публика: ~18.000
Судија: Фриц Сипелт Австралија Австралија
Роберт Балман гол 24'
Вукосављевич гол 84'
Жулињо гол 8'
Монтуори гол 51'

Фјорентина победи со вкупен резултат 5-3


14 март 1957
Франција Ница 3–0 Шпанија Реал Мадрид Ду Реј Стадион, Ница
Публика: ~21.000
Судија: Џон Хасбанд  Англија
Фоикс гол 15'
Фери гол 83' (пен)
Хосеито гол 19'
ди Стефано гол 50'гол 80'

Реал Мадрид победи со вкупен резултат 6-2


24 февруари 1957
Бугарија ЦСКА Софија 2–1 СФРЈ Црвена Ѕвезда Vasil Levski, Софија
Публика: ~50.000
Судија: Nиколај Латушев СССР Советски Сојуз
Бошков гол 22' (пен)
Панаиотив гол 39'
Ташич гол 29' (пен)

Црвена Ѕвезда победи со вкупен резултат 4-3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

3 април 1957
СФРЈ Црвена Ѕвезда 0–1 Италија Фјорентина ЈНА Стадион, Белград
Публика: ~40.000
Судија: Алберт Алстеин  Белгија
Прини гол 88'

6 февруари 1957
Шпанија Реал Мадрид 3–1 Англија Манчетер Јунајтед Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: ~120.000
Судија: Леополд Силвиан Хорн  Холандија
Риал гол 61'
ди Стефано гол 74'
Матеос гол 84'
Тејлор гол 82'

Втор Натпревар[уреди | уреди извор]

18 април 1957
Италија Фјорентина 0–0 СФРЈ Црвена Ѕвезда Комунале, Фиренца
Публика: ~70.000
Судија: Клас Чипер  Холандија

Фјорентина победи со вкупен резултат 1-0


25 април 1957
Англија Манчетер Јунајтед 2–2 Шпанија Реал Мадрид Олд Трафорд, Манчестер
Публика: ~65.000
Судија: Марсел Леквесне  Франција
Тејлор гол 52'
Чалтон гол 87'
Копа гол 25'
Риал гол 32'

Реал Мадрид победи со вкупен резултат 5-3

Финале[уреди | уреди извор]

30 мај 1957
Шпанија Реал Мадрид 2–0 Италија Фјорентина Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: ~120.000
Судија: Леополд Силвиан Хорн  Холандија
ди Стефано гол 70'
Џенто гол 76'