Куп на шампиони 1984/85

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1984/85
Податоци за купот
Датуми19 септември 1984 — 29 мај 1985
Екипи32
Финале
ШампиониИталија Јувентус
(1. титула)
Вице-шампионАнглија Ливерпул
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Шведска Торбјорн Нилсен
Франција Мишел Платини (7 голови)

Куп на шампиони 1984/85 — 30-то издание на Купот на шампионите, најсилното европскоо клупско фудбалско натпреварување. Финале било одиграно на 29 мај 1985 на стадионот Хејсел во Брисел. На тој меч Јувентус издвоил победа над Ливерпул со резултат 1-0, со голот на Мишел Платини. За Јувентус тоа било прва титула. Финалето останало во сенката на Хејселската трагедија во која настрадале 39 навивачи.

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Илвес Финска 1:6 Италија Јувентус 0:4 1:2
Грасхопер Швајцарија 4:3 Унгарија Хонвед 3:1 1:2
Валеранга Норвешка 3:5 Чешка Спарта Прага 3:3 0:2
Лабиноти Елбасан Албанија 0:6 Данска Лингби 0:3 0:3
Бордо Франција 3:2 Шпанија Атлетик Билбао 3:2 0:0
Динамо Букурешт Романија 5:3 Кипар Омонија 4:1 1:2
Левски Спартак Бугарија 3:3 Германија Штутгарт 1:1 2:2
Трабзонспор Турција 1:2 СССР Днепро Днепропетровск 1:0 0:3
Абердин Шкотска 3:3 (4:5)пен. Источна Германија Динамо Берлин 2:1 1:2
Австрија Виена Австрија 8:0 Малта Валета 4:0 4:0
Лех Познањ Полска 0:5 Англија Ливерпул 0:1 0:4
Црвена Ѕвезда СФРЈ 3:4 Португалија Бенфика 3:2 0:2
Авенир Беген Луксембург 0:17 Шведска Гетеборг 0:8 0:9
ИА Исланд 2:7 Белгија Беверен 2:2 0:5
Фејенорд Ротердам Холандија 1:2 Грција Панатинајкос 0:0 1:2
Линфилд Северна Ирска 1:1 Ирска Шемрок Роверс 0:0 1:1

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Јувентус Италија 6:2 Швајцарија Грасхопер 2:0 4:2
Спарта Прага Чешка 2:1 Данска Лингби 0:0 2:1
Бордо Франција 2:1 Романија Динамо Букурешт 1:0 1:1
Левски Спартак Бугарија 3:3 СССР Днепро Днепропетровск 3:1 0:2
Динамо Берлин Источна Германија 4:5 Австрија Австрија Виена 3:3 1:2
Ливерпул Англија 3:2 Португалија Бенфика 3:1 0:1
Гетеборг Шведска 2:2 Белгија Беверен 1:0 1:2
Панатинајкос Грција 5:4 Северна Ирска Линфилд 2:1 3:3

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Јувентус Италија 3:1 Чешка Спарта Прага 3:0 0:1
Бордо Франција 2:2 (5:3) п. ј СССР Днепро Днепропетровск 1:1 1:1
Австрија Виена Австрија 2:5 Англија Ливерпул 1:1 1:4
Гетеборг Шведска 2:3 Грција Панатинајкос 0:1 2:2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Јувентус Италија 3:2 Франција Бордо 3:0 0:2
Ливерпул Англија 5:0 Грција Панатинајкос 4:0 1:0

Финале[уреди | уреди извор]

29 May 1985
Јувентус Италија 1–0 Англија Ливерпул Стадион Хејсел, Брисел
Гледачи: 59,000
Судија: Андре Дајна (Швајцарија)
Платини гол 56' (пен.) Извештај

Освојувач[уреди | уреди извор]

Победник на Лигата на шампионите 1984/85.

ИталијаЈувентус
1. титула