Прејди на содржината

ФК Лех Познањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лех Познањ
ДржаваПолска Полска
Прекаржелезничари
Основан19 март 1922
СтадионГрадски стадион во Познањ[1]
Познањ, Полска
Капацитет43,269
СопственикПолска Карол Климчак
ТренерПолска Дариуш Журав
ЛигаЕкстракласа
2023–24Екстракласа, 5.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

ФК Лех Познањ е полски професионален фудбалски клуб со седиште во градот Познањ. Во моментов се натпреваруваат во Екстракласа, највисоката лига по ранг во државата. Клубот е именуван по Лех, легендарниот основач на полскиот народ.

Градски стадион во Познањ

Клубот е основан во 1922 година како Лутнија Дембец, а подоцна го променил своето име неколкупати. Од 1933 до 1994 година, клубот е тесно поврзано со Полската државна железница (ПКП). Како резултат на тоа, клубот го има својот популарен прекар Колејош, што значи железничар во локалниот изговор. Своето деби во највисоката полска лига клубот го имал во 1948 година. Најуспешниот период во историјата на Лех бил во почетокот на 1980-тите и раните 1990-ти. Лех го освоил полското првенство вкупно шест пати, последен пат во 2010 година, и е најпопуларниот фудбалски клуб во регионот Големополска.

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

1983, 1984, 1990, 1992, 1993, 2010, 2015
Вицешампиони (2) : 2013, 2014
1982, 1984, 1988, 2004, 2009
Вицешампиони (5) : 1980, 2011, 2015, 2016, 2017
1990, 1992, 2004, 2009, 2015, 2016
Вицешампиони (3) : 1983, 1988, 2010

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Лех Познањ.
Бр. Позиција Играч
1 Босна и Херцеговина ГМ Јасмин Буриќ
3 Шкотска ОД Бари Даглас
4 Полска ОД Томаш Кечиора
5 Унгарија ОД Тамаш Кадар
6 Полска СР Лукаш Тралка (капитен)
7 Полска СР Карол Линети
8 Полска СР Шимон Павловски
11 Унгарија СР Герго Ловренчич
14 Србија НП Војо Убипарип
16 Швајцарија СР Дарко Јевтиќ
17 Полска СР Шимон Древнијак
19 Финска СР Каспер Хамалаинен
20 Унгарија СР Давид Холман
21 Гамбија ОД Кеба Сесај
22 Полска СР Јакуб Серафин
23 Финска ОД Паулус Араујури
Бр. Позиција Играч
24 Полска НП Давид Ковнацки
25 Панама ОД Луис Енрикез
26 Полска ОД Мацеј Вилуш
27 Полска ГМ Кшиштов Которовски
28 Полска НП Дариуш Формела
31 Полска СР Кристијан Саноцки
33 Полска ГМ Мацеј Гостомски
34 Латвија ОД Антонијс Черномордијис
35 Полска ОД Марсин Камински
36 Полска ГМ Матеуш Лис
37 Германија СР Никлас Зулчак
40 Полска ОД Јан Беднарек
77 Норвешка НП Мухамед Кеита
88 Белгија СР Арно Џум
95 Русија НП Заур Садајев

Лех во европските натпреварувања[уреди | уреди извор]

Сезона Натпреварување Коло Држава Екипа Домаќин Гостин Вкупно
1978/79 Куп на УЕФА 1 коло Германија Дујсбург 2-5 0-5 2-10
1982/83 Куп на победниците на куповите 1 коло Исланд Вестеменејар 3-0 1-0 4-0
осмина финала Шкотска Абердин 0-1 0-2 0-3
1983/84 Куп на шампиони 1 коло Шпанија Атлетик Билбао 2-0 0-4 2-4
1984/85 Куп на шампиони 1 коло Англија Ливерпул 0-1 0-4 0-5
1985/86 Куп на УЕФА 1 коло Германија Борусија Менхедглајбах 0-2 1-1 1-3
1988/89 Куп на победниците на куповите 1 коло Албанија Фламуртари 1-0 3-2 4-2
2 коло Шпанија Барселона 1-1 1-1 2-2 (4-5 пен.)
1990/91 Куп на шампиони 1 коло Грција Панатинаикос 3-0 2-1 5-1
2 коло Франција Олимпик Марсеј 3-2 1-6 4-8
1992/93 Лига на шампиони 1 коло Латвија Сконто Рига 2-0 0-0 2-0
2 коло Шведска Гетеборг 0-3 0-1 0-4
1993/94 Лига на шампиони 1 коло Израел Беитар Јерусалим 3-0 4-2 7-2
2 коло Русија Спартак Москва 1-5 1-2 2-7
1999/00 Куп на УЕФА кв. Латвија Металург Лијепаја 3-1 2-3 5-4
1 коло Шведска Гетеборг 1-2 0-0 1-2
2004/05 Куп на УЕФА 2 коло Русија Терек Грозни 0-1 0-1 0-2
2008/09 Куп на УЕФА коло кв. Азербејџан Хазар Ленкоран 4-1 1-0 5-1
2 коло кв. Швајцарија Грасхопер 6-0 0-0 6-0
1 коло Австрија Австрија Виена 4-2 1-2 5-4
група Франција Нанси 2-2
група Русија ЦСКА Москва 1-2
група Шпанија Депортиво ла Коруња 1-1
група Холандија Фејнорд Ротердам 1-0
шеснаестина финала Италија Удинезе 2-2 1-2 3-4
2009/10 Лига Европа 3 коло кв. Норвешка Фредрикстад 1-2 6-1 7-3
плеј-оф Белгија Клуб Брухе 1-0 0-1 1-1 (3-4 пен.)
2010/11 Лига шампиона 2 коло кв. Азербејџан Интер Баку 0-1 1-0 1-1 (9-8 пен.)
3 коло кв. Чешка Спарта Праг 0-1 0-1 0-2
2010/11 Лига Европа плеј-оф Украина Дњипро Дњипропетровск 0-0 1-0 1-0
група Италија Јувентус 1-1 3-3
група Австрија Ред Бул Салцбург 2-0 1-0
група Англија Манчестер Сити 3-1 1-3
шеснаестина финала Португалија Брага 0-2 1-0

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Роберт Левандовски.

Тренер[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]