Прејди на содржината

Пјотр Швјерчевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјотр Швјерчевски
Лични податоци
Роден на 8 април 1972(1972-04-08)(52 г.)
Роден во Нови Сонч, Полска
Држава Полска Полска
Висина &100000000000001820000001,82 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Повлекување 2010 - како играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1988-1993 ГКС Катовице ГКС Катовице 101 (4)
1993-1995 Сент Етјен Сент Етјен 61 (2)
1995-2001 Бастија Бастија 179 (11)
1999Гамба Осака Гамба Осака 16 (2)
2001-2003 Марсеј Олимпик Марсеј 36 (1)
2003 Бирмингем Сити Бирмингем Сити 1 (0)
2003-2005 Лех Познањ Лех Познањ 19 (0)
2005 Краковија Краковија 26 (1)
2005-2006 Лех Познањ Лех Познањ 39 (4)
2006-2007 Дискоболија Дискоболија Г. 26 (1)
2007-2008 Корона Келце Корона Келце 9 (0)
2008 Дискоболија Дискоболија Г. 11 (1)
2008-2009 Полонија Полонија Варшава 3 (0)
2009 ЛКС Лоѓ ЛКС Лоѓ 8 (2)
2009-2010 Заглебје Лубин Заглебје Лубин 13 (0)
2010 ЛКС Лоѓ ЛКС Лоѓ 14 (0)
Репрезентација
1992-2003 Полска Полска 70 (1)
Раководител на екипите
2011 Знич Знич
2012 ЛКС Лоѓ ЛКС Лоѓ
2012-2015 Мотор Лублин Мотор Лублин
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Пјотр Јарослав Швјерчевски (полски: Piotr Jarosław Świerczewski; р. 8 април 1972 година во Нови Сонч)[1] е полски фудбалски тренер и поранешeн играч од средниот ред.

  1. „Piotr Swierczewski :: Piotr Jaroslaw Świerczewski ::“. www.thefinalball.com. Посетено на 2019-05-17.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]