1980-ти

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1970-ти 1980-ти 1990-ти >
1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989

1980-ти позната и како „осумдесеттите години“ е декада од грегоријанскиот календар што започнала на 1 јануари 1980 година и завршила на 31 декември 1989 година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...