Давид Холман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Давид Холман (роден на 17 март 1993) е унгарски фудбалер кој игра за Слован Братислава.

Тој го одиграл својот прв натпревар во лигата на 17 јануари 2012 година. Во почетокот на зимскиот период на почетокот на 2015 година, Холман бил позајмен во Полска одЛех Познањ, кој имал можност да го купи.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ференцварош[уреди | уреди извор]

На 5 мај 2012 година, Холман го одиграл својот прв натпревар во екипата на Ференцварош против Сиофок во сезоната 2011-12 на Унгарската лига.[1]

На 12 ноември 2012 година, тој го потпиша својот прв професионален договор со Ференцварош.[2]

На 10 август 2013 година, Холман го постигнал својот прв гол во Унгарската лига кога играше против носителите на титулата, Ѓир во 58. минута во сезоната 2013-14.[3]

На 9 декември 2014, Холман го продолжи договорот со Ференцварош.[4]

Лех Познањ[уреди | уреди извор]

На 16 јануари 2015 година, Ференцварош му го позајмил Холман на Екстракласа клубот Лех Познањ за една година.[5][6]

На 15 август 2017 година, Холман беше потпишан од словачкиот клуб ФК Слован Братислава. Исто така беше откриено дека Слован Братислава платил 700.000 евра за унгарскиот напаѓач.[7]

Статистика за кариерата[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Од 10 октомври 2016 година. [8]

Почести[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Лех Познан
Слован Братислава
  • Словачки куп : 2017-18

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ferencváros-Siófok (0-1)“. tempofradi.hu. 2012-05-19. конс. 2013-05-27. 
  2. „Holman Dávid aláírt“. Fradi.hu. 2012-11-12. конс. 2013-05-27. 
  3. „NB I: az FTC bombagólokkal nyert a Győr otthonában“. Nemzeti Sport online. 2013-08-10. конс. 2014-06-08. 
  4. „FTC: az U-válogatott támadó három évre aláírt“. Nemzeti Sport. 9 December 2014. 
  5. „FTC: Holman Dávid a Lech Poznané egy évre - hivatalos“. Nemzeti Sport. 16 January 2015. 
  6. „David Holman joins Lech on loan from Ferencvaros“. Official Lech Poznań Website. 16 January 2015. 
  7. „DVSC: Holman 700 ezer euróért a Slovanhoz szerződött – hivatalos“ [DVSC: Holman was signed by Slovan Bratislava - official] (Hungarian). Nemzetisport.hu. 15 August 2017. конс. 15 August 2017. 
  8. „Dávid Holman“. Soccerway. конс. 20 July 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]