Карол Линети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карол Линети
Лични податоци
Полно име Карол Линети[1]
Роден на 2 февруари 1995(1995-02-02)(29 г.)[1]
Роден во Жнин, Полска
Држава Полска Полска
Висина &100000000000001760000001,76 м[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Торино Торино
Број 77
Младинска кариера
Лех Познањ Лех Познањ
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012-2016 Лех Познањ Лех Познањ 93 (6)
2016-2020 Сампдорија Сампдорија 124 (11)
2020- Торино Торино 88 (2)
Репрезентација
2014- Полска Полска 47 (5)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Карол Линети (роден на 2 февруари 1995) — полски фудбалер, играч од средниот ред на Торино и на полската репрезентација.

Титули[уреди | уреди извор]

Полска Лех Познањ[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „FIFA World Cup Russia 2018: List of players: Poland“ (PDF). FIFA. 15 July 2018. стр. 22. Архивирано од изворникот (PDF) на 6 December 2019.