УЕФА Лига Европа 2010/11

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лига Европа 2010/11)
2010–11 УЕФА Европа Лига
Авива Стадионот во Даблин бил домаќин на финалето
Податоци за купот
Датуми16 септември 2010 - 18 мај 2011 (турнир)
1 јули - 26 август 2010 (квалификации)
Екипи48+8 (во натреварувањето)
161 + 33(квалификации) (from 53 confederations)
Финале
ШампиониПортугалија Порто
Вице-шампионПортугалија Брага
Статистики за купот
Одиграни натпревари178
Постигнати голови479 (2.69 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Колумбија Радамел Фалкао
(17 гола)

Европа Лига 2010/11 — втора сезона на УЕФА Европа Лигата, второто најсилно фудбалско натпреварување организирано од УЕФА, и 40то издание со претходникот УЕФА Куп. Започна на 1 јули 2010, со првите квалификациски натпревари, и заврши на 18 мај 2011 со финалето на Авива Стадион, Даблин, Република Ирска, помеѓу Порто и за првпат финалисти Брага. Ова беше прво Португалско финале во европските натпреварувања и само третпат португалски екипи да се соочат меѓу себе во Европа, претходно Брага ја елиминираше Бенфика во полуфиналето. Порто ја победи Брага со 1-0, со голот на најдобриот стрелец во натпреварувањето Рамадел Фалкао, и ја освои втората титула во натпреварувањето, после титулата во 2002-03 УЕФА Куп.[1][2]

Распределба на тимови по асоцијација[уреди | уреди извор]

Вкупно 194 тима од 53 УЕФА асоцијации учествуваа во 2010-11 УЕФА Европа Лига. На државите им се доделени места според нивниот 2009 УЕФА лигашкиот коефициент, кое што ги зема во обѕир нивните постигнувања во Европските натпреварувања од 2004-05 до 2008-09.[3]

Подолу е квалификационата шема за 2010-11 УЕФА Европа Лигата:[4]

 • Асоцијациите 1–6 секоја има по три квалификувани тима
 • Асоцијациите 7–9 секоја има по четири квалификувани тима
 • Асоцијациите 10–51 секоја има по три квалификувани тима, освен Лихтенштајн (еден тим)
 • Асоцијациите 52–53 секоја има по два квалификувани тима
 • Најдобрите три асоцијации според 2009-10 УЕФА Фер Плеј ранкингот (Шведска, Данска, Финска) секоја добива по едно додатно место [5]
 • Покрај тоа, 33 тима елиминирани од Лига на Шампиони 2010/11 се преместени во Европа Лига

Дистрибуција[уреди | уреди извор]

Победникот од 2009–10 УЕФА Европа Лига, Атлетико Мадрид, имаше загарантирано место во групната фаза од 2010-11 УЕФА Европа Лига, затоа што не се квалификуваше во ниту еден дел од Лига на Шампиони 2010/11. Но како и да е, тие се квалификуваа во третата квалификациона рунда од Европа Лига преку домашниот перформанс, затоа што се беа вицепрваци од 2009-10 Копа дел Реј, а победниците Севиља се квалификуваа во Лигата на Шампиони. Како резултат на тоа, местото во третата квалификациона рунда остана празно, па за да се пополни се направија следниве промени:

 • Победникот од домашните купови од асоцијацијата 28 (Финска) беше преместен од втората во третата квалификациона рунда.
 • Победниците од домашните купови од асоцијациите 52 и 53 (Малта и Сан Марино) беа преместени од првата во втората квалификациона рунда.
Тимови влезени во оваа рунда Тимови од претходните рунди Тимови префрлени од Лигата на Шампиони
Прва квалификациона рунда
(52 тима)
 • 20 второпласирани од асоцијацииите 33–53 (освен Лихтенштајн)
 • 29 третопласирани од асоцијациите 22–51 (освен Лихтенштајн)
 • 3 тим квалификувани од УЕФА Фер Плеј рангинг
Втора квалификациона рунда
(80 тима)
 • 25 победници во купот од асоцијациите 29–53
 • 14 второпласирани од асоцијацииите 19–32
 • 6 третопласирани од асоцијациите 16–21
 • 6 четвртопласирани од асоцијациите 10–15
 • 3 петтопласирани од асоцијациите 7–9
 • 26 победници од првата квалификациона рунда
Трета квалификациона рунда
(70 тима)
 • 13 победници во купот од асоцијациите 16–28
 • 3 второпласирани од асоцијацииите 16–18
 • 6 третопласирани од асоцијациите 10–15
 • 3 четвртопласирани од асоцијациите 7–9
 • 3 петтопласирани од асоцијациите 4–6 (Победникот од Лига Купот од Франција)
 • 2 шестопласирани од асоцијациите 1–3 (Победникот од Лига Купот од Англија)
  (минус местото ослободено од Атлетико Мадрид)
 • 40 победници од втората квалификациона рунда
Плеј-оф рунда
(74 тима)
 • 15 победници во купот од асоцијациите 1–15
 • 3 третопласирани од асоцијациите 7–9
 • 3 четвртопласирани од асоцијациите 4–6
 • 3 петтопласирани од асоцијациите 1–3
 • 35 победници од третата квалификациона рунда
Групна фаза
(48 тима)
 • 37 победници од плеј-оф рундата
Нокаут фаза
(32 тима)
 • 12 победници во групната фаза
 • 12 второпласирани во групната фаза

Правила за редистрибуција[уреди | уреди извор]

Место во Европа Лигата е празно, кога еден тим се квалификувал и за Лигата на Шампиони и за Европа Лигата, или се квалификувал во Европа Лигата преку повеќе од еден начин. Кога некое место е празно, тоа се редистрибуира во националната асоцијација според следниве правила:[4]

 • Кога победникот во домашниот куп исто така се квалификува во Лигата на Шампиони, тогаш неговото место во Европа Лигата се испразнува, и останатите квалификанти во Европа Лигата се преместуваат едно место погоре во распределбата, а преостнатото место (испразнето со ова редистрибуирање) го зазема вице-првакот во домашниот куп, во случај и тие да се имаат квалификувано во некое натпреварување, тогаш тоа место се доделува на најдобриот тим, кој нема обезбедено место во Европските натпреварувања.
 • Доколку победникот од домашниот куп исто така се квалификувал и преку лигашката позиција во Европа Лигата, нивното место преку лигата е испразнето и квалификантите за Европа Лигата, кои биле пониско се преместуваат едно место погоре во распределбата, а финалното место е заземено од најдобриот тим, кој нема обезбедено место во Европските натпреварувања.
 • Местото ослободено од победникот во Лига Купот е заземено од најдобриот тим, кој нема обезбедено место во Европските натпреварувања.
 • Фер Плеј местото е заземено од највисоко рангираниот тим во домашната Фер Плеј табела, кој сè уште нема обезбедено место во Европските натпреварувања.

Тимови[уреди | уреди извор]

Лигашката позиција од минатата сезона е покажана во загради.:

 • ОТ: Освојувач на титулата
 • ПК: Победници во купот
 • ВК: Вицепрваци во купот
 • ЛК: победници во Лига Купот
 • Н-рв/ор/ет/рт/ти/ми: League position
 • П-: Плеј-оф на крајот од сезоната (победници or позиција)
 • ФП: Фер Плеј
 • УЛШ: Префрлени од Лигата на Шампиони
  • ГФ: Третопласирани тимови од групата
  • ПО: Губитници од плеј-оф рундата
  • К3: Губитници од третата квалификациона рунда
Рунда од 32
Холандија Твенте (УЛШ ГФ) Португалија Бенфика (УЛШ ГФ) Шкотска Ренџерс (УЛШ ГФ) Русија Рубин Казан (УЛШ ГФ)
Швајцарија Базел (УЛШ ГФ) Русија Спартак Москва (УЛШ ГФ) Холандија Ајакс (УЛШ ГФ) Португалија Брага (УЛШ ГФ)
Групна фаза
Шпанија Атлетико Мадрид (ОТ) Белгија Андерлехт (УЛШ ПО) Норвешка Розенборг (УЛШ ПО) Русија Зенит Санкт Петерзбург (УЛШ ПО)
Австрија Ред Бул Салцбург (УЛШ ПО) Шпанија Севиља (УЛШ ПО) Чешка Спарта Прага (УЛШ ПО) Украина Динамо Киев (УЛШ ПО)
Молдавија Шериф Тираспол (УЛШ ПО) Италија Сампдорија (УЛШ ПО) Швајцарија Јанг Бојс (УЛШ ПО)
Плеј-оф рунда
Англија Манчестер Сити (5ти) Русија Локомотив Москва (4ти) Грција АЕК Атина (П-2ри) Романија Униреа Узрицени (УЛШ К3)
Англија Астон Вила (6та) Русија ЦСКА Москва (5та) Шкотска Дунде Јунајтед (ПК) Хрватска Динамо Загреб (УЛШ К3)
Шпанија Хетафе (6ти) Украина Таврија Симферопол (ПК) Белгија Клуб Брухе (3ти) Шведска АИК (УЛШ К3)
Шпанија Виљареал (7ми)Нота ШПА Украина Металист Харков (3ет) Швајцарија Грасхопер (3ет) Грција ПАОК (УЛШ К3)
Италија Палермо (5ти) Холандија ПСВ Ајндховен (3ет) Казахстан Актобе (УЛШ К3) Шкотска Селтик (УЛШ К3)
Италија Наполи (6ти) Холандија Феенорд (4рт) Финска Хелсинки (УЛШ К3) Турција Фенербахче (УЛШ К3)
Германија Баер Левркузен (4рт) Романија Васлуи (3ет) Велс Њу Сеинтс (УЛШ К3) Белгија Гент (УЛШ К3)
Германија Борусија Дортмунд (5та) Романија Стеауа Букурешт (4та) Бугарија Литекс Ловех (УЛШ К3) Кипар Омонија (УЛШ К3)
Франција Париз Сент-Жермен (ПК) Португалија Порто (ПК) Белорусија БАТЕ Борисов (УЛШ К3) Полска Лех Познањ (УЛШ К3)
Франција Лил (4рт) Турција Трабзонспор (ПК) Унгарија Дебрецен (УЛШ К3)
Трета квалификациона рунда
Англија Ливерпул (7ми)Нота АНГ Португалија Спортинг (4рт) Бугарија Берое Стара Загора (ПК) Кипар Аполон (ПК)
Италија Јувентус (7ми) Турција Галатасарај (3ет) Бугарија ЦСКА Софија (2ра) Шведска ИФК Гетеборг (2ор)
Германија Штутгарт (6ти) Грција Арис (П-3ет) Чешка Викторија П’лзењ (ПК) Словачка Слован Братислава (ПК)
Франција Монпелје (5ти) Шкотска Хиберниан (4рт) Чешка Јаблонец (2ор) Полска Јагиелониа (ПК)
Русија Сибир Новосибирск (ВК) Белгија Генк (П-1рв) Норвешка Алесунд (КВ) Хрватска Хајдук Сплит (КВ)
Украина Днипро Днипропетровск (4рт) Швајцарија Луцерн (4рт) Австрија Струм Граз (ПК) Финска Интер Турку (ПК)
Холандија АЗ (5ти) Данска Нордсјаеланд (ПК) Србија Црвена Ѕвезда (ПК)
Романија Тимошара (5та) Данска Оденсе (2ор) Израел Макаби Хаифа (2ор)
Втора квалификациона рунда
Украина Карпати Лиев (5ти) Австрија Австрија Виена (2ра) Ирска Шамрок Роверс (2ор) Естонија Силамае Калев (2ор)
Холандија Утрехт (П-1рв) Австрија Рапид Виена (3та) Латвија Јелгава (ПК) Албанија Беса Каваје (ПК)
Романија Динамо Букурешт (6ти) Србија ОФК Београд (3ет) Латвија Вентспилс (2ор) Казахстан Атирау (ПК)
Португалија Маритимо (5ти) Србија Спартак Златибор Вода (4ти) Словенија Марибор (ПК) Ерменија Мика (2ра)
Турција Бешикташ (4рт) Израел Макаби Тел Авив (3ет) Словенија Горица (3та) Велс Бангор Сити (ПК)
Грција Олимпијакос (П-4рт) Кипар АПОЕЛ (2ор) Белорусија Динамо Минск (2ор) Северна Ирска Клифтонвил (2ор)
Шкотска Мотервел (5ти) Шведска ИФ Елфсборг (3ет) Босна и Херцеговина Борац Бања Лука (ПК) Фарски Острови Викингир (ПК)
Белгија Селс Брухе (ВК) Словачка Дукла Банска Бистрица (3та) Унгарија Видеотон (2ор) Луксембург Диферданг (ПК)
Швајцарија Луизане Спорт (ВК) Полска Висла Краков (2ра) Исланд Бридаблик (ПК) Црна Гора Будуќност Подгорица (2ра)
Данска Брондби (3ет) Хрватска Цибалија (3та) Молдавија Искра Стал (2ра) Андора ФК Сант Хулија (ПК)
Бугарија Левски Софија (3ет) Финска Хонка (2ра) Грузија ВИТ Грузија (ПК) Малта Валета (ПК)
Чешка Баник Острава (3ет) Литванија Судува Маријамполе (3ет) Лихтенштајн Вадуз (ПК) Сан Марино Тре Пене (2ор)
Норвешка Молде (2ор) Литванија Шиаулиаи (4рт)Нота ЛИТ Македонија Тетекс (ПК)
Норвешка Штабек (3ет) Ирска Спортинг Фингал (ПК) Азербејџан Баку (ПК)
Прва квалификациона рунда
Израел Бнеи Јехуда (ВК) Босна и Херцеговина Широки Бријег (2ор) Азербејџан Казар (4рт) Фарски Острови ЕБ/Стрејмур (2ор)
Кипар Анортозиз (3ет) Босна и Херцеговина Зрињски (4рт) Естонија Нарва Транс (3ет) Фарски Острови Рунавик (4рт)
Шведска Калмар ФФ (4рт) Унгарија Гјори ЕТО (3ет) Естонија Флора (ВК) Луксембург Ф91 Дунделанг (2ор)
Словачка Нитра (4та) Унгарија Залаегерсег (ВК) Албанија ФК Тирана (3та) Луксембург ФК Гревенмахер (3ет)
Полска Рух Хожув (3ет) Исланд ФК Рејкјавик (2ор) Албанија Лачи (4рт) Црна Гора Морген (3ет)
Хрватска Шибеник (4рт) Исланд Фалкир (3ет) Казахстан Шахтјер Гараганда (3ет) Црна Гора Зета (4та)
Финска ТПС (3ет) Молдавија Олимпија (3та) Казахстан Тобол Костабај (4рт) Андора ФК Санта Кулома (2ра)
Литванија Таурас Таураге (5ти)Нота ЛИТ Молдавија Дачија (ВК) Ерменија Улисес (3ет) Андора Луситанос (4рт)
Ирска Дундалк (5ти)Нота ИРС Грузија Динамо Тбилиси (2ор) Ерменија Банантс (ВК) Малта Слиема Вандерерс (3та)
Латвија Сконто (3ет) Грузија Зестапони (3ет) Велс Љанели (2ор) Сан Марино Фаетано (3ет)
Словенија Олимпија (4та) Македонија Работнички (2ор) Велс Порт Талбот Таун (3ет) Шведска Гефле (ФП)[6]
Белорусија Денпр Махилјов (3ет) Македонија Металург Скопје (3ет) Северна Ирска Гленторан (3ет) Данска Рандерс (ФП)[7]
Белорусија Тарпеда Зодзина (ВК) Азербејџан Карабаг (3ет) Северна Ирска Портадаун (ВК) Финска МИПА (ФП)[8]
Ноти
 • Англија (АНГ): Портсмут, вицепрвакот од 2009-10 ФА Куп обезбеди место, затоа што Челзи обезбеди место во Лигата на Шампиони, не доби УЕГА лиценца, што значи не може да игра во Европа. Порстмут апелираше до УЕФА, Премиер Лигата и Англиската ФА, но вторите две не дозволуваат задоценти апликации за лиценца.[9] Како резултат на тоа, седмопласираниот тим од 2009–10 Премиер Лига, Ливерпул, обезбеди место во Европа Лигата во третата квалификациона рунда.
 • Република Ирска (ИРС): Бидејќи третопласираниот и четвртопласираниот тим од 2009 Ирска Лига, Корк Сити и Дери Ситит, беа растурени и протерани од лигата, соодветно после сезоната беше завршена, петтопласираниот тим, Дундалк, обезбеди место во првата квалификациона рунда.[10]
 • Литванија (ЛИТ): Ветра, второпласираниот тим во 2009 А Лига исто така и вице-прваци од 2009–10 Ливанскиот Фудбалски Куп, затоа што Екранас обезбеди место во Лигата на Шампиони, не доби УЕФА лиценца за сезоната 2010-11 и нема да ја претставува Литванија во УЕФА Европа Лигата.[11] Како резултат на тоа, сите места во Европа Лигата беа доделени според местата во лигата. Затоа, четвртопласираниот тим, Шиаулиаи, беше префрлен од првата во втората квалификациона рунда, додека петтопласираниот тим, Таурас Таураге, обезбеди место во првата квалификациоан рунда од Европа Лигата.
 • Шпанија (ШПА): Мајорка, петтопласираниот тим од 2009–10 Ла Лига, не играше во Европа Лигата поради големи долгови.[12] Како резултат на тоа, седмопласираниот тим, Виљареал, обезбеди место во плеј-оф рундата од Европа Лигата. На 30 јули, Извршното Тело на УЕФА не го прифати апелот на Мајорка против прекршокот.[13]
  Покажува дека тимот отпаднал во првата квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во втората квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во третата квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во плеј-оф рундата.
  Покажува дека тимот отпаднал во групната фаза.
  Покажува дека тимот сè уште е во игра(во осминафинале).

Рунди и дата на жрепки[уреди | уреди извор]

Сите жрепки се одржуваат во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија ако не е наведено поинку.[14]

Фаза Рунда Датум на жрепка Првиот натпревар Вториот натпревар
Квалификации за Прва квалификациона рунда 21 јуни 2010 1 јули 2010 8 јули 2010
Втора квалификациона рунда 15 јули 2010 22 јули 2010
Трета квалификациона рунда 16 јули 2010 29 јули 2010 5 август 2010
Плеј-оф Плеј-оф рунда 6 август 2010 19 август 2010 26 август 2010
Групна фаза Коло 1 27 август 2010
(Монако)
16 септември 2010
Коло 2 30 септември 2010
Коло 3 21 октомври 2010
Коло 4 4 ноември 2010
Коло 5 1–2 декември 2010
Коло 6 15–16 декември 2010
Нокаут фаза Рунда од 32 17 декември 2010 17 февруари 2011 24 февруари 2011
Осмина-финале 10 март 2011 17 март 2011
Четврт-финале 18 март 2011 7 април 2011 14 април 2011
Полуфинале 28 април 2011 5 мај 2011
Финале 18 мај 2011 на Авива Стадион, Даблин

Носители[уреди | уреди извор]

Жрепката за квалификационите рунди, плеј-оф рундата и групната фаза се засновани на 2010 УЕФА коефициенти.[15] Коефициентите се пресметани на основа на комбинацијата од 20% од вредноста на коефициентот на националната асоцијација за периодот од 2005-06 до 2009-10 и остварувањето на тимовите во УЕФА клупските натпреварувања за истото тој период. Клубовите се распоредени според коефициентите и подоа поделени во шешири според нив.[4][16]

Во жрепките за квалификационите рунди и плеј-оф рундата, тимовите се поделени еднакво во еден носителски и еден неносителски шешир, засновано на нивните клупски коефициенти. Носителот ќе игра против неносител, а редот на натпреварите во пресметката се одлучува случајно. Поради ограниченото вреmе помеѓу мечевите, жрепките за втората и третата квалификациона рунда се одржаа пред да се дознаат резултатите од претходните рунди. Жрепките во овие извлекувања се влечеа под претpоставка дека тимовите со повисок коефициент се победници. Ако потоа победи пониско рангираниот клуб, тој едноставно ќе го заземи местото на тимот што го победил. Покрај тоа, во третата и плеј-оф рундата, тимовите шампиони и тимовите нешампиони се одделени. Заради овие жрепки, УЕФА може да формира “групи“ во соогласност на принципите поставени од Клубаскиот Натпреварувачки Комитет, но тие се шема за жрепката и не подразбира групирање во смисла на натпреварување, додека се осигурува дека тимови од иста асоцијација нема да се сретнат меѓусебно.

Во жрепката за групната фаза, 48те тима се поделени во четири шешири од по дванаесет тима, засновани на нивните клупски коефициенти, со освојувачот на титулата (ако учествува) автоматски сместен во Шеширот 1. Секоја група содржи по еден тим од секој шешир, но тимовите од иста асоцијација не можат да се сместат во иста група.

Во жрепката за првата нокаут рунда, дванаесетте победници од групата и четирите подобро третопласирани тимови од групната фаза во Лигата на Шампиони (засновано на нивните остварени перформански во групната фаза) се носители, а додека дванаесетте второпласирани и останатите четири третопласирани тимови од групната фаза во Лигата на Шампиони се неносители. Носителите ќе играат против неносители, додека носителот ќе биде домаќин на вториот натпревар. Тимовите од иста група или иста асоцијација неможат да играат меѓусебе.

Во жрепките за осмина-финалето за понатаму, нема никакви носители и тимовите од иста група или иста асоцијација можат да играат меѓусебно.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

48те тима беа извлечени во дванесет гурпи од четири тима на 27 август 2010 во Монако.[17] Во секој група, тимовите играат секој против себе на домашен и гостински терен. Натпреварите се играа на 16 септември, 30 септември,21 окстоври, 4 ноември 1-2 декември 15-16 декември 2010. Победниците и второпласираните од групата ќе продолжат во рундата од 32, каде ќе им се приклучат осумте третопласирани тимови од групната фаза од Лигата на Шампиони 2010/11.

После пробата извршена во последната година од УЕФА Европа Лига, УЕФА одлучи дека и во ова и во натпреварувањето од 2011–12, ќе се користат двајца екстра судии - со по еден на секој гол.[18]

Легенда за боите во групната табела
Победниците и второпласираните од групата продолжуваат во рундата од 32

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Англија Манчестер Сити 6 3 2 1 11 6 +5 11
Полска Лех Познањ 6 3 2 1 11 9 +3 11
Италија Јувентус 6 0 6 0 7 7 0 6
Австрија Ред Бул Салцбург 6 0 2 4 1 5 −8 2
  ЈУВ ЛЕХ МС РБС
Јувентус 3–3 1–1 0–0
Лех Познањ 1–1 3–1 2–0
Манчестер Сити 1–1 3–1 3–0
Ред Бул Салцбург 1–1 0–1 0–2

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Германија Баер Леверкузен 6 3 3 0 8 2 +6 12
Грција Арис 6 3 1 2 7 5 +2 10
Шпанија Атлетико Мадрид 6 2 2 2 9 7 +2 8
Норвешка Розенборг 6 1 0 5 3 13 −10 3
  АРИ АТЛ БЛ РОЗ
Арис 1–0 0–0 2–0
Атлетико Мадрид 2–3 1–1 3–0
Баер Леверкузен 1–0 1–1 4–0
Розенборг 2–1 1–2 0–1

Група Ц[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Португалија Спортинг 6 6 0 2 14 6 +8 12
Франција Лил 6 2 2 2 8 6 +2 8
Белгија Гент 6 2 1 3 8 13 −5 7
Бугарија Левски Софија 6 2 1 3 6 11 −5 7
  ГНТ ЛС ЛИЛ СКП
Гент 1–0 1–1 3–1
Левски Софија 3–2 2–2 1–0
Лил 1–0 1–0 1–2
Спортинг 5–1 5–0 1–0

Група Д[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Шпанија Виљареал 6 4 0 2 8 5 +3 12
Грција ПАОК 6 3 2 1 5 3 +2 11
Хрватска Динамо Загреб 6 2 1 3 4 5 -1 7
Белгија Клуб Брухе 6 0 3 3 4 8 −4 3
  БРИ ДЗ ПАО ВЉР
Клуб Брухе 0–2 1–1 1–2
Динамо Загреб 0–0 0–1 2–0
ПАОК 1–1 1–0 1–0
Виљареал 2–1 3–0 1–0

Група Е[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Украина Динамо Киев 6 3 2 1 10 6 +4 11
Белорусија БАТЕ 6 3 1 2 11 11 0 10
Холандија АЗ 6 2 1 3 8 10 –2 7
Молдавија Шериф Тираспол 6 1 2 3 5 7 -2 5
  АЗ БТЕ ДК ШТИ
АЗ 3–0 1–2 2–1
БАТЕ 4–1 1–4 3–1
Динамо Киев 2–0 2–2 0–0
Шериф Тираспол 1–1 0–1 2–0

Група Ф[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Русија ЦСКА Москва 6 5 1 0 18 3 +15 16
Чешка Спарта Прага 6 3 1 2 12 12 0 10
Италија Палермо 6 2 1 3 7 11 −4 7
Швајцарија Лаузана Спорт 3 0 1 2 5 16 −11 1
  ЦСМ ЛУИ ПАЛ СПП
ЦСКА Москва 5–1 3–1 3–0
Луизане Спорт 0–3 0–1 1–3
Палермо 0–3 1–0 2–2
Спарта Прага 1–1 3–3 3–2

Група Г[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Русија Зенит Санкт Петерзбург 6 6 0 0 18 6 +12 18
Белгија Андерлехт 6 2 1 3 8 8 0 7
Грција АЕК Атина 6 2 1 3 9 13 −4 7
Хрватска Хајдук Сплит 6 1 0 5 5 13 −8 3
  АЕК АНД ХАЈ ЗНТ
АЕК Атина 1–1 3–1 0–3
Андерлехт 3–0 2–0 1–3
Хајдук Сплит 1–3 1–0 2–3
Зенит Санкт Петерзбург 4–2 3–1 2–0

Група Х[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Германија Штутгарт 6 5 0 1 16 6 +10 15
Швајцарија Јанг Бојс 6 3 0 3 10 10 0 9
Шпанија Хетафе 6 2 1 3 4 8 −4 7
Данска Оденсе 6 1 1 4 8 14 −6 4
  ХЕТ ОБ ШТУ ЈБ
Хетафе 2–1 0–3 1–0
Оденсе 1–1 1–2 2–0
Штутгарт 1–0 5–1 3–0
Јанг Бојс 2–0 4–2 4–2

Група И[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Холандија ПСВ Ајндховен 6 4 2 0 10 3 +7 14
Украина Металист Харков 6 3 2 1 9 4 +5 11
Италија Сампдорија 6 1 2 3 4 7 -3 5
Унгарија Дебрецен 6 1 0 5 4 13 −9 3
  ДЕБ МЕТ ПСВ САМ
Дебрецен 0–5 1–2 2–0
Металист Харков 2–1 0–2 2–1
ПСВ Ајндховен 3–0 0–0 1–1
Сампдорија 1–0 0–0 1–2

Група Ј[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Франција Париз Сент-Жермен 6 3 3 0 9 4 +5 12
Шпанија Севиља 6 3 1 2 10 7 +3 10
Германија Борусија Дортмунд 6 2 3 1 10 7 +3 9
Украина Карпати Лиев 6 0 1 5 4 15 −11 1
  БВБ КАР ПСЖ СЕВ
Борусија Дортмунд 3–0 1–1 0–1
Карпати Лиев 3–4 1–1 0–1
Париз Сент-Жермен 0–0 2–0 4–2
Севиља 2–0 4– 0–1

Група К[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Англија Ливерпул 6 2 4 0 8 3 +5 10
Италија Наполи 6 1 4 1 8 9 -1 7
Романија Стеауа Букурешт 6 1 3 2 9 11 −2 6
Холандија Утрихт 6 0 5 1 5 7 -2 5
  ЛИВ НАП СТЕ УТР
Ливерпул 3–1 4–1 0–0
Наполи 0–0 1–0 0–0
Стеауа Букурешт 1–1 3–3 3–1
Утрихт 0–0 3–3 1–1

Група Л[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Португалија Порто 6 5 1 0 14 4 +10 16
Турција Бешикташ 6 4 1 1 9 6 +3 13
Австрија Рапид Виеан 6 1 0 5 5 12 −7 3
Бугарија ЦСКА Софија 6 1 0 5 4 10 −6 3
  БШК ЦСС ПОР РПД
Бешикташ 1–0 1–3 2–0
ЦСКА Софија 1–2 0–1 0–2
Порто 1–1 3–1 3–0
Рапид Виена 1–2 1–2 1–3

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одигра на 18 мај на Авива Стадион во Даблин, Ирска.‎ Поради УЕФА правилата против кооперативно спонзорство надвор од асоцијацијата, за финалето стадионот се премиенуваше во "Даблин Арена".

Најдобри голгетери[уреди | уреди извор]

Најдобрите голгетери во 2010-11 УЕФА Европа Лигата (без квалификационитеи плеј-оф рундата) се следниве:

Место Име Тим Голови Изиграни минути
1 Брег на Слоновата Коска Сејду Думбиа Русија ЦСКА Москва 4 146'
2 Русија Александр Кержаков Русија Зенит Санкт Петерзбург 3 79'
Емануел Адебајор Англија Манчестер Сити 3 163'
Швајцарија Давид Деген Швајцарија Јанг Бојс 3 180'
Колумбија Радамел Фалкао Португалија Порто 3 196'
Германија Патрик Хелмс Германија Баер Леверкузен 3 202'
Латвија Артјомс Рудневс Полска Лех Познањ 3 206'
Португалија Хелдер Постига Португалија Спотинг 3 244'
Унгарија Балаш Џурџак Холандија ПСВ Ајндховен 3 255'
Брег на Слоновата Коска Бони Вилфрид Чешка Спарта Прага 3 256'
10 Португалија Лиедсон Португалија Спортинг 2 72'
Португалија Маниче Португалија Спортинг 2 133'
Германија Марио Готзе Германија Борусиа Дортмунд 2 134'
Грција Никос Либеропулус Грција АЕК Атина 2 136'
Бразил Клејтон Ксавиер Украина Металист Харков 2 177'
Франција Давид Н’Гог Англија Ливерпул 2 180'
Бразил Бобо Турција Бешикташ 2 183'
Франција Пјер-Алан Фрау Франција Лил 2 214'
Бразил Хулк Португалија Порто 2 223'
Бразил Нене Франција Париз Сент-Жермен 2 234'
Бразил Вагнер Лове Русија ЦСКА Москва 2 243'
Србија Данко Лазовиќ Русија Зенит Санкт Петерзбург 2 251'
Романија Кристијан Танасе Романија Стеауа Букурешт 2 255'
Португалија Диого Саломао Португалија Спортинг 2 262'
Италија Џорџо Кјелини Италија Јувентис 2 270'
Бразил Едмр Украина Металист Харков 2 270'
Холандија Орландо Енгелар Холандија ПСВ Ајндховен 2 270'
Унгарија Роланд Јухаш Белгија Андерлехт 2 270'
Украина Артем Милевски Украина Динамо Киев 2 270'
Белорусија Витали Родионов Белорусија ВАТЕ 2 270'
Турција Нури Шахин Германија Борусија Дортмунд 2 270'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UEFA Cup to become UEFA Europa League“. UEFA. 2008-03-28. Посетено на 2008-03-28.
 2. „UEFA announces 2011 and 2012 final venues“. UEFA.com. 2009-01-29. Посетено на 2009-01-29.
 3. UEFA Country Ranking 2009 Bert Kassies' Site
 4. 4,0 4,1 4,2 „Regulations of the UEFA Europa League 2010/11“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-05-19. Посетено на 2015-03-30.
 5. Sweden top UEFA Respect Fair Play rankings
 6. Fair Play: Gefle IF till Europa League (шведски)
 7. „Denmark's Randers gain Europa League Fair Play place“. Архивирано од изворникот на 2020-03-10. Посетено на 2015-03-30.
 8. MYPAlle tie auki eurocupeihin Архивирано на 17 јули 2011 г. (фински)
 9. Portsmouth Europa League appeal rejected by FA
 10. A statement by Dundalk F.C. following the dissolution of Cork City F.C.
 11. „Vėtra“ šiemet negalės rungtyniauti UEFA Europos lygoje (литвански)
 12. „Mallorca not admitted to UEFA competition“. UEFA. 22 July 2010. Посетено на 22 July 2010.
 13. „Mallorca appeal to UEFA denied“. UEFA. 30 July 2010. Посетено на 30 July 2010.
 14. „2010/11 draw and match calendar“. Архивирано од изворникот на 2010-10-11. Посетено на 2015-03-30.
 15. UEFA Team Ranking 2010 Bert Kassies
 16. Seeding in the 2010–11 Europa League Bert Kassies
 17. Big names face difficult groups
 18. UEFA welcomes IFAB referee trial decision