Куп на шампиони 1975/76

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1975/76
Податоци за купот
Датуми17 септември 1975 - 12 мај 1976
Екипи32
Финале
ШампиониЗападна Германија Баерн Минхен
(3. титула)
Вице-шампионФранција Сент Етјен
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови200 (3.28 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Западна Германија Јуп Хајнкес (6)

Куп на шампиони 1975/76 — 21-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Финалето е одиграно на 12 мај 1976 на стадионот Хемпден Парк во Глазгов, каде што Баерн Минхен со резултат 1:0 го победил Сент Етјен, со тоа освојувајќи ја третпат по ред титулата првак на Европа.

Западна Германија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Баерн Минхен, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувала и Борусија Менхенгладбах, првак Западна Германија од претходната сезона.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 7:2 Австрија Вакер Инсбрук 1:1 6:1
ЦСКА Софија Бугарија 2:3 Италија Јувентус 2:1 0:2
Слован Братислава Чехословачка 1:3 Англија Дарби Каунти 1:0 0:3
Реал Мадрид Шпанија 4:2 Романија Динамо Букурешт 4:1 0:1
Бенфика Португалија 7:1 Турција Фенербахче 7:0 0:1
Ујпешт Дожа Унгарија 5:51 Швајцарија Цирих 4:0 1:5
Малме Шведска 3:3
(2:1 пен.)
Источна Германија Магдебург 2:1 1:2
Женес Еш Луксембург 1:8 Западна Германија Баерн Минхен 0:5 1:3
Олимпијакос Кралство Грција 2:3 СССР Динамо Киев 2:2 0:1
Омонија Кипар 2:5 Исланд Акранес 2:1 0:4
КБ Данска 1:5 Франција Сент Етјен 0:2 1:3
Ренџерс Шкотска 5:2 Ирска Бохимијан 4:1 1:1
Флоријана Малта 0:8 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Хајдук Сплит 0:5 0:3
Моленбек Белгија 4:2 Норвешка Викинг 3:2 1:0
Рух Хожов Полска 7:2 Финска КуПС 5:0 2:2
Линфилд Северна Ирска 1:10 Холандија ПСВ Ајндховен 1:2 0:8

1 Ујпешт Дожа се пласирала во осминафиналето по правилото за постигнати повеќе голови на гости.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 4:2 Италија Јувентус 2:0 2:2
Дарби Каунти Англија 5:6 Шпанија Реал Мадрид 4:1 1:5
Бенфика Португалија 6:5 Унгарија Ујпешт Дожа 5:2 1:3
Малме Шведска 1:2 Западна Германија Баерн Минхен 1:0 0:2
Динамо Киев СССР 5:0 Исланд Акранес 3:0 2:0
Сент Етјен Франција 4:1 Шкотска Ренџерс 2:0 2:1
Хајдук Сплит Социјалистичка Федеративна Република Југославија 7:2 Белгија Моленбек 4:0 3:2
Рух Хожов Полска 1:7 Холандија ПСВ Ајндховен 1:3 0:4

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 3:31 Шпанија Реал Мадрид 2:2 1:1
Бенфика Португалија 1:5 Западна Германија Баерн Минхен 0:0 1:5
Динамо Киев СССР 2:3 Франција Сент Етјен 2:0 0:3
Хајдук Сплит Социјалистичка Федеративна Република Југославија 2:3 Холандија ПСВ Ајндховен 2:0 0:3

1 Борусија Менхенгладбах се пласирала во полуфиналето по правилото за постигнати повеќе голови на гости.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид Шпанија 1:3 Западна Германија Баерн Минхен 1:1 0:2
Сент Етјен Франција 1:0 Холандија ПСВ Ајндховен 1:0 0:0

Финале[уреди | уреди извор]

12 мај 1976
Баерн Минхен Западна Германија 1–0 Франција Сент Етјен Хемпден Парк, Глазгов
Гледачи: 54,864
Судија: Кароли Палотај (Унгарија)
Рот гол 57' Извештај