Куп на шампиони 1967/68

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1967/68
Податоци за купот
Датуми20 септември 1967 - 29 мај 1968
Екипи32
Финале
ШампиониАнглија Манчестер Јунајтед
(1. титула)
Вице-шампионПортугалија Бенфика
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Најдобар стрелец(и)Португалија Еузебио (6 голови)

Куп на шампиони 1967/68 — 13-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 29 мај 1968 на стадионот Вембли во Лондон. Во тој натпревар Манчестер Јунајтед ја победил Бенфика со резултат 4-1 по продолжетоци, додека во регуларниот тек резултатот завршил 1-1. Тоа било прва титула за Манчестер Јунајтед. Освоена е десет години по Минхенската авионска трагедија во која загинале осум фудбалери на Јунајтед.

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Олимпијакос Никозија Кипар 3:5 СФРЈ Сараево 2:2 1:2
Манчестер Јунајтед Англија 4:0 Малта Хибернијанс 4:0 0:0
Селтик Шкотска 2:3 СССР Динамо Киев 1:2 1:1
Горник Забже Полска 4:0 Шведска Јургорден 3:0 1:0
Базел Швајцарија 4:5 Данска Видовре 1:2 3:3
Ајакс Холандија 2:3 Шпанија Реал Мадрид 1:1 1:2
Скеид Норвешка 1:2 Чешка Спарта Праг 0:1 1:1
Кемницер Источна Германија 2:5 Белгија Андерлехт 1:3 1:2
Дандалк Ирска 1:9 Унгарија Вашаш 0:1 1:8
Валир Исланд 4:4 Луксембург Женес 1:1 3:3
Гленторан Северна Ирска 1:1 Португалија Бенфика 1:1 0:0
Сент Етјен Франција 5:0 Финска КУПС 2:0 3:0
Бешикташ Турција 0:4 Австрија Рапид Виена 0:1 0:3
Ајнтрахт Брауншвејг Германија - Албанија Динамо Тирана - -
Олимоијакос Кралство Грција 0:2 Италија Јувентус 0:0 0:2
Ботев Пловдив Бугарија 2:3 Романија Рапид Букурешт 2:0 0:3

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Сараево СФРЈ 1:2 Англија Манчестер Јунајтед 0:0 1:2
Динамо Киев СССР 2:3 Полска Горник Забже 1:2 1:1
Видовре Данска 3:6 Шпанија Реал Мадрид 2:2 1:4
Спарта Праг Чешка 6:5 Белгија Андерлехт 3:2 3:3
Вашаш Унгарија 11:1 Исланд Валир 6:0 5:1
Бенфика Португалија 2:1 Франција Сент Етјена 2:0 0:1
Рапид Виена Австрија 1:2 Германија Ајнтрахт Брауншвејг 1:0 0:2
Јувентус Италија 1:0 Романија Рапид Букурешт 1:0 0:0

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Манчестер Јунајтед Англија 2:1 Полска Горник Забже 2:0 0:1
Реал Мадрид Шпанија 4:2 Чешка Спарта Праг 3:0 1:2
Вашаш Унгарија 0:3 Португалија Бенфика 0:0 0:3
Ајнтрахт Брауншвејг Германија 3:3 1 Италија Јувентус 3:2 0:1

1Јувентус се пласирал во полуфиналето поради победата во одлучувачкиот натпревар со 1-0, затоа што од четвртфиналето не важело правилото за гол во гости како во претходните кола.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Манчестер Јунајтед Англија 4:3 Шпанија Реал Мадрид 1:0 3:3
Бенфика Португалија 3:0 Италија Јувентус 2:0 1:0

Финале[уреди | уреди извор]

29 мај 1967
Манчестер Јунајтед Англија 4 - 1 (по продолжетоци) Португалија Бенфика Вембли, Лондон
Публика: 92,225
Судија: Кончето Ло Бело (Италија)
Чарлтон гол 53'99'
Бест гол 93'
Кид гол 94'
Грача гол 75'