Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2017 година

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: УЕФА Лига на шампиони 2016/17.

УЕФА Финале на Лигата на шампионите во 2017
Match programme cover
ПрвенствоУЕФА Лига на Шампиони 2016–17
Датум3 јуни 2017 (2017-06-03)
СтадионМилениум Стадион, Кардиф
Играч на
натпреварот
Португалија К. Роналдо
(Реал Мадрид)[1]
СудијаФеликс Брих
(Германија Германија)[2]
Гледачи65,842[3]
Временски приликиУмерено облачно
16 °C (61 °F)
56% влажност[4]
2016
2018

УЕФА Финале на Лигата на шампионите во 2017 година е финалниот натпревар на УЕФА Лигата на Шампоните во 2016-17 година, односно 62-та сезона на Европскиот премиерен клупски фудбалски турнир организиран од страна на УЕФА, или 25-та сезона на УЕФА Лигата на Шампионите, бидејќи натпреварувањето било преименувано од Куп на Европски Шампиони во Лига на Шампиони. Натпреварот бил одигран на Милениум Стадионот во Кардиф, Велс на 3 јуни 2017,[5] помеѓу италијанскиот Јувентус и шпанскиот Реал Мадрид, како реприза на финалето во 1998 година. Реал Мадрид го добил натпреварот со резултат од 4-1, со што ја обезбедил нивната 12 титула во ова натпреварување. Со оваа победа, Реал Мадрид станал првиот тим кој некогаш ја одбранил успешно титулата во ерата на Лигатата на Шампионите, и прв да го стори тоа, после Милан во 1990 година. Од друга страна, Јувентус го изгубил своето петто финале по ред, односно седмо, во деветтиот негов финален натпревар.

Екипи[уреди | уреди извор]

Во следнава табела, финалињата до 1992 година во ерата на Купот на Европските Шампиони, додека од 1993 година била ерата во УЕФА Лигата на Шампионите.

Тим Претходната финалето настапи (здебелените букви ги покажува победниците)
Јувентус 8 (1973, 1983, 1985, 1996, 1997, 1998, 2003, 2015)
Реал Мадрид 14 (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1962, 1964, 1966, 1981, 1998, 2000, 2002, 2014 година, 2016)

Натпревар[уреди | уреди извор]

Подробности на натпрерварот[уреди | уреди извор]

"Домаќинот" (за административни цели) во финалето бил определен со дополнителен ждрепка која што се одржала по ждрепката за полуфиналните натпревари, одржана на 21 април 2017 година во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија.[6]


3 јуни 2017 (2017-06-03)
20:45
Јувентус Италија 1–4 Шпанија Реал Мадрид Стадион Милениум, Кардиф
Гледачи: 65,842[3]
Судија: Германија Феликс Брих
Манџукиќ гол 27' Извештај Роналдо гол 20'64'
Каземиро гол 61'
Асенсио гол 90'


Јувентус[4]
Реал Мадрид[4]
GK 1 Италија Џанлуиџи Буфон
CB 15 Италија Андреја Барцаљи заменет 66'
CB 19 Италија Леонардо Бонучи
CB 3 Италија Џорџо Кјелини
RM 23 Бразил Дани Алвес
CM 5 Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ добил жолт картон во 66-тата минута 66' заменет 71'
CM 6 Германија Сами Кедира
LM 12 Бразил Алекс Сандро добил жолт картон во 70-тата минута 70'
AM 21 Аргентина Пауло Дибала добил жолт картон во 12-тата минута 12' заменет 78'
CF 9 Аргентина Гонсало Игуаин
CF 17 Хрватска Марио Манџукиќ
Замени:
GK 25 Бразил Нето
DF 4 Мароко Меди Бенатија
DF 26 Швајцарија Стефан Лихтштајнер
MF 7 Колумбија Хуан Квадрадо Yellow cardYellow cardRed card 72', 84' влегол во игра 66'
MF 8 Италија Клаудио Маркизио влегол во игра 71'
MF 18 Габон Марио Лемина влегол во игра 78'
MF 22 Гана Квадво Асамоа
Тренер:
Италија Масимилијано Алегри
GK 1 Костарика Кејлор Навас
RB 2 Шпанија Дани Карвахал добил жолт картон во 42-рата минута 42'
CB 4 Шпанија Серхио Рамос добил жолт картон во 31-вата минута 31'
CB 5 Франција Рафаел Варан
LB 12 Бразил Марсело
DM 14 Бразил Касемиро
CM 8 Германија Тони Крос добил жолт картон во 53-тата минута 53' заменет 89'
CM 19 Хрватска Лука Модриќ
RF 22 Шпанија Иско заменет 82'
CF 9 Франција Карим Бензема заменет 77'
LF 7 Португалија Кристијано Роналдо
Замени:
GK 13 Шпанија Кико Касиља
DF 6 Шпанија Начо
DF 23 Бразил Данило
MF 16 Хрватска Матео Ковачиќ
MF 20 Шпанија Марко Асенсио добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1' влегол во игра 82'
FW 11 Велс Гарет Бејл влегол во игра 77'
FW 21 Шпанија Алваро Мората влегол во игра 89'
Тренер:
Франција Зинедин Зидан

Играч на натпреварот:
Кристијано Роналдо (Реал Мадрид)[1]

Assistant referees:[2]
Марк Борш (Германија)
Stefan Lupp (Германија)
Fourth official:[2]
Милорад Мажиќ (Србија)
Additional assistant referees:[2]
Бастијан Денкерт (Германија)
Марко Фриц (Германија)
Reserve assistant referee:[2]
Rafael Foltyn (Германија)

Правила за натпреварот[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Majestic Real Madrid win Champions League in Cardiff“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 June 2017. Посетено на 3 June 2017.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име referee.
  3. 3,0 3,1 „Full Time Report Final – Juventus v Real Madrid“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 June 2017. Посетено на 3 June 2017.
  4. 4,0 4,1 4,2 „Tactical Line-ups – Final – Saturday 3 June 2017“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 June 2017. Посетено на 3 June 2017.
  5. „Cardiff to host 2017 Champions League final“. Union of European Football Associations. 30 June 2015. Посетено на 13 May 2017.
  6. „UEFA Champions League semi-final draw“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Посетено на 3 June 2017.
  7. „Regulations of the UEFA Champions League 2016/17 Season“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. Посетено на 29 June 2016.