Иско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иско
Иско играјќи за Реал Мадрид 2015
Лични податоци
Полно име Франсиско Роман Аларкон Суарес
Роден на 21 април 1992(1992-04-21)(32 г.)
Роден во Беналмадена, Шпанија
Држава Шпанија Шпанија
Висина 1.76 м (5 ст 9 ин)
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид Реал Мадрид
Број 22
Младинска кариера
1997–1999 ПМД Беналмадена
1999–2006 Атлетико Бенамиел
2006–2009 Валенсија Валенсија
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2011 Валенсија Б Валенсија Б 52 (16)
2010–2011 Валенсија Валенсија 4 (0)
2011–2013 Малага Малага 69 (14)
2013– Реал Мадрид Реал Мадрид 161 (33)
Репрезентација
2008 Шпанија Шпанија 16 3 (1)
2008–2009 Шпанија Шпанија 17 21 (6)
2010 Шпанија Шпанија 18 1 (1)
2010–2011 Шпанија Шпанија 19 12 (7)
2011 Шпанија Шпанија 20 6 (1)
2011–2014 Шпанија Шпанија 21 19 (14)
2012 Шпанија Шпанија 23 5 (0)
2013– Шпанија Шпанија 19 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 May 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 28 March 2017

Франсиско Роман Аларкон Суарес (роден на 21 април 1992), попознат како Иско (шпански изговор: [ˈisko]) — шпански фудбалер, играч од средниот ред на Реал Мадрид и на шпанската репрезентација.[1]

Тој ја започнал својата кариера во Валенсија, но воглавно настапувал за резервниот тим од Местаља. Во 2011 година, тој се преселил во Малага каде што со добрите игри ја заработил наградата Златно момче во 2012 година, а подоцна направил трансфер во Реал Мадрид за 30 милиони евра, во јуни 2013 година.

Иско ја претставувал Шпанија во различни младински категории, вклчувајќи го и настапот за олимписката репрезентација на Летните олимписки игри 2012 година, а своето деби за сениорскиот тим на Шпанија го направил во 2013 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

{{|1}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Marco Fabian, Isco and the young stars who emerged at the 2012 Olympics“. Goal.com. 26 July 2012. Посетено на 26 July 2012.