Кико Касиља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Kiko Casilla
Лични податоци
Полно име Франсиско Касиља Кортес[1]
Роден на 2 октомври 1986(1986-10-02)(37 г.)[1]
Роден во Алковер,  Шпанија
Висина 1,91 м[1]
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид
Број 13
Младинска кариера
2000 Гимнастик
2000–2004 Реал Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2006 Реал Мадрид Ц 8 (0)
2006–2007 Реал Мадрид Б 5 (0)
2007–2008 Espanyol B 25 (0)
2008–2015 Espanyol 115 (0)
2008–2010Cádiz (loan) 66 (0)
2010–2011Cartagena (loan) 35 (0)
2015– Real Madrid 23 (0)
Репрезентација
2005 Spain U19 3 (0)
2008 Spain U21 1 (0)
2014– Spain 1 (0)
2010– Catalonia 5 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 19:40, 21 February 2018 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 18 November 2014

Франциско Кико Касиља Кортес — професионален шпански фудбалер кој игра во Реал Мадрид како голман.

Тој започнал да игра во Реал Мадрид, но на неговиот почеток само како претсавник на резервниот тим. Тој играл на 126 компетитивни игри за Еспанјол во текот на шест сезони во Ла Лига, пред да се врати во неговиот претходен клуб во 2015 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

Роден во Алковер, Тарагона, Каталонија, Касиља многу не уживал во играњето во неговиот две годишен престој во Реал Мадрид како резервна страна. Во сезоната 2005-06 играл во втората дивизија по унапредувањето од Ц-тимот, но само како трет избор по Жорди Кодина и Давид Кобењо.

По само четири појавувања од Касиља се очекувало да добие повеќе можности, по заминувањето на првиот избор Кобењо. Меѓутоа, Кодина станал стартер, а Антонио Адан млад унапреден колега, резерва, а Касиља го завршил играњето само во последниот натпревар од сезоната, по што испаднале.

Еспањол[уреди | уреди извор]

Casilla in 2013

Во Август 2007 Касиља беше купен од РЦД Еспањол на слобен трансфер. На 20 јануари 2008 го направил своето деби во Ла Лига и изгубил во гости 1-2 против Реал Ваљадолид, како замена за повредениот Ињаки Лафуенте две минути по полувремето бидејќи вообичаениот стартер Карлос Камени бил далеку на меѓународна должност; тој месец се појави вест дека Арсенал бил заинтересиран за добивање на услуга од младиот шпанец.

Без можност од Камени и ново потпишаниот Кристијан Алварез Касиља се приклучил на третолигашот Кадис ЦФ како позајмица за 2008-09. Овој потег бил продолжен за целата следна сезона откако Андалусијците се вратиле во втората дивизија, и тој повторно го започнал поголемиот дел од сезоната, но тимот веднаш отпаднал.

Касиља сè уште седел на клупата на првиот натпревар на Еспањол во 2010-11, но на 31 август 2010 повторно бил на позајмица во клубот од втората дивизија ФЦ Картагена. Потоа, се вратил во Перикос, каде постојано се борел да добие статус на прв избор со Алварез.

Откако Аргентинецот си заминал Касиља станал неприкосновен стартер. На 1 февруари 2015 бил ипратен против Севиља ФЦ за да се справи со шутот на Иаго Аспас надвор од зоната на пеналтикот, а неговата замена Пау Лопес не можел да го спречи евентуалниот пораз од 2 спрема 3.

На 17 јули 2015 Касиља се вратил во Реал Мадрид со пет годишен договор за 6 милиони евра. Своето прво натпреварувачко деби го направил на 31 октомври, со победа од 3-1 против УД Лас Палмас.

Касиља секако играл како резерва на Кеилор Навас во првата сезона, појавувајќи се на седум натпревари од сите натпревари. Двајцата од нив играле во групната фаза во Лигата на Шампиони откако турнирот го завршиле со освојување.

На 9 август 2016 Касиља бил на голот како замена за повредниот Навас во победата од 3-2 против колегите шпанци од Севиља во УЕФА супер купот во Тродхајм. Тој успеа повеќе да придонесе во својата втора година и клубот го освоил државното првенство по четири години чекање; неговиот настап во Лигата на Шампиони се состоел од победа 2-1 во групната фаза против Спортинг Клуб од Португалија, како што повторно се појавија победнички во натпреварувањето.

Интернационална кариера[уреди | уреди извор]

Casilla playing for Catalonia in 2013

На 29 август 2014 Касиља бил повикан од шпанскиот менаџер Висенте дел Боске во екипата од 23 играчи против Франција и Македонија во септември, како трет избор после Икер Касиљас и Давид де Хеја. Тој го направил своето деби на 18 ноември, заменувајќи го првиот во последните 14 минути во пријателскиот меч со Германија во Виго и бил совладан од Тони Крос со единствениот гол на натпреварот.

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на 21 February 2018[2]
Клуб Сезона Лига Куп Европа/Друго Вкупно
Мечеви Голови Мечеви Голови Мечеви Голови Мечеви Голови
Реал Мадрид Кастиља 2005–06 4 0 0 0 4 0
2006–07 1 0 0 0 1 0
Вкупно 5 0 0 0 5 0
Еспањол Б 2007–08 25 0 0 0 25 0
Еспањол 2007–08 4 0 0 0 4 0
Кадис 2008–09 35 0 0 0 35 0
2009–10 31 0 0 0 31 0
Вкупно 66 0 0 0 66 0
Картагина 2010–11 35 0 0 0 35 0
Еспањол 2011–12 16 0 5 0 21 0
2012–13 21 0 2 0 23 0
2013–14 37 0 4 0 41 0
2014–15 37 0 0 0 37 0
Вкупно 115 0 11 0 126 0
Реал Мадрид 2015–16 4 0 1 0 2 0 7 0
2016–17 11 0 6 0 2 0 19 0
2017–18 8 0 5 0 2 0 15 0
Вкупно 23 0 12 0 6 0 41 0
Вкопно во кариера 269 0 23 0 6 0 298 0

Notes: 1 Includes Supercopa de España, UEFA Super Cup and FIFA Club World Cup matches.

Титули[уреди | уреди извор]

Реал Мадрид

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „FIFA Club World Cup UAE 2017: List of players: Real Madrid CF“ (PDF). FIFA.com. 16 декември 2017. стр. 5. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-23. Посетено на 23 декември 2017.
  2. „Kiko Casilla“. Soccerway. Посетено на 27 July 2015.
  3. „Real Madrid 2 Barcelona 0 (5–1 on aggregate): Woeful Barca dismissed as Zinedine Zidane's unstoppable side win Super Cup“. The Daily Telegraph. 16 August 2017. Посетено на 17 August 2017.
  4. „Cristiano Ronaldo free-kick fires Real Madrid to Club World Cup glory“. The Guardian. 16 December 2017. Посетено на 18 December 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]