Тарагона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тарагона
град
Поглед на Тарагона од Камп де Март
Поглед на Тарагона од Камп де Март
Знаме на Тарагона
Знаме
Грб на Тарагона
Грб
Местоположба на Тарагона во Каталонија
Местоположба на Тарагона во Каталонија
Тарагона се наоѓа во Шпанија
Тарагона
Локација на Тарагона во Шпанија
Координати: 41°06′56.51″ СГШ 1°14′58.54″ ИГД / 
Земја  Шпанија
Автономна покраина  Каталонија
Покраина Тарагона
Комарка Тарагонес
Основан 5ти век ПНЕ
Управа
 • Градоначалник Хосеп Феликс Балјестерос (PSC)
Површина
 • Вкупна 55,60 км2
Надм. вис. 68 м
Население (2012)
 • Вкупно 134.085
 • Густина Лошо заокружување24.116.007.194.245/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 43001 - 43008
Повик. бр. +34 (Шпанија) + 977 (Тарагона)
Мреж. место Матична страница
Археолошки ансамбл за Тарако*
Светско наследство на УНЕСКО

View of Roman Circus
Држава Шпанија
Тип Култура
Критериуми ii, iii
Навод 875
Регион** Европа
Записно минато
Запис 2000  (24-то заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Тарагона (шпански: Tarragona, феникиски: טַרְקוֹן, Таркон; латински: Tarraco) е град сместен на југот на Каталонија на североисточниот дел на Шпанија, крај Средоземното Море. Главен град на шпанската покраина со истото име. Географски, на север се граничи со покраината Барселона. Населението брои 134.085 жители.