Кејлор Навас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кејлор Навас
Real press 2015 (3).jpg
Навас на пресконференција со Реал Мадрид во 2015
Лични податоци
Полно име Кејлор Антониа Навас Гамбоа
Роден на 15 декември 1986 (1986-12-15) (воз. 31 г.)
Роден во Перез Зеледон,Костарика
Висина &100000000000001850000001,85 м[1]
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид
Број 1
Младинска кариера
1999–2005 Саприза
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2010 Саприза 60 (0)
2010–2012 Албасете 36 (0)
2011–2012 Леванте (позајмица) 1 (0)
2012–2014 Леванте 46 (0)
2014– Реал Мадрид 67 (0)
Репрезентација
2003 Костарика U17 3 (0)
2008– Костарика 73 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 May 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 June 2017

Кејлор Антонио Навас Гамбоа (роден на 15 декември 1986) — костарикански фудбалер, голман на Реал Мадрид и костариканската репрезентација.

По стартувањето во Саприса, поголемиот дел од кариерата го поминал во фудбалскиот клуб Леванте.

За репрезентацијата на Костарика одиграл преку 60 натпревари, учествувал на два КОНКАКАФ златен куп и на Светското првенство во 2014 година во Бразил на кое репрезентацијата на Костарика стигнала до четврт финалето.

Навас на 3 август 2014 година преминал во Реал Мадрид од Левантеа за 10.000.000€ и потпишал шестогодишен договор со клубот. Навас својот деби за Реал Мадрид го имал на 23 септември 2014 година во победа 5:1 против Елче.Откако Икер Касиљас го напуштил Реал Мадрид во јули 2015 година Навас постанал прв голман за сезоната 2015-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Keylor Navas“. Real Madrid C.F.. Real Madrid C.F.. http://www.realmadrid.com/en/football/squad/keylor-navas. конс. 3 март 2015 г.