УЕФА Лига на шампиони 1997/98

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 1997/98
Амстердам Арена била домаќин на финалето
Податоци за купот
Датуми23 јули 1997 — 20 мај 1998
Екипи24 (55 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониШпанија Реал Мадрид
(7. титула)
Вице-шампионИталија Јувентус
Статистики за купот
Одиграни натпревари85
Постигнати голови239 (2.81 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Италија Алесандро Дел Пјеро
(10 гола)

УЕФА Лига на шампиони 1997/98 — 6. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 43. сезона од основањето на натпреварувањето.

Финалето било одиграно на 20 мај 1998 година на Амстердам арена во Амстердам, каде што Реал Мадрид со резултат 1:0 издвоил победа над Јувентус, којшто го играл своето трето финале по ред, со тоа освојувајќи го седмиот трофеј во најсилното европско натпреварување (последен пат во 1966). Бранителот на титулата од претходната година, Борусија Дортмунд испаднала во полуфиналето, каде во двомеч била поразена од Реал Мадрид.

Ова била првата сезона во која што групната фаза била составена од шест групи, за разлика од претходните сезони кога во групната фаза имало четири групи. Така што премин во четвртфиналето покрај победниците во групите обезбедиле и двете најдобри второпласирани екипи од групната фаза. Оваа сезона исто така била првата сезона во која што имало две кола во квалификациската фаза наместо едно. По три години натпреварување во УЕФА Купот, прваците од послабо рангираните држави се вратиле во Лигата на шампионите, додека за првпат во натпреварувањето влегле и вицешампионите од највисоко рангираните држави.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 23 јули, а реванш натпреварите на 30 јули 1997 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Дери Сити Ирска 0:3 Словенија Марибор 0:2 0:1
Кошице Словачка 4:0 Исланд Акранес 3:0 1:0
Партизан Сојузна Република Југославија 1:5 Хрватска Кроација Загреб 1:0 0:5
Валета Малта 1:2 Латвија Сконто 1:0 0:2
Пјуник Ерменија 3:6 Унгарија МТК Хунгарија 0:2 3:4
Крусејдерс Северна Ирска 2:8 Грузија Динамо Тбилиси 1:3 1:5
Силекс Кратово Македонија 1:3 Израел Беитар Ерусалим 1:0 0:3
Стеауа Букурешт Романија 5:3 Бугарија ЦСКА Софија 3:3 2:0
Конструкторул Кишињев Молдавија 3:4 Белорусија МПКЦ Мозир 1:1 2:3
Лантана Талин Естонија 0:3 Финска Џез 0:1 0:2
Гета Фарски Острови 0:11 Шкотска Ренџерс 0:5 0:6
Нефтчи Баку Азербејџан 0:10 Полска Виѓев Лоѓ 0:2 0:8
Динамо Киев Украина 6:0 Велс Бери Таун 2:0 4:0
Сион Швајцарија 5:0 Луксембург Женес Еш 4:0 1:0
Анортозис Кипар 4:1 Литванија Кареда Шјаулјај 3:0 1:1

Второ квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 13 август, а реванш натпреварите на 27 август 1997 година. Поразените екипи од второто квалификациско коло од натпреварувањето го продолжиле своето учество во првото коло од УЕФА Купот.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
МТК Унгарија Унгарија 1:4 Норвешка Розенборг 0:1 1:3
Бешикташ Турција 3:1 Словенија Марибор 0:0 3:1
Сион Швајцарија 2:8 Турција Галатасарај 1:4 1:4
Олимпијакос Грција 7:2 Белорусија МПКЦ Мозир 5:0 2:2
Вистенрот Салцбург Австрија 0:3 Чешка Спарта Прагaа 0:0 0:3
Гетеборг Шведска 4:1 Шкотска Ренџерс 3:0 1:1
Барселона Шпанија 4:2 Латвија Сконто 3:2 1:0
Брондби Данска 3:4 Украина Динамо Киев 2:4 1:0
Њукасл Јунајтед Англија 4:3 Хрватска Кроација Загреб 2:1 2:2 (прод.)
Фејенорд Холандија 8:3 Финска Џез 6:2 2:1
Баер Леверкузен Германија 6:2 Грузија Динамо Тбилиси 6:1 0:1
Кошице Словачка 2:1 Русија Спартак Москва 2:1 0:0
Стеауа Букурешт Романија 3:5 Франција Пари Сен Жермен 3:0 0:5
Виѓев Лоѓ Полска 1:7 Италија Парма 1:3 0:4
Беитар Ерусалим Израел 0:3 Португалија Спортинг Лисабон 0:0 0:3
Анортозис Кипар 2:3 Белгија Лирс 2:0 0:3

Натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето по групи било одиграно од 17 септември до 10 декември 1997 година.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  ГАЛ БД СПА ПАР
Турција Галатасарај 0:1 2:0 1:1
Германија Борусија Дортмунд 4:1 4:1 2:0
Чешка Спарта Прагa 3:0 0:3 0:0
Италија Парма 2:0 1:0 2:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Германија Борусија Дортмунд 6 5 0 1 14 3 +11 15
2. Италија Парма 6 2 3 1 6 5 +1 9
3. Чешка Спарта Прагa 6 1 2 3 6 11 -5 5
4. Турција Галатасарај 6 1 1 4 4 11 -7 4

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  ЈУВ ФЕЈ КОШ МЈ
Италија Јувентус 5:1 3:2 1:0
Холандија Фејенорд 2:0 2:0 1:3
Словачка Кошице 0:1 0:1 0:3
Англија Манчестер Јунајтед 3:2 2:1 3:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Манчестер Јунајтед 6 5 0 1 14 3 +11 15
2. Италија Јувентус 6 4 0 2 12 8 +4 12
3. Холандија Фејенорд 6 3 0 3 8 10 -2 9
4. Словачка Кошице 6 0 0 6 2 13 -11 0

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  ЊЈ БАР ПСВ ДК
Англија Њукасл Јунајтед 3:2 0:2 2:0
Шпанија Барселона 1:0 2:2 0:4
Холандија ПСВ Ајндховен 1:0 2:2 1:3
Украина Динамо Киев 2:2 3:0 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Украина Динамо Киев 6 3 2 1 13 6 +7 11
2. Холандија ПСВ Ајндховен 6 2 3 1 9 8 +1 9
3. Англија Њукасл Јунајтед 6 2 1 3 7 8 -1 7
4. Шпанија Барселона 6 1 2 3 7 14 -7 5

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  РМ РОЗ ОЛИ ПОР
Шпанија Реал Мадрид 4:1 5:1 4:0
Норвешка Розенборг 2:0 5:1 2:0
Грција Олимпијакос 0:0 2:2 1:0
Португалија Порто 0:2 1:1 2:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Реал Мадрид 6 4 1 1 15 4 +11 13
2. Норвешка Розенборг 6 3 2 1 13 8 +5 11
3. Грција Олимпијакос 6 1 2 3 6 14 -8 5
4. Португалија Порто 6 1 1 4 3 11 -8 4

Група Е[уреди | уреди извор]

 
  БМ БЕШ ПСЖ ГЕТ
Германија Баерн Минхен 2:0 5:1 0:1
Турција Бешикташ 0:2 3:1 1:0
Франција Пари Сен Жермен 3:1 2:1 3:0
Шведска Гетеборг 1:3 2:1 0:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Германија Баерн Минхен 6 4 0 2 13 6 +7 12
2. Франција Пари Сен Жермен 6 4 0 2 11 10 +1 12
3. Турција Бешикташ 6 2 0 4 6 9 -3 6
4. Шведска Гетеборг 6 2 0 4 4 9 -5 6

Група Ф[уреди | уреди извор]

 
  СПО МОН БАЈ ЛИР
Португалија Спортинг Лисабон 3:0 0:2 2:1
Франција Монако 3:2 4:0 5:1
Германија Баер Леверкузен 4:1 2:2 1:0
Белгија Лирс 1:1 0:1 0:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Франција Монако 6 4 1 1 15 8 +7 13
2. Германија Баер Леверкузен 6 4 1 1 11 7 +4 13
3. Португалија Спортинг Лисабон 6 2 1 3 9 11 -2 7
4. Белгија Лирс 6 0 1 5 3 12 -9 1

Рангирање на второпласираните екипи[уреди | уреди извор]

Клуб ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Германија Баер Леверкузен 6 4 1 1 11 7 +4 13
Италија Јувентус 6 4 0 2 12 8 +4 12
Франција Пари Сен Жермен 6 4 0 2 11 10 +1 12
Норвешка Розенборг 6 3 2 1 13 8 +5 11
Холандија ПСВ Ајндховен 6 2 3 1 9 8 +1 9
Италија Парма 6 2 3 1 6 5 +1 9

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 4 март, а реванш натпреварите на 18 март 1998 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Баер Леверкузен Германија 1:4 Шпанија Реал Мадрид 1:1 0:3
Баерн Минхен Германија 0:1 Германија Борусија Дортмунд 0:0 0:1 (прод.)
Јувентус Италија 5:2 Украина Динамо Киев 1:1 4:1
Монако Франција 1:1[1] Англија Манчестер Јунајтед 0:0 1:1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 1 април, а реванш натпреварите на 15 април 1998 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид Шпанија 2:0 Германија Борусија Дортмунд 2:0 0:0
Јувентус Италија 6:4 Франција Монако 4:1 2:3

Финале[уреди | уреди извор]

20 мај 1998
20:45 СРЕ (UTC+02:00)
Јувентус Италија 0–1 Шпанија Реал Мадрид Амстердам Арена, Амстердам
Гледачи: 48,500
Судија: Германија Хелмут Круг
Извештај гол 66' Мијатовиќ

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати погодоци на гости.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]