ФК Беитар Ерусалим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Беитар Ерусалим
מועדון כדורגל בית"ר ירושלים
Целосно име ФК Беитар Ерусалим
Основан 1936
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион Стадион Теди
Капацитет 31 733
Лига сезона = 2018/19
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Фудбалскиот Клуб Беитар Ерусалим (хебрејски:מועדון כדורגל בית"ר ירושלים) е клуб кој потекнува од Ерусалим, Израел. Настапува на стадионот Теди во израелската премиер лига. Бил формиран во 1936 година. [[Категорија::Фудбалски клубови во Израел]]